Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hukukçu Bilirkişilik İmkanı

Yanıt
Old 16-03-2018, 12:58   #1
Av.Dr.Yahya DERYAL

Varsayılan Hukukçu Bilirkişilik İmkanı

Bilirkişilik uzmanlık alanlarını güncelleyen Daire Başkanlığı, hukukçu bilirkişilere hesap bilirkişisi adı altında başvuru imkanı sağladı.

http://bilirkisilik.adalet.gov.tr/sayfalar/ikincidonembilirkisilikbasvurularinailiskinduyuru-2018.html

Daire Başkanlığımıza gelen görüş ve öneriler ile resen yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda bilirkişilik uygulamalarında tespit edilen ihtiyaçların karşılanması amacıyla 29/11/2017 tarihli Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyuru ekinde yer alan temel ve alt uzmanlık alanları ile uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerde aranacak niteliklerde, bir kısım güncellemeler ve değişiklikler yapılmıştır.

   Bu kapsamda; uygulamada kolaylık sağlanması bakımından kodlama sistemi ve isimlendirme basamakları değiştirilerek bazı alt uzmanlık alanları temel uzmanlık alanına dönüştürülmüş; ayrıca yeni temel ve alt uzmanlık alanları ihdas edilmiştir.

    Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları (EK-1) ile bilirkişilerde aranacak niteliklerde (EK-2) yapılan güncellemeler ve değişiklikler doğrultusunda ilk kez bilirkişilik başvurusunda bulunacaklar için bilirkişilik temel eğitimi ile nitelikli hesaplamalar uzmanlık alanında başvuru şartı olarak getirilen hesaplama eğitimleri için ihtiyaç duyulan süre de gözetilerek 2018 yılı 2. dönem bilirkişilik başvuru takvimi ile başvuru usul ve esasları ilerleyen günlerde ayrıca duyurulacaktır.

Kaynak : http://bilirkisilik.adalet.gov.tr/sayfalar/ikincidonembilirkisilikbasvurularinailiski
Old 17-03-2018, 08:13   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

Üniversitelerin ön lisans veya lisans (hukuk öğrenimi görmüş kişiler dahil) eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak ve başvuruda bulunduğu nitelikli hesaplama uzmanlık alanında en az beş yıl süreyle mesleki faaliyette bulunduğunu veya bilirkişilik yaptığını belgelemek ve başvuruda bulunulan alt uzmanlık alanında en az 24 saatlik eğitim almış olmak
Old 20-02-2020, 00:32   #3
Av. Şenol

merhabalar, en az 5 yıl bu alanda çalışmış olmak kısmını anlayamadım. mesela 5 yıllık avukat olan birisi bu alanda çalışmış sayılır mı acaba?
Old 26-02-2020, 23:28   #4
Av. Osman Mert ATIŞ

Alıntı:
Yazan Av. Şenol
merhabalar, en az 5 yıl bu alanda çalışmış olmak kısmını anlayamadım. mesela 5 yıllık avukat olan birisi bu alanda çalışmış sayılır mı acaba?
Ben de bu sorunun cevabını açık olarak bulamadım, 5 yıllık deneyimi olan bir avukat nitelikli hesap bilirkişisi olabiliyor mu temel eğitim ile ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi