Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

miras hukuku/ ölen eşimin borçlarından ben de sorumlu muyum?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2011, 15:06   #1
Konuk

Varsayılan miras hukuku/ ölen eşimin borçlarından ben de sorumlu muyum?

ben 57 yaşında 2 kez evlenmiş bir bayanım iki eşimde ölmüştür,son eşim esnaftı sağa sola çok borcu olurdu bir çoğunu ben bilmezdim,ilk eşinden olma evladıyla birlikte iş yaparlardı ,öldükten sonra iki evi ve dükkanı kaldı geride,küçük oğlu üst katımda otururken su saatlerini üzerime çevirdiler,ve küçük oğlan abisine kızıp evi boşalttıktan sonra yüklü bir su, elektrik faturası geldi faiziyle beraber,ben ödemek zorunda kaldım bana ödettirdiler,şimdi çok sıkıntılar çekmekteyim ve yeniden evlenmek istiyorum,fakat oğullarım bana gelip evlenemezsin çünkü babamdan kalan borçlar var onları sen ödemek zorundasın diyorlar seni mahkemelere çekip yine ödettiriyorlar diyorlar,babaları hayattayken kime kefil olmuş ne yapmış ben nerden bilebilirim ki,bu borçlardan ben sorumlumuyum,oğlu diyorki babam büyük abime kefil olmuştu oda ortada yok onu sen ödersin ben ne yapacağımı bilmiyorum zaten bu adamlada çocuklarım küçük ve ben zor durumdayım maaşım felan yok diye evlendim ortak çocuğumuz yok olmadı yıllarca çektim dayak yedim alkol alırdı bardaklar kafamda kırılırdı ve ben yine mağdurum şimdi evlenirsem evleneceğim aileyide mağdur etmek istemiyorum ne yapacağım lütfen bana yol gösterin sevgilerimle........
Old 27-04-2011, 16:18   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Bir şahıs öldüğünde mirasçıları 3 ay içerisinde mirası reddetmez iseler ölen şahsın borçlarından sorumludurlar. Ancak, ölen şahsın durumu çok kötü ise (borca batık)belirtmiş olduğum 3 aylık süreye bağlı kalmaksızın mirasın hükmen reddi mümkündür.

Eşinizin ölümünden itibaren 3 aydan fazla bir zaman geçti ise mirası reddedemezsiniz ancak maddi durumunun öldüğü zaman çok kötü olduğu açıkça ortada ise az önce ifade ettiğim gibi her zaman mirası hükmen reddetme imkanınız bulunmaktadır.

Bu konu, ihmale getirilmemesi gereken ve profesyonel hukuk desteği alınmasını özellikle gerektiren konular olup bire bir avukat desteği almanız, hak kaybına uğramamanız açısında önem taşımaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi