Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonuclandıgında tazminatı hemen alır mıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2011, 16:57   #1
Sultannn

Önemli Boşanma sonuclandıgında tazminatı hemen alır mıyım?

1 ay kadar önce boşanma davamız bitti. Karşılıklı anlaştık eşimle. Bir miktar tazminat ödemeyide kabul etti. Bu tazminatı ne zaman ödemeleri gerekiyor? Yani onlardan ne zaman alabilirim? Belirli bir süresi (3-5 ay gbi)var mı ? Dava bitiminde hesap numarası falanda yazılmadı. KArşı tarafın avukatı vasıtasıyla mı alacagım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 02-05-2011, 18:12   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sultannn
1 ay kadar önce boşanma davamız bitti. Karşılıklı anlaştık eşimle. Bir miktar tazminat ödemeyide kabul etti. Bu tazminatı ne zaman ödemeleri gerekiyor? Yani onlardan ne zaman alabilirim? Belirli bir süresi (3-5 ay gbi)var mı ? Dava bitiminde hesap numarası falanda yazılmadı. KArşı tarafın avukatı vasıtasıyla mı alacagım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Mahkeme kararı kesinleşir kesinleşmez icra takibi yapabilirsiniz. Kesinleştiyse hemen yapabilirsiniz. Buna rağmen ödeme olmazsa maaş haciz dahil, menkul ve gayrımenkullerin haczini isteyebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 02-05-2011, 20:34   #3
Sultannn

Olumlu

Mahkeme kararı kesinleşti, nüfusta babamın soyadını taşıyorum 15 gündür. Fakat bir avukata sorduk 2 aya alırsın dedi. Madem karar kesinleşti neden hemen değilde 2 ay merak ettim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Old 03-05-2011, 09:57   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Sultannn
Mahkeme kararı kesinleşti, nüfusta babamın soyadını taşıyorum 15 gündür. Fakat bir avukata sorduk 2 aya alırsın dedi. Madem karar kesinleşti neden hemen değilde 2 ay merak ettim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra, mahkeme kalemi kendiliğinden nüfus müdürlüğüne bilgi vermektedir. Mahkeme kaleminin yoğunluğuna göre süre değişebilir. Ancak siz 15 gündür babanızın soyadını(kızlık soyadı)taşıdığınıza göre, sizin boşanmanız nüfus müdürlüğüne bildirilmiş demektir. Buraya kadarki açıklamalar soyisimle ilgili soru sorulduğunu sandığım içindi.

Eğer, (Ben 15 gündür kızlık soyismimi kullanıyorum. Demek ki karar kesinleşti. O halde, neden tazminatlarımı 2 ayda alırsın, dediler)şeklinde sorduysanız, icra takibi yapılması, tebligatın borçluya ulaşması, ödeme süresinin geçmesi gibi süreler 20-30 gün sürer. Avukatınız maaş haczini düşünüp, haciz koyduktan sonra kesintlerin geleceği zamanı bildirdiyse, doğrudur.

Görüldüğü üzere biz sorudan ne anladıysak ona yanıt vermekteyiz. O nedenle bir avukatla yüzyüze konuşursanız, hak kaybına uğramazsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi