Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kanunlar çatışması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2008, 15:16   #1
crocus

Varsayılan kanunlar çatışması

arkadaşlar özel-genel kanun çatışmasında özel kanun uygulanıyor biliyorum fakat özel kanun anayasaya aykırıysa nasıl oluyor?daha da önemlisi özel kanun anayasa nasıl aykırı olur,iptal edilmez mi?
Old 15-05-2008, 15:27   #2
Av. Ali Özcan

Varsayılan ????????????

sevgili meslektaşım. siz de meslekte çok eski sayılmazsınız benim gibi ama bu soruyu bir hukukçu olarak sormanıza gerçekten şaşırdım. ya da sizin sormak istediğinizi ben anlayamadım. bir kanunun anayasaya aykırılığı söz konusu olabilir ve bu kanunun özel ya da genel olması farketmez. istisnaları da vardır; inkılap kanunları gibi. bunların anayasaya aykırılığı karşısında izlenecek prosedür bütün anayasa hukuku kitaplarında da geçmektedir. ayrıca 1982 anayasasının 150 ve 152i maddesinde de prosedür açıkça anlatılmıştır. iyi çalışmalar...
Old 16-05-2008, 10:43   #3
Batu Han

kanun anayasaya uygun yorumlanabiliyorsa o şekilde bir yorumdan hareketle uygulanmaya devam edilir, eğer kanunun anayasaya uygun yorumu mümkün değilse iptal edilir.

özel-genel kanun ilişkisinde anayasayı genel kanun değil de daha çok bir üst norm olarak düşünmek gerekir.

öte yandan anayasaya aykırılığın iddia edilebilmesinin istisnaları olsa da, bu istisnalar eğer bir temel insan hakkını yada hukukun genel ilkelerinden birini ihlal ediyorsa bu noktada hernekadar bu istisnai kanunlar anayasada yer alan özel maddelerce korunmuşsa da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi düşünülebilecek bir diğer seçenektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi