Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

30 Yıl Üzeri Emeklilik İkramiyelerinin Ödenmesi ve Anayasa Mahkemesi Kararlarının Geriye Yürümesi

Yanıt
Old 08-10-2015, 08:56   #91
Av.09

Alıntı:
Yazan av.lkn
Merhabalar
Yazışmaları okudum ancak sorularım olacaktı yanıtlarsanız memnun olurum.
Öncelikle benim müvekkilim Şubat ayı gibi SGK'ya başvuruda bulunmuş ancak cevap gelmemiş diye üzerine düşmemiş ve haliyle dava süresini geçirmiş. Biz tekrar SGK'ya başvuruda bulunsak bunun bir sakıncası olur mu?
ikinci olarak 42 Yıl 6 Ay görev yapmış ve hesaplama yapıldığında emekli olduğu yıl baz alınarak hesaplama yapılacağını okudum yorumlardan ancak benim müvekkilim polis bu meslek gruplarında yıpranma payı gibi durumlar söz konusu olduğundan hesaplama yaparken nasıl bir yol izlenmeli?
Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

Başvuru ile ilgili yardımcı olabilir: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=98569

Şu ana kadar hesaba dahil edilenler:
fiili hizmet süresi+borçlanma+fiili hizmet süresi zammı(yıpranma payı)

Hesaplama için ise bence; emekli olunan tarihte aylık bağlamaya esas değerin hizmet süresiyle çarpımı sınucu ikramiye tutarı bulunuyor. Örneğin aylık bağlamaya esas değer 4000TL, çalışma süresi 40 yıl ise ikramiye 120000TL oluyor. Demekki emekli olunan tarihteki katsayılar çarpımı sonucu 4000 rakamı bulunuoyrsa, 4000 x 30 yıl üzeri çalışma süresi alınması muhtemel ikramiyeyi göstermesi lazım diye düşünüyorum.4000 x 10 = 40000

Alıntı:
Yazan Av_Acar
Bu konuyla ilgili Yüksek Mahkeme incelemesinden geçen bir karar var mı acaba?...

Miktarlar genelde 30000TL nin altında olduğu için BİM'e gidiyor. BİM kararı ben daha görmedim. Basına yansıdığına da şahit olmadım.
Old 08-10-2015, 14:41   #92
Av.gokyilodabas

Sayın Av.lkn,idarenin cevap vermemiş olması başvurunuzun reddedildiği anlamına geliyor.O yüzden telefonla iletişime geçip dilekçenin Sgk'ya ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz.Şayet ulaşmışsa dava açabilirsiniz.Polislerin yıpranma payıyla ilgili bir bilgim yok.
Old 08-10-2015, 15:22   #93
pallanco

Merhabalar.. benim sorum şu: Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal kararının geriye yönelik olarak uygulanabileceğini varsayarsak, acaba bir zamanaşımı süresi var mıdır ? Zira bazı sitelerde, emeklilik tarihi 5 yıldan daha önce olanların zamanaşımı nedeniyle (Anayasa Mahkemesi kararı geriye yürüse bile) 30 yıl üzerindeki farkı talep edemeyeceğine dair görüşler okudum.
Old 08-10-2015, 15:29   #94
olgu

Mülga Emekli sandığı kanunu nun 106. Maddesinde bu yasadan doğan alacaklar doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde talep edilmezse zamanaşımına uğrar şeklinde hüküm vardı. Bu yüzden bende 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu düşünüyorum.
Old 09-10-2015, 09:48   #95
av.lkn

Alıntı:
Yazan Av.gokyilodabas
Sayın Av.lkn,idarenin cevap vermemiş olması başvurunuzun reddedildiği anlamına geliyor.O yüzden telefonla iletişime geçip dilekçenin Sgk'ya ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz.Şayet ulaşmışsa dava açabilirsiniz.Polislerin yıpranma payıyla ilgili bir bilgim yok.

Teşekkür ederim öncelikle ancak başvurunun reddedildiği tarihten itibaren işleyen dava açma süresini kaçırdığımız için sormuştum soruyu tekrar başvuru olur mu diye ama şuanda SGK'ya tekrar başvuruda bulunduk bundan sonra dava açma yoluna gideceğiz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
Old 09-10-2015, 10:08   #96
pallanco

5 Yıllık zamanaşımı süresi öngören 106, 107 ve 108. maddeler 2008 Ekim'de kalkmış. Bu durumda Ekim 2008'de henüz 5 yıllık zamanaşımı süresi dolmamış olanlar için (dayanak kanun kalktığına göre) artık zamanaşımı söz konusu olmamalı diye düşünüyorum.. ne dersiniz ?
Old 09-10-2015, 10:20   #97
olgu

Alıntı:
Yazan pallanco
5 Yıllık zamanaşımı süresi öngören 106, 107 ve 108. maddeler 2008 Ekim'de kalkmış. Bu durumda Ekim 2008'de henüz 5 yıllık zamanaşımı süresi dolmamış olanlar için (dayanak kanun kalktığına göre) artık zamanaşımı söz konusu olmamalı diye düşünüyorum.. ne dersiniz ?
Emekli Sandığı Kanunu nu yürürlükten kaldıran yasa 5510 sayılı yasa. Bu yasada da hangi alacakların 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğu sınırlı sayı ilkesi ile sayılmış.
İyuk da genel zamanaşımı da 5 yıl olarak düzenlenmiş.
Bu yüzden ben 5 yıl olduğunu düşünüyorum. 10 yıl olsa güzel olurdu tabi...
Old 15-10-2015, 20:12   #98
Av.Dursun KARACA

Varsayılan 30 Yildan Fazla Hizmet Süresi Için Emekli Ikramiyesi

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli olarak, emekli maaşı almaya hak kazanan davacının 30 hizmet yılından fazla geçen süreler için de emekli ikramiyesi ödenmesi istemiyle yaptığımız başvurunun reddi üzerine açtığımız dava olumlu sonuçlandı. Sonuçta; dava konusu işlemin iptaline ve 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin hesaplanarak başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi.
Old 16-10-2015, 10:54   #99
calicitaha

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA
5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli olarak, emekli maaşı almaya hak kazanan davacının 30 hizmet yılından fazla geçen süreler için de emekli ikramiyesi ödenmesi istemiyle yaptığımız başvurunun reddi üzerine açtığımız dava olumlu sonuçlandı. Sonuçta; dava konusu işlemin iptaline ve 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin hesaplanarak başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi.

Üstad başvuruyu ne zaman yapmıştınız acaba? Biz idareye 02/02 de başvurmuştuk. Cevap 13/02 de geldi. Dava açalı 7 ayı geçti..
Old 16-10-2015, 12:34   #100
av.lkn

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sayın meslektaşım.
Old 16-10-2015, 12:37   #101
av.lkn

Merhabalar
Elinizde SGK'ya başvuru dilekçesi ve akabinde İdare Mahkemesi'ne dava dilekçesi örneği olan meslektaşım varsa yardımcı olabilir mi? Şayet yok ise SGK'ya yazacağım dilekçe için neler gerekli? Eklemem gereken belgeler var mı? Örneğin emekli olduğunda almış olduğu miktarı belgelemem vs gerekiyor mu yoksa normal bir dilekçe yeterli olur mu? İyi çalışmalar dilerim.
Old 19-10-2015, 14:55   #102
mm33rrtt

Arkadaşlar 2010 veyahut 2005 den önce emekli olanlar alabiliyor mu? Yani zamanaşımı süresi ne kadar 13/03/2006 yılında emekli olan bir kişi alabilir mi?
Old 26-10-2015, 17:23   #103
ommerfarruk

Merhabalar. Bu konuyla ilgili verilen kararlar temyiz asamasinda Danistay'ın hangi dairesinde goruluyor?
Old 02-11-2015, 10:10   #105
Analiz

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA

Sayın Karaca ; tahsilat yapabildinizmi acaba ?
Old 03-11-2015, 11:01   #107
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av.gokyilodabas
Mezkur konuyla ilgili olarak SGK Başkanlığının işlemi iptal edilmiş,İdare Mahkemesi 30 yılı aşan ikramiyelerin müvekkilime ödenmesine karar vermiştir.

sayın meslektaşım bana da mail atabilir misiniz acaba? ( avburcubolukbasi@gmail.com)
Old 04-11-2015, 08:13   #108
Av. Can DOĞANEL

Lütfen alanda dilekçe örneği talebinde bulunmayınız. Türk Hukuk Sitesinde dilekçe örneği yayınlanmamaktadır.

Bir profesyonel Avukat, dava açmayı düşündüğü bir konuda dilekçe örneğine ihtiyaç duymamalıdır. Ancak konunun belli noktaları ile ilgili tereddütleri olabilir ki yukarıda neredeyse konu hakkında dava açmak için gereken her aşama tartışılmıştır.
Old 09-11-2015, 17:22   #109
Mare Nostrum

Şimdiye kadar gördüğüm 2 Ankara İdare Mahkemesi kararından da anladığım; davacılar önce miktar belirtilmeksizin SGK'ya başvurmuşlar red üzerine dava açılmış ve mahkemeler de "dava konusu işlemin iptaline, 30 yıldan fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin hesaplanarak başvuru tarihinden itirbaren işleteilecek yasal faizi ile birlikte ödenmesine..." karar verilmiş.

Bana da miktar belirtmeden yapılacak başvuru daha mantıklı geliyor.
Old 10-11-2015, 20:20   #110
halit pamuk

Alıntı:
Yazan pallanco
Merhabalar.. benim sorum şu: Anayasa Mahkemesi'nin bu iptal kararının geriye yönelik olarak uygulanabileceğini varsayarsak, acaba bir zamanaşımı süresi var mıdır ? Zira bazı sitelerde, emeklilik tarihi 5 yıldan daha önce olanların zamanaşımı nedeniyle (Anayasa Mahkemesi kararı geriye yürüse bile) 30 yıl üzerindeki farkı talep edemeyeceğine dair görüşler okudum.

İYUK.m.10 kapsamında talep edildiğinden bir zamanaşımı süresi yok.
Old 10-11-2015, 20:21   #111
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Mare Nostrum
Şimdiye kadar gördüğüm 2 Ankara İdare Mahkemesi kararından da anladığım; davacılar önce miktar belirtilmeksizin SGK'ya başvurmuşlar red üzerine dava açılmış ve mahkemeler de "dava konusu işlemin iptaline, 30 yıldan fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin hesaplanarak başvuru tarihinden itirbaren işleteilecek yasal faizi ile birlikte ödenmesine..." karar verilmiş.

Bana da miktar belirtmeden yapılacak başvuru daha mantıklı geliyor.

İBK kapsamında kamu görevlieri ilgili olup parasal hakka ilişkin davalarda hem iptal hem de miktar belirtmeden tazminat talebinde bulunabilir....
Old 10-11-2015, 20:27   #112
halit pamuk

Alıntı:
Yazan ommerfarruk
Merhabalar. Bu konuyla ilgili verilen kararlar temyiz asamasinda Danistay'ın hangi dairesinde goruluyor?

Bu davaların çoğu tek hakimle görüleceğinden (miktar 30.000 TL Altı olduğu için) kanun yolu incelemesini Bölge İdare mahkemeleri yapacaktır.
Old 11-11-2015, 18:28   #113
asav

Değerli meslektaşlarım,

Görülmekte olan bir dosyamızda mahkeme; SGK'ya, davacı dava tarihi olan Temmuz 2015 itibariyle emekli olsa idi alacağı emekli ikramiyesini ve asıl emeklilik tarihi olan 2011 tarihi itibariyle alması gereken ikramiye farkını sormuştu.

SGK'dan gelen cevapta, emeklilik tarihi olan 2011 yılındaki katsayılar dikkate alındığında 8.000,00 TL; dava tarihi olan Temmuz 2015 tarihindeki katsayılar dikkate alınırsa 11.000,00 TL ikramiye farkının bulunduğu belirtilmektedir.

Davayı tam yargı davası olarak fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL lik açmış olmamız sebebiyle talebimizi hangi katsayıları esas alarak artırmalıyız ? Teşekkürler.
Old 12-11-2015, 10:17   #114
Av.09

Alıntı:
Yazan asav
Değerli meslektaşlarım,

Görülmekte olan bir dosyamızda mahkeme; SGK'ya, davacı dava tarihi olan Temmuz 2015 itibariyle emekli olsa idi alacağı emekli ikramiyesini ve asıl emeklilik tarihi olan 2011 tarihi itibariyle alması gereken ikramiye farkını sormuştu.

SGK'dan gelen cevapta, emeklilik tarihi olan 2011 yılındaki katsayılar dikkate alındığında 8.000,00 TL; dava tarihi olan Temmuz 2015 tarihindeki katsayılar dikkate alınırsa 11.000,00 TL ikramiye farkının bulunduğu belirtilmektedir.

Davayı tam yargı davası olarak fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL lik açmış olmamız sebebiyle talebimizi hangi katsayıları esas alarak artırmalıyız ? Teşekkürler.

Sayın asav, ben de sizin gibi "fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000,00 TL lik" şeklinde davamı açtım.

Her ne hikmetse SGK'ya henüz yazı yazılmadı. Haziranda açmıştım.

Sorunuzla ilgili olarak hakim dava sonucu verilen karara karşı başvurulacak kanun yolunu BİM ya da Danıştay' a mı gideceğini belirleyebilmek için dava tarihindeki alacak miktarını(2015), ödenmesi gereken miktarı belirleyebilmek içinse emekli olduğu tarihteki(2011) alacağı sorduğunu düşünüyorum.

2015 yılındaki miktar başvurulacak kanun yolunu, 2011 yılındaki miktar ise ödenmesi gereken ikramiyeyi gösterdiğini dolayısıyla 2011 yılında çıkan tutara göre değerini arttırmanız gerektiği kanaatindeyim.
Old 12-11-2015, 10:51   #115
asav

Sayın Av.09,

Diğer dosyalarımı da aynı şekilde miktar belirterek açtım. Bu dosyalarda da henüz SGK'ya müzekkere yazılmadı. Ben müzekkere yazılmayan bu dosyalarda Mahkemeden müzekkere yazılması için talepte bulunmayı düşünüyorum. Size de tavsiye etmekteyim.

Dava değerini artırma konusunda da yaptığınız yoruma katılıyorum, dediğiniz gibi emeklilik tarihindeki ikramiye farkını talep edeceğim. Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim.
Old 18-11-2015, 19:07   #116
av.recepbademci

Alıntı:
Yazan Av.gokyilodabas
Mezkur konuyla ilgili olarak SGK Başkanlığının işlemi iptal edilmiş,İdare Mahkemesi 30 yılı aşan ikramiyelerin müvekkilime ödenmesine karar vermiştir.

Sayın meslektaşım rica etsem dava dilekçenizi ve yerel mahkemenin verdiği kararı mail adresime(recepbademci@gmail.com)gönderebilir misiniz?
Old 19-11-2015, 12:02   #117
faylazof

Varsayılan ilk dava ilk heyecan : )

Sayın (müstakbel) meslektaşlarım yeni mezun ve henüz stajını yapmamış biri olarak ben de babam adına bu davayı açmak istiyorum. Bir dava dilekçesi yazdım fakat hiç tecrübem olmadığı için tereddütlerim var. Dilekçe hakkında yardım edebilir misiniz?
Old 19-11-2015, 21:53   #118
Av. Ozan Selek

Varsayılan 30 Yilin Üstü Için Emeklilik Ikramiyesi Talebinde Süre Aşimi

Merhabalar...AİHM'nin 07/01/2015 yılında verdiği kararda 30 yıldan sonraki hizmet yıllları için de emeklilik ikramiyesi ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Konuyla ilgilenen bir tanıdığım için araştırıyorum. Kendisi idareye bu kararı gerekçe göstererek bir yazı yazmış ve ret cevabı almış. Ancak bu ret cevabının üzerine dava açması gerekirken iptal davalarına ilişkin 60 günlük süreyi kaçırmış. Forumda dolaşırken rastlamıştım. Bir üye, bu konuda yeni bir karar olması dolayısıyla henüz uygulamanın oturmadığını ve mahkemelerin süre aşımına rağmen davayı kabul etme eğilimlerinin olduğunu söylemiş. Haklılık payı nedir?
Sormak istediğim husus bu süre aşımına karşı yapılacak bir şey var mıdır?
Dava tam yargı davası olarak açılabilir mi?
Ya da yetkili mahkeme iş mahkemesi olabilir mi ?
Old 20-11-2015, 11:50   #119
Av. Can DOĞANEL

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16363
Linkte yer alan Danıştay Kararında "Buna göre; idarenin, mevzuatın kendisine yüklediği görevlerin yerine getirilmesi sırasında hareketsiz kaldığı durumlarda, ilgililerin ileriye yönelik hakları yönünden mevzuatın öngördüğü işlemin yapılmasını idareden istemeleri, yine yasaların verdiği bir hakkın zaman içerisinde idare tarafından hareketsiz kalınmak suretiyle verilmemesi durumlarında da bu hakkın tarafına verilmesi anlamında, öngörülen işlemin tesisi için her zaman idareye başvurmaları ve isteklerinin reddedilmesi halinde de yukarıda açık hükmüne yer verilen 2577 sayılı Kanun'un 10 uncu maddesinde öngörülen usule uygun olarak dava açmaları mümkün bulunmaktadır." denilmekte.

Kararın konuya uygun olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca yukarıdaki mesajlarda idarenin adi posta ile cevap vermesi vb. hususlardaki açıklamalar mevcut inceleyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi