Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

doğum sonrası atama

Konuyu Kilitleyin
Old 05-05-2011, 08:22   #1
eylüllllll

Acil doğum sonrası atama

Merhaba,
Kasım 2010 da sözleşmeli memur (657) olarak atandım, hala çalışmaktayım. Temmuz ayında doğum yapıcam. doğum sonrası ösym nin yapacağı kadrolu memur atamalarında tercih yapacağım. Sorularım :

- temmuz da doğum yaptım. ağustos ta kadrolu memur olarak atandım.doğum sonrası 8 haftamı kullanmaya devam edermiyim? yoksa hemen göreve başlamam mı gerekir?

-En önemlisi ücretsiz izin (2 yıl) hakkım olur mu?

-Şimdi doğum öncesi 5 hafta (sözl. memurken ) kullanmasam, doğum sonrasına ertelesem, doğumdan 1 ay sonra kadrolu atansam bile , doğum öncesi ertelediğim bu 5 haftayı kullanabilir, yoksa yanar mı?

Şimdiden çok teşekkürler.
iyi çalışmalar
Old 05-05-2011, 11:12   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

1.Sözleşmeli personelin de kadrolu personel gibi doğum izni hakkı mevcuttur. Dolayısıyla kadrolu memur olmadan önce gerçekleşen doğumunuzdan dolayı, memuriyete geçişinizden sonra da doğum izni kullanabilirsiniz.

2.Sözleşmeli personelin ücretsiz izin hakkı bulunmamakla birlikte kadrolu memur statüsüne geçiş yapmanız durumunda ücretsiz izin müessesesinden yararlanabilirsiniz.

3.Torba yasa kapsamında, doğum öncesi kullanılmayan doğum izin sürelerinin doğum sonrasındaki dönemde kullanılabileceği şeklinde bir düzenleme getirilmiştir. Bu durumda kullanmadığınız doğum öncesi doğum izninizi doğum sonrasında kullanabilirsiniz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 104. maddesi şu şekil değiştirilmiştir: 13/02/2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanunun 106 maddesi ile değişik 104'üncü maddesinde; "A) Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir..."
Old 05-05-2011, 11:31   #3
eylüllllll

Acil

Bunları biliyorum teşekkürler.
Sormak istediğim doğum sonrası, kadrolu atanırsam eğer (sözleş. memurken kullanmadığım) 5 haftayı hakedermiyim?
Örneğin : 1 temmuzda doğum yaptım. 30 temmuzda kadrolu atandım. atamam üzerine 15 ağustosta sözleşmemi feshettim.
Dileyim 10 eylülde de kurumda göreve başladım. (Biliyosunuz atama olduğu gibi kuruma göreve başlanmıyor)
Doğum sonrası 8 haftam zaten bitmiş oluyor.Sözleşmeliyken kullanmadığım doğum öncesi 5 hafta iznimi kullandırılar mı? Olmadı 2 yıl ücretsiz izin hakkım olur mu?

Bu konu 15 Nisan 2011 tarihinde Devlet Personel Başkanlığınca resmi gazetede (27906 sayılı) tebliğ edilmiş. Okuyorum ama hukukçu olmadığım için anlayamıyorum.

Benim için çok önemli. lütfen yardımcı olur musunuz?

tşkler
Old 05-05-2011, 12:00   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eylüllllll
Bunları biliyorum teşekkürler.
Sormak istediğim doğum sonrası, kadrolu atanırsam eğer (sözleş. memurken kullanmadığım) 5 haftayı hakedermiyim?
Örneğin : 1 temmuzda doğum yaptım. 30 temmuzda kadrolu atandım. atamam üzerine 15 ağustosta sözleşmemi feshettim.
Dileyim 10 eylülde de kurumda göreve başladım. (Biliyosunuz atama olduğu gibi kuruma göreve başlanmıyor)
Doğum sonrası 8 haftam zaten bitmiş oluyor.Sözleşmeliyken kullanmadığım doğum öncesi 5 hafta iznimi kullandırılar mı? Olmadı 2 yıl ücretsiz izin hakkım olur mu?

Bu konu 15 Nisan 2011 tarihinde Devlet Personel Başkanlığınca resmi gazetede (27906 sayılı) tebliğ edilmiş. Okuyorum ama hukukçu olmadığım için anlayamıyorum.

Benim için çok önemli. lütfen yardımcı olur musunuz?

tşkler

Alıntıladığım fıkraya göre maalesef süreniz geçmiş olmaktadır. Doğumdan sonra 8 haftalık iznin, örneğin 5 inci haftasında göreve başlasaydınız 3 hafta daha izin kullanabilecektiniz.
Alıntı:
e) Devlet memurluğuna atanmadan önce doğum yapan ve doğum yaptığı tarihten itibaren sekiz haftalık süre içerisinde göreve başlayanlara, 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin (A) fıkrası çerçevesinde doğum yaptığı tarih dikkate alınarak sadece sekiz haftalık doğum sonrası analık izni süresinin kalan kısmı kullandırılacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi