Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

özel sigorta mal paylaşımına girer mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2013, 08:53   #1
Konuk

Varsayılan özel sigorta mal paylaşımına girer mi

eşim kazanmış olduğm ziynetleri ödemiyor bunun için yaşamakta oluduğu eve haciz uygulanabilir mi eşyaları haczedilebilir mi şu an başka bir kadınla beraber hala benimle evli olduğu için aralarında nikah yok ne yapmalıyım ben de boşanmak istiyorum bir de coçuğum var daha önceden o boşanma davasını açmıştı red kararı verildi ben de artık şimdi boşanmak istiyorum bütün yasal haklarımı almak istiyorrum üzerinde kayıtlı bir mülkiyeti yok yalnız ayrılmadan önce özel sigorta adı altında bir birikim yapmıştık tabii onun üstüne yapıldı ben ayrılık esnasında aldatma husus olduğu için bu özel sigortayı isteyebilir miyim sigortalı işçi olarak çalışıyor maaşına haciz uygulanır mı ne kadar nafaka hakkımız vardır şahitlerle gerek kayıtlarla aldatma olayını isbatlayabilirim ilginize teşekkürler
Old 08-01-2013, 14:20   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Eşinizin başka bir kadınla yaşadığını söylemişsiniz, yasal olarak eşler evlilik süresince, diğer eşe karşı sadakat yükümlülüğündedir.

Bu yükümlülüğe uymama sonucu boşanma,tazminat,ayrı yaşama hakkı ,nafaka vb yaptırımlar uygulanabilir.

Ne kadar nafaka bağlanacağını somut olarak belirlememiz mümkün değildir. Zira tarafların gelirleri ve ihtiyaçlarına göre nafaka miktarını hakim takdir edecektir.

Özel sigorta konusunda ki sorunuza gelince,
Mal rejimi tasfiye davası ayrıca açılmalıdır.Bu davada özel sigorta yatırımı için harcanan paranın çalışma karşılığı edinilmiş olup olmaması durumuna göre karar verilecektir.

Özel sigorta yatırımının karşılandığı kullanılan para kişisel mal kabul edilir ise tasfiyeye girmeyecek,edinilmiş maldan karşılandığı kabul edilir ise katılma alacağı kapsamında değerlendirilecektir.

Sayın katılımcı,
Konunun ayrıntıları gereği, daha fazla bilgi edinebilmek ve hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuki destek alamınız öneriyoruz. Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi