Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

red kararı/ Nafaka kalktı mı? / Kişisel görüşme bitti mi?/ tazminat hakkım var mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2011, 12:03   #1
Konuk

Soru red kararı/ Nafaka kalktı mı? / Kişisel görüşme bitti mi?/ tazminat hakkım var mı?

eşim tarafıma açmış old.boşanma davası kusurlu olması sebebiyle bugün RED kararıyla sonuçlandı.sormak istediğim şu

1-dava düşünce davaya bağlı tüm haklarım sonlanmış mı oldu.(hakimin bağladığı 450tl nafaka hakkım bittimi.eşim pazar günleri çocuğu alıyordu o hakkı bitti mi)

2-üç sene sonra açacağı davada ilk mahkemede ayrı yaşadığını ispat edince beni boşar mı?

3-maddi manevi tazminat davasını açmak istiyorum ne zaman açmam daha uygun olur.3 sene sonra mı şimdi mi?

yardımcı olursanız çok sevinirim.avukatım yok ikamatgahım olmadığı için barodan avukat talebinde de bulunamıyorum.durumum hiç yok.

NE OLUR YARDIM EDİN.

şimdiden çok TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 28-04-2011, 12:39   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
eşim tarafıma açmış old.boşanma davası kusurlu olması sebebiyle bugün RED kararıyla sonuçlandı.sormak istediğim şu

1-dava düşünce davaya bağlı tüm haklarım sonlanmış mı oldu.(hakimin bağladığı 450tl nafaka hakkım bittimi.eşim pazar günleri çocuğu alıyordu o hakkı bitti mi)

2-üç sene sonra açacağı davada ilk mahkemede ayrı yaşadığını ispat edince beni boşar mı?

3-maddi manevi tazminat davasını açmak istiyorum ne zaman açmam daha uygun olur.3 sene sonra mı şimdi mi?

yardımcı olursanız çok sevinirim.avukatım yok ikamatgahım olmadığı için barodan avukat talebinde de bulunamıyorum.durumum hiç yok.

NE OLUR YARDIM EDİN.

şimdiden çok TEŞEKKÜR EDERİM.

1- Size ve çocuğunuza bağlanan nafaka "tedbir" nafakasıdır. Karar kesinleşinceye kadar devam eder. Dolayısıyla taraflardan birisi kararı temyiz ederse, neticesine kadar devam eder. Çocukla kişisel ilişkiyi düzenleyen mahkeme kararı için de aynı şeyler geçerlidir.

2- Evet boşar. Çünkü mahkeme hakiminin araştıracağı sadece 2 husus vardır. 1- İlk kararın kesinleşmesinden itibaren 3 yılın geçip geçmediği, 2- Tarafların biraraya gelip gelmediği.

3- Boşanmanın eki niteliğinde olan maddi-manevi tazminat davaları boşanma davası ile birlikte istenebilir. Ya da "boşanmaya karar verildiyse " 1 yıl içinde istenebilir. Bu durumda 3 yıl içinde bir boşanma davası açarsanız onunla birlikte isteyebilirsiniz. Ya da 3 yıl sonra eşiniz dava açarsa, o davada talep edebilirsiniz.

İmkanım yok demişsiniz ama hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi