Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Şiddet Uyguluyor /Boşanmak İstemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2011, 01:56   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Şiddet Uyguluyor /Boşanmak İstemiyorum

ben 17 yıllık evli bir bayanım.3 tane çocuğum var biri kız ikisi erkek.kızım 14,oğullarım ise 13 ve 11 yaşlarında.eşimle evlilik sürecimiz içerisinde sık sık olmamakla birlikte tartışmalarımız oluyordu.ben hep yuvamı ve çocuklarımı düşünerek yaptığı şiddetlere,hakaretlere ve evden kovmalarına hep göz yumdum.özür dilemesi gereken o olmasına rağmen yuvam ve çocuklarım için hep ben özür dileyen taraf oldum.
barışmalarımızın tartışmalrımızdan kısa sürdüğünüde bilmenizi isterim.basit nedenlerden dolayı tartışmalar çıkarıp çocuklarımın önünde şiddet uyguluyor ve yine evden atıyordu.
son tartışmamızın nedeni ise berberden babasının izni olmadan eve gelmesinden ötürü evde tartışma çıkarıp oğlumu(13 yaşındaki)dövmeye kalkışınca anne yüreği işte dayanamayıp elinden almaya çalıştığım için bana dönüp şöyle söyledi:
- oğlumu döverken elimden alman benim babalık itibarıma zarar verir.
dedi ve şiddetini bana yöneltip hırsını benden aldı.
kızım okula giderken kumbaranın içerisinden 1 tl alıp simit ve su parası verdim.kumbaradan 1 tl alındığını fark edince beni hırsızlıkla suçlayıp,dişinden tırnağından para artırıp kumbaraya para attığını savunarak,o sırada bunlara tanık olan benim annemin yanında yine şiddetine maruz kaldım. bütün bunlara rağmen yine sesimi çıkarmayıp sus kaldım.annemin yanında anneme dönerek :
-çıkar bunu evden çıkar bunu evden çıkar bunu evden
çıkarmazsan kanla bitiririm bu işi.diyerek tehditler savurdu.
annem:
-tamam oğlum deyip hatta yanağını sakinleştirmek maksadıyla öperek sen sakin ol tamam çıkaracağım,hem sen hemde kızım biraz kafanızı dinleyin diyerek evden annemin şehir dışındaki evine annemle birlikte gittim.bu süreç içerisinde çocuklarımla telefonlada olsa görüştürmeyip hatta bana karşı çocuklarımı suçlu göstererek tavır aldırmaya çalıştı.yani çocuklarımın seslerini dahi duyurmadı.
annemlerde iken yine onu arayan ve telkinde bulunan taraf yine ben oldum.ama hakkımda boşanma davası açtığını söyledi.Gerekçe olarakta evden gitmemi söyledi.oysa yukarıdada belirttiğim gibi beni her defasında evden kovan ve son olarak da annemle gönderen yine o idi.
şimdi bu ayın sonunda mahkemem alduğunu uyap tan öğrendim.bulunduğum yerin adresini vermeme rağmen henüz bana tebliğ ulaşamdı.davanın açılış tarihi 15/04/2011 dava günü 31/05/2011.tebliğin gelmesini beklemem gerekiyormu.yoksa adresimi bilmediğini söyleyip hakkımda ilanen tebliğ vermiş olabilirmi?
bunlardan daha önemlisi şudur:
ben yaşanmış onca şeye rağmen boşanmak istemiyorum.yuvamın dağılamsını istemiyorum.zaten 17 sene boyunca bunun içim mücadele verdim.Boşanmamak için ne yapmam gerekiyor?bunun için nasıl bir savunma yapmalıyım?
hikayemi umarım anlatabilmişimdir.buna göre boşanmak istememe talebim mahkemede nasıl değerlendirilir.çocuklarımızla ilgili karar ne olur.boşanmak istememe kararım ne kadar süre kabul edilir?
avukat tutmam gerekiyormu?
sorduğum tüm sorulara cevap vereceğiniz,beni sabırla dinlediğiniz ve dertlerime ortak olduğunuz için sizlere şükranlarımı sunarım
Old 08-05-2011, 14:23   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Dava dilekçesinin tarafınıza tebliğ edilmesi gerekir. Ancak siz de, davanızın duruşmasına 31 Mayıs günü katılarak, dava dilekçesini orada tebliğ alabilir ve davaya ilişkin cevaplarınızı bildirmek üzere mahkemeden süre isteyebilirsiniz.

Boşanma davalarında taraflar davaya ilişkin beyanlarını "yazılı" olarak vermelidirler. 31 Mayısta davayı kabul etmediğnizi boşanmak sitemediğinizi, davaya ilişkin beyanlarınızı yazılı vereceğinizi hatta kendinizi avukat ile temsil etmek istediğinizi bunun için baroya başvuracağınızı aile mahkemesi yargıcına bildirebilirsiniz.

Eşiniz açtığı boşanma davasında; evlilik birliğinin bozulmasına neden olan olaylarda SİZİN KUSURLU olduğunuzu ispatlamak zorundadır. Evden keyfen gitmiş değilsiniz. Aksine şiddet gördüğünüz, aşağılandığınız evde kalma zorunluluğunuz da yoktur. Evden onun zorlamasıyla ayrılmak zorunda kaldığınızı ve asıl kocanızın evlilik birlğinin kendisine yükledği sorumlulukları yerine getirmediğini ispatlayabilirsiniz.

Nasıl ispatlarsınız? Annenizin, babanızın, kardeşlerinizin hatta çocuklarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Varsa mektup, resim, doktor raporu, msn kayıtları, sms, savcılık şikayetleri, kredi kartı ekstreleri, telefon ayrıntı dökümleri vs... dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Çocuklarınızın velayetlerinde, kardeşlerin birbiriniden ayrılmamaları, çocukların kendilerini ifade edecek yaşta olmaları sebebiyle; kimin yanında kalmak istedikleri (mahkemede dinlenebilirler), uzman pedagog raporu; tarafların sosyal ve kişilik özelliklere, çocukların boşanmadan sonra nerede yaşayacakları, ortamın koşulları vs.. konularında pedagog inceleme yapacaktır. Yine velayet hususunda tanıklar babanın çocukların ihtiyaçlarına duyarsız kaldığını, çocuklara ŞİDDET uyguladığını aktarabilirler.Babanın size ve çocuklara fiziki, manevi, ekonomik şiddet uyguladığı mutlaka kanıtlanmalıdır...

Velayette asıl olan çocukların huzuru, mutluluğu ve sağlığıdır. Mahkeme tarafların karşılıklı çekişmeleri veya düşmanlıklarını değil, çocuğun yüksek yararını gözeterek karar verir.

Boşanma davasının içinde öncelikle çocuklarınızın velayetini şu an mümkün görülmezse çocuklarınızla aranızda şahsi ilişki kurulması için belirli günlerin verilmesini isteyebilir, kendiniz için ve çocuklarınızın velayetinin tarafınıza verilmesi halinde onlar için de nafaka talep ettiğinizi boşanmak istemediğinizi belirtebilirsiniz.

*** Eğer eşinizle tekrar biraraya gelirseniz ve o, hala şiddet uygulamaya devam eder ise en yakın aile mahkemesinden aşağıdaki tedberlerin tamamını veya durumunuza uygun bir tedbirini alınmasını isteyebilirsiniz. Bu başvurunuzdan masraf alınmaz. Şiddet gördüğünüzü "bildirmeniz" yeterlidir. Şiddet gördüğünüzü kanıtlamanız aranmaz.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Bu tedbirleri boşanma davası açmadan isteyebilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamak için MUTLAKA bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek alınız.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde (muhtardan fakirlik belgesi), tarafnııza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilebilecektir. Bunun için davanızın bulunduğu ilin Barosuna dilekçe ile başvurunuz.

Anneler gününüzü kutlarım, saygılarımla...
Old 08-05-2011, 15:22   #3
Konuk

yanıtlarınızdan ötürü reşekkür ederim.
çocuklarımın velayeti konusunda çocukların mahkemede dinleneciğini ifade etmişsiniz.çocuklarım hala babasında. mutlaka bana karşı doldurmuşlardır.kayınvalidem,kayınpederim ve babaları bu yönde olduklarından bundan endişe ediyorum.
en son ki telefon görüşmemde (bu görüşme 30sn.sürdü.)kızım beni suçluyordu.babaannesinin benden daha iyi kendilerine baktığını söyledi.çok üzüldüm bukadar doldurulmuş olmalarına.
mahkemede çoccuklarımın etki altında kaldığını nasıl ıspatlayabilirim.ben çocuklarımdan ayrılamam.
şuan da kaldığım ilçede çok huzursuzum.yuvamı bu hale getirmesini hazmedemiyorum.sakinleştirici ilaçlar alıyorum.birkaç gün önce psikiyatrist desteği aldım. beni bu konuda (çocuklarımın doldurulmuş olmaları)aydınlatırmısınız.
Old 08-05-2011, 16:55   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkemeden uzman bilirkişi araştırması isteyebilirsiniz. Çocukların etki altında kalması dahil her tür olasılığı da birlikte değerlendirerek araştırma yapıp rapor hazırlayacaktır.

Bunun dışında velayet hususunda siz de tanık delilinden yararlanabilirsiniz. Davanın içinde gösterdiğiniz tanık isimlerini özenle seçiniz. Sonradan değiştirmeniz, ekleme yapmanız mümkün değildir.

Çocuklarınızla bir an önce kişisel ilişki tesisini, görüş günü verilmesini mahkemeden öncelikle talep etmenizde yarar vardır.

Avukat desteğini, yukarıda gösterdiğim yol gösterme ile DOĞRUDAN alınız.

KAHDEM'e gösterdiğniiz ilgi için teşekkürler.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi