Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yasadışı internet sitesine reklam vermenin sorumluluğu

Yanıt
Old 29-05-2014, 12:51   #1
Baritone

Varsayılan Yasadışı internet sitesine reklam vermenin sorumluluğu

Merhaba,

Müvekkilim yabancı uyruklu bir şirket olup, üzerinden Türk ve yabancı filmlerin izlenmesi mümkün olan çeşitli sitelere reklam vermektedir.

Şayet anılan internet sitelerinde film gösterimlerinin yasa dışı ve izinsiz olarak yapıldığı tespit edilirse, sizce eylemi sadece bu sitelere reklam vermekten ibaret olan müvekkilim şirketin hukuki/cezai herhangi bir sorumluluğu doğar mı ?

İlgi gösteren meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla
Old 29-05-2014, 14:48   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba,

Müvekkilim yabancı uyruklu bir şirket olup, üzerinden Türk ve yabancı filmlerin izlenmesi mümkün olan çeşitli sitelere reklam vermektedir.

Şayet anılan internet sitelerinde film gösterimlerinin yasa dışı ve izinsiz olarak yapıldığı tespit edilirse, sizce eylemi sadece bu sitelere reklam vermekten ibaret olan müvekkilim şirketin hukuki/cezai herhangi bir sorumluluğu doğar mı ?

Saygılarımla
Sayın Baritone;

Müvekkiliniz olan yabancı uyruklu firmanın, söz konusu internet sitesinin yasaya aykırı olarak film gösterimi yaptığını bilmekle yükümlü olup olmadığını değerlendirdikten sonra sorunuzun yanıtının şekilleneceği kanaatindeyim.

Bana göre yabancı firmanın böyle bir yükümlülüğü bulunmadığı gibi bu hususu bilebilecek durumda da değildir. Dolayısıyla herhangi bir yaptırıma maruz kalacağı düşüncesinde değilim.

Saygılarımla..
Old 29-05-2014, 14:59   #3
Admin

Alıntı:
Müvekkiliniz olan yabancı uyruklu firmanın, söz konusu internet sitesinin yasaya aykırı olarak film gösterimi yaptığını bilmekle yükümlü olup olmadığını değerlendirdikten sonra sorunuzun yanıtının şekilleneceği kanaatindeyim.
Teorik tartışma babında: Söz konusu internet sitesinin yasadışı film gösterimi yaptığını bildiğini kabul edersek reklam verenin nasıl bir sorumluluğu doğacağını düşünürsünüz?
Old 29-05-2014, 15:12   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Admin
Teorik tartışma babında: Söz konusu internet sitesinin yasadışı film gösterimi yaptığını bildiğini kabul edersek reklam verenin nasıl bir sorumluluğu doğacağını düşünürsünüz?

Sayın Admin, esasen bu hususu da düşünmüş, ancak yanıtımı, sayın soru sahibinin sorusu çerçevesinde, firmanın bu konuyu bilmesinin kendisinden beklenemeyecek olması durumuyla sınırlamıştım.

Esasen yabancı/yerli bir firmanın bu tür bir yasaya aykırı durumu bilmesine rağmen reklam vermesinin en nihayetinde sorun teşkil edeceğini de (her ne kadar yasaya aykırılığın bilinip bilinmemesi konusunun yanıtı şekillendireceğini belirtmiş isem de) düşünmüyorum.

Zira böylesi bir durumdan kaynaklı doğabilecek yaptırımın yasal zemininin ne olacağını düşündüğümde buna bir yanıt bulamıyorum.

Sizin bu konuda ilginizin ve çalışmalarınızın olduğu bildiğim için varsayıma dayanan düşünceme olumlu/olumsuz görüş bildirerek katkı sunmanızdan zevk duyarım.

Saygılarımla..
Old 29-05-2014, 16:31   #5
Baritone

Araştırmaya devam ediyorum. Net bir yanıt halen bulabilmiş değilim. Ancak, 5651 Sayılı Kanun'un 2/f maddesine göre "İçerik sağlayıcı: İnternet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişileri" ifade ediyor ve Kanun'un 4/2 maddesine göre de "İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur"

Ancak reklam veren "içerik sağlayıcı" olarak nitelendirilemez değil mi üstatlar ? Aynı şekilde yasadışı film yayını yapan siteyi de "bağlantı sağlanan içerik" olarak nitelememiz gerekir zira bu maddeye dayanmak için. Zorladığımın farkındayım (hatta Kanun'da "reklam" kelimesi dahi geçmiyor) ama bilişim hukuku ile ilgilenen bir arkadaşım internet hukukuyla ilgili seminerlerde bu kelimenin tercümesinin yanlış olduğunu "içerik sağlayıcı"nın hosting provider anlamına gelmediğini, örneğin bir gazete sitesine yorum yazanın da içerik sağlayıcı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti bana. Sizin yorumunuz ne olur acaba ?

Bunun dışında TİCARİ REKLAM VE İLANLARA İLİŞKİN İLKELER VE UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK, YAYIN HİZMETİ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK ve müvekkilim Şirket'in iştigal alanı ile ilgili olduğundan ŞANS OYUNLARI LİSANSININ VERİLMESİ, LİSANSA KONU FAALİYETLERİN DÜZENLENMESİ VE DENETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK hükümlerini de taradım ama spesifik bir hükme rastlamadım henüz.
Old 29-05-2014, 17:05   #6
Admin

Ben yasadışı yayın durumunu bilsin ya da bilmesin reklam verenin hukuki bir sorumluluğu doğmayacağını düşünüyorum. Ya da şöyle diyeyim: Bu konuda reklam verenin hukuki sorumluluğunu doğuracağını düşünebildiğim hiçbir mevzuat hükmü yok, atladığım birşey varsa bilemiyorum.

Ancak her halükarda bu sorunun yanıtının 5651 sayılı yasa içinde aranmaması gerektiğini belirtebilirim. Reklam veren hiçbir şekilde 5651 sayılı yasa kapsamında değerlendirilemez. İçerik sağlayıcı, yer sağlayıcı vs. değildir. Dolayısıyla zaten bu kanun kapsamında reklam verenin bir sorumluluğu olması imkansız.

Eğer sıkıntı doğuracak bir mevzuat hükmü varsa bunu reklamla ilgili mevzuatın içinde (Tüketici kanunu vs.) ve özellikle de Reklam Kurulunun içtihatlarında aramak gerek.
Old 29-05-2014, 17:49   #7
Baritone

Bir de aklıma şu geldi. TCK 278'e göre reklam veren, reklam verdiği sitede suç işlenmekte olduğunu biliyor ise, bunu yetkili makamlara bildirmekle yükümlü. Belki bu anlamda reklam verdiği sitede suç işlenmekte olduğunu bilmesine rağmen eylemsiz kalması anlamında bir cezai yaptırımdan söz edilebilir ama ne kadar uygulanır ayrı bir tartışma konusu tabii.
Old 29-05-2014, 22:55   #8
Gemici

Alıntı:
Yazan Baritone
Yasadışı internet sitesine reklam vermenin sorumluluğu
Merhaba,

Saygılarımla

Mesajın başlığı: 'Yasadışı internet sitesine reklam vermenin sorumluluğu'
İçerik/mesajın metni: 'Şayet anılan internet sitelerinde film gösterimlerinin yasa dışı ve izinsiz olarak yapıldığı tespit edilirse'

anlamak için:
1. İnternet sitesi mi 'yasadışı'? yoksa
2. İnternet sitesi yasal ama: 'yasadışı' ve 'izinsiz' film gösterimi mi yapıyor?
3. ikinci şık doğru ise gösterilen tüm filmler mi yasadışı ve izinsiz?
4. Yasadışılıktan kasıt sadece gösterimin yasadışılığı mı yoksa filmlerin de mi yasadışılığı?

Saygılarımla
Old 30-05-2014, 09:53   #9
Admin

Sayın Gemici,

Başlığı ben değiştirdim, yanlış anlaşılıyorsa benim hatamdır. Sayın Baritone'un mesaj içeriğinin dikkate alınmasını rica ederim.
Old 30-05-2014, 10:19   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Baritone
...ama bilişim hukuku ile ilgilenen bir arkadaşım internet hukukuyla ilgili seminerlerde.. örneğin bir gazete sitesine yorum yazanın da içerik sağlayıcı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti bana. Sizin yorumunuz ne olur acaba ?
Arkadaşınızın bu yorumuna katılmıyorum. İnternette yayın yapan bir gazetede içerik sağlayıcı olarak nitelendirilebilecek birisi varsa orada yorum yazan değil ancak o gazetenin imtiyaz sahibi/genel yayın yönetmeni/yazı işleri sorumlusu olmalıdır diye düşünüyorum.
Old 30-05-2014, 10:38   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Baritone
Ancak reklam veren "içerik sağlayıcı" olarak nitelendirilemez değil mi üstatlar ? Aynı şekilde yasadışı film yayını yapan siteyi de "bağlantı sağlanan içerik" olarak nitelememiz gerekir zira bu maddeye dayanmak için. Zorladığımın farkındayım (hatta Kanun'da "reklam" kelimesi dahi geçmiyor) ama bilişim hukuku ile ilgilenen bir arkadaşım internet hukukuyla ilgili seminerlerde bu kelimenin tercümesinin yanlış olduğunu "içerik sağlayıcı"nın hosting provider anlamına gelmediğini, örneğin bir gazete sitesine yorum yazanın da içerik sağlayıcı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti bana. Sizin yorumunuz ne olur acaba ?
Reklam verenin içerik sağlayıcı olarak değerlendirilmesi oldukça güç ancak biran için bu sonuca varsanız dahi, 4. maddeye göre sorumluluğunuz anlamında bir farklılık olmuyor çünkü içerik sağlayıcı sadece kendi kullanıma sunduğu içerikten (sizin durumunuz da bu yayınlanan reklam oluyor) sorumludur.

Maddenin ikinci fıkrası da sizi değil, reklamınızı yayınlayan platformu ilgilendiren bir madde. Maddenin reklamınız dolayısıyla size uygulanması söz konusu değil, eğer kendi web sitenizden belirtilen siteye link verseydiniz o zaman uygulanma durumu söz konusu olabilirdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi