Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kredi Garanti Fonu Kapsamında Çekilen ve Yapılandırılan Kredi İhtiyati Hacizlerin Kalkması

Yanıt
Old 08-01-2019, 14:18   #1
Av. Çağrı ŞANLIER

Varsayılan Kredi Garanti Fonu Kapsamında Çekilen ve Yapılandırılan Kredi İhtiyati Hacizlerin Kalkması

Sayın Meslektaşlarım;

Kredi Garanti Fonu kapsamında kredi çekiliyor. Müvekkil ödemede temerrüde düşüyor ve banka ihtiyati haciz kararı alıp, takip başlatıyor (kredi garanti fonuna başvurmadan doğrudan takip yapıyor). Takipten 10-15 gün önce 11.10.2018 tarihli Resmi Gazetede Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlanıyor ve özetle "KGF kapsamındaki kredileri yapılandırmak zorunludur" hükmü getiriliyor. İtirazın iptali davası devam ederken, banka borcu yapılandırıyor, ancak hacizleri kaldırmıyor. İhtiyati hacze itiraz süresi de geçiyor. Teminat koyamıyoruz, çünkü bütün malvarlığında haciz var.

2016/9538 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının “temerrüt, tazmin ve diğer hususlar” başlıklı 6. maddesinin 5. fıkrasına göre Temerrüt durumunda teminatların nakde çevrilmesine ve kanuni takibe ilişkin işlemler kredi verenler tarafından yürütülür ve kredi verenlerin nakde çevrilen teminatlar ve takip neticesinde elde ettiği tahsilat, tazmin edilen kefalet oranında Kuruma aktarılır. Kanuni takip masrafları kredi veren ile Kurum arasında sağlanan kefalet oranında paylaşılır. Kurum tarafından, doğrudan Eximbank’a yönelik %100 kefalet sağlanan ihracatçı kredilerinin temerrüde düşmesi durumunda teminatların nakde çevrilmesine ve kanuni takibe ilişkin işlemler Kurum tarafından yürütülür”. Benim buradan anladığım, temerrüt durumunda önce kullandırılan kredinin, Kredi Garanti Fonundan tazmin edilmesi; sonra kredi veren tarafından, kurum adına kanuni takibe başlanması gerektiğidir.

11.10.2018 tarih ve 30562 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 162 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararının 2. maddesi ile 2016/9538 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 6. maddesinin 2. fıkrasına “kredi veren tarafından tazmin talebinde bulunulmadan önce, yararlanıcıya Kararın 4 üncü maddesi ile hüküm altına alınan yapılandırma kapsamında veya 15/8/2018 tarihli ve 30510 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılandırma imkanı tanınmış olması gerekir.” cümlesi eklenmiştir.

Hacizlerin kaldırılması için icra müdürlüğüne dilekçe verdim, ret kararı verilmesini bekliyorum. Sürüncemede bıraktığından dolayı şikayete götürmeyi düşünüyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Teşekkürler.
Old 16-04-2019, 16:45   #2
Av.Onur Tunga

Kredi veren (banka) tarafından (KGF'den) tazmin talebinde bulunulmadan önce yararlanıcıya yapılandırma imkanı tanınmış olması gerekir. Bu konu, kredi veren (banka) ile tazmin talebinde bulunulan kefil kurum (KGF) arasındadır. Bankanın krediyi kullanan aleyhinde icra takibi yapabilmesi için yapılandırma imkanı tanımış olması zorunlu değildir diye düşünüyorum.
Old 07-07-2020, 13:57   #3
Av.Cananztrk

Alıntı:
Yazan Av.Onur Tunga
Kredi veren (banka) tarafından (KGF'den) tazmin talebinde bulunulmadan önce yararlanıcıya yapılandırma imkanı tanınmış olması gerekir. Bu konu, kredi veren (banka) ile tazmin talebinde bulunulan kefil kurum (KGF) arasındadır. Bankanın krediyi kullanan aleyhinde icra takibi yapabilmesi için yapılandırma imkanı tanımış olması zorunlu değildir diye düşünüyorum.

Sayın Meslektaşım,
Bu görüşünüz Yargı kararlarında destekleniyor.Ancak ortada gerçekten garip bir durum var.
Bankaca Yapılandırma teklif edildikten sonra borçlu kabul ettiği takdirde İcra takibine koymak 162 sayılı Kararname ile ters düşmüyor mu?
O zaman bu kararname ne için geçerli?Kimi koruyan bir kararname?
Bu Kararnamenin anlamı ne?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi