Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

erkek evladın velayeti ahlaki kurallara aykırı bir durumda babasına verilir mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2011, 18:56   #1
yardıma muhtaç

Varsayılan erkek evladın velayeti ahlaki kurallara aykırı bir durumda babasına verilir mi

merhabalar.. ben eşimden 2010 yılında boşandım.3yaşında bir oğlum var ve velayeti bende.oğluma nafaka olarak 300 TL vermeyi kabul etti başta.ancak sonra ödemedi bende icraya verdim ve yüklü bir para aldım.eski eşim oğlumun velayetini alabilmek için internet hesaplarımdan görüştüğüm erkekleri isimlerini gönderilen gelen mesajları fotoğraf halinde almış.mesajların bana ait olduğunu kanıtlayan noktaları var ayrıca bir arkadaşım tarafından internet ortamına da çıplak resimlerim konuldu ancak bu resimler eski eşimde yok.elindeki bu mesajlarda birden çok erkeğe gönderilmiş adım telefonum ve adresim var.bu bilgileri ele geçirdiği için dava açtım kendine..ancak bu bilgilerle bana velayet davası açacağını ve erkek çocuk annelerinin böyle ahlaka aykırı harekette bulunamayacaklarını söylüyor.çıplak görüntülerimi ise mahkeme kararıyla bulduracağını söyledi.tüm bu durumda mahkeme gerçekten velayeti babasına verir mi?fotoğraflar mahkeme kararıyla internette aranabilir mi?fotoğraflar olmadan sadece mesajlarla velayeti alabilir mi?nolur acil yardım edin bana lütfen
Old 03-05-2011, 22:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanmış biri olarak kendinize ait özel bir hayatınız olması gayet doğaldır.Fakat özel hayatınız,çocuğun yüksek /öncelikli çıkarları ile dengeli ,uyumlu olmalı ve ona zarar vermemelidir.

İnternette çıplak resimlerin sizin rızanızla bulunması çocuğunuz bakımından uygun bir durum sayılmayacaktır.

2-Velayet kararı her zaman yeniden yargılama konusu yapılabilen bir alandır.Velayetin tayininde çocuğun erkek veya kız olmasının da bir önemi yoktur.

Önemli olan velayet verilen tarafın ;bedensel,ruhsal ve sosyal yönden çocuğun gelişimini olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınması ve çocuğun sağlıklı büyümesi için gerekli çabaları göstermesidir.

Sonuç olarak velayet davası açıldığında hakim dosyadaki delil durumu,çocuğun ve uzmanın görüşünü değerlendirerek karar oluşturacaktır.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-05-2011, 22:39   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan yardıma muhtaç
merhabalar.. ben eşimden 2010 yılında boşandım.3yaşında bir oğlum var ve velayeti bende.oğluma nafaka olarak 300 TL vermeyi kabul etti başta.ancak sonra ödemedi bende icraya verdim ve yüklü bir para aldım.eski eşim oğlumun velayetini alabilmek için internet hesaplarımdan görüştüğüm erkekleri isimlerini gönderilen gelen mesajları fotoğraf halinde almış.mesajların bana ait olduğunu kanıtlayan noktaları var ayrıca bir arkadaşım tarafından internet ortamına da çıplak resimlerim konuldu ancak bu resimler eski eşimde yok.elindeki bu mesajlarda birden çok erkeğe gönderilmiş adım telefonum ve adresim var.bu bilgileri ele geçirdiği için dava açtım kendine..ancak bu bilgilerle bana velayet davası açacağını ve erkek çocuk annelerinin böyle ahlaka aykırı harekette bulunamayacaklarını söylüyor.çıplak görüntülerimi ise mahkeme kararıyla bulduracağını söyledi.tüm bu durumda mahkeme gerçekten velayeti babasına verir mi?fotoğraflar mahkeme kararıyla internette aranabilir mi?fotoğraflar olmadan sadece mesajlarla velayeti alabilir mi?nolur acil yardım edin bana lütfen

Sayın konuk,
En başta, mahkemelerin velayet konusunda karar verirken tek ölçütlerinin "çocuğun yararı" olduğunu belirtmeliyim. Bunun dışında kulaktan dolma bilgilere inanmayınız. Mahkeme, çocuğun yararının velayetin kime verilmesinde olduğunu belirlerken, her davada somut koşullara bakar. Bu koşullar, çocuğun yaşı, tarafların ekonomik ve sosyal durumları, çocuğa karşı davranışları, çocuğun eğitimine ve gelişimine katkı düzeyleri, geçmişteki çocuk yararına ya da zararına davranışları gibi tamamen çocuk ön planda tutularak araştırılan ve değerlendirilen kriterlerdir. Erkek ya da kız çocuk için ayrı kurallar yoktur.
Sorunuzda geçtiği için söyleyelim; evli olmayan bir kadının internet dahil herhangi bir ortamda erkeklerle görüşmesi ahlaka ve hukuka aykırı değildir. Ancak bir kadının çıplak fotoğraf çektirmesi, velayet davasında mahkemede olumsuz bir durum olarak dikkate alınabilir.
Yazdıklarınızdan, eğer şifrelerinizi siz vermediyseniz ya da herkesçe görülebilecek bir alanda değilse, internet hesaplarınızdaki mesajların eski eşiniz tarafından hukuka aykırı bir biçimde ele geçirildiğini anlıyorum. Hukuka aykırı elde edilmiş deliller yargılamada dikkate alınamazlar. Ayrıca bunların elde edilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturur. Yine bir velayet davasında internet üzerinde (çıplak fotoğraflar konusunda) araştırma yapılmasına karar verilmesi de mümkün değildir. Ancak bunlar açıkça görülebilecek bir adreste ise, karşı tarafça elde edilerek mahkemeye sunulması ya da internet adresinin mahkemeye bildirilmesi halinde dikkate alınacaktır.
Yapmanız gereken en doğru şeyin, bir avukata tüm ayrıntıları anlatarak doğrudan hukuki yardım almanız olduğunu düşünüyorum. Maddi durumunuz yeterli değil ise bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak ücretsiz avukat yardımı talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi