Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya da Boşanma ve Oturum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2015, 16:00   #1
Konuk

Varsayılan Almanya da Boşanma ve Oturum

Merhaba, Temmuz 2011 de Türkiye'de Türk Vatandaşı Almanya da Doğma büyüme eşimle Evlenip Aralık 2011 de Almanya ya geldim, ilk oturumda 5 yıl içinde eşimden boşanırsam geri gönderilecegime dair bi evrak imzalatıp 1 yıl oturum verdiler, dil ve entegrasyon kurslarına gönderdiler, sınavları geçtim B1 sertifikası aldım, oturum bitiminde 2 yıl daha uzattılar bu süre zarfında eşim Nisan 2013 de Alman Vatandaşı oldu , Eylül 2014 de bi kızımız oldu Alman Vatandaşı. 2 yıllık oturum bitiminde tekrar gittiğimde şimdi 3 yıllık oturum 2017 ye kadar verdiler.. Süresiz istediğimi belirtince eşin veya çocuğun Alman olarak 3 seneyi doldurması Lazım dediler. Asıl sorum su; biz eşimle şimdi anlaşamıyoruz ve oturup karşılıklı Ayrılma kararı aldık, ancak Süreli otururum olması ve imzaladığım evrak Yüzünden Türkiye ye geri gönderilir miyim? Eşimde bende Çocuktan dolayı Almanya da kalmak Çocuktan uzak kalmak istemiyoruz. Uzman avukatlar arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.
Old 07-09-2015, 22:11   #2
Gemici

Alıntı:
Merhaba, Temmuz 2011 de Türkiye'de Türk Vatandaşı Almanya da Doğma büyüme eşimle Evlenip Aralık 2011 de Almanya ya geldim, ilk oturumda 5 yıl içinde eşimden boşanırsam geri gönderilecegime dair bi evrak imzalatıp 1 yıl oturum verdiler, dil ve entegrasyon kurslarına gönderdiler, sınavları geçtim B1 sertifikası aldım, oturum bitiminde 2 yıl daha uzattılar bu süre zarfında eşim Nisan 2013 de Alman Vatandaşı oldu , Eylül 2014 de bi kızımız oldu Alman Vatandaşı. 2 yıllık oturum bitiminde tekrar gittiğimde şimdi 3 yıllık oturum 2017 ye kadar verdiler.. Süresiz istediğimi belirtince eşin veya çocuğun Alman olarak 3 seneyi doldurması Lazım dediler. Asıl sorum su; biz eşimle şimdi anlaşamıyoruz ve oturup karşılıklı Ayrılma kararı aldık, ancak Süreli otururum olması ve imzaladığım evrak Yüzünden Türkiye ye geri gönderilir miyim? Eşimde bende Çocuktan dolayı Almanya da kalmak Çocuktan uzak kalmak istemiyoruz. Uzman avukatlar arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.
Merhaba Sayın Konuk,
* Eğer aile birleşiminden dolayı Almanyaya gelmişseniz, ve ve Almanyada 3 yıllık breraberce ikamet süresi koşulunu doldurdu iseniz, evlilik ortadan kalksa bile oturma müsaadeniz evliliğe bağlı olmadan uzatılır. Bu durumda uzatılma süresi bir yıldır. Bu şu anlama geliyor: Siz şimdi boşansanız bile oturma müsaadeniz uzatılır, eğer 2011 yılından beri beraber yaşamışsanız,
* Bahsettiğim üç yıllık süre belirli koşullar altında, örneğin aile içi şiddet söz konusu ise veya yanına geldiğiniz eşinizden olan çocuğunuz varsa ve boşanma durumunda çocuk sizin yanınızda yaşarsa, iki yıla düşer.
* Genel kaide 5 yıllık oturma müsaadesinin bitiminden sonra oturma müsaadesinin süresiz olarak verilmesidir,
* Eşi Almanla vatandaşı olanlar Almanyada üç yıl beraber yaşama süresinden sonra süresiz oturma müsaadesi alabilir,
* Size hangi gerekçeye dayanarak 5 yıl içinde boşandığınızda geri gönderileceğinize dair bir belge imzalattılar bilemiyeceğim. Ama ortada herhangi bir sebep olmadan size bu türden bir belge imzalatmaları garip bir uygulama. Yabancılar dairesi yasanın size vermiş olduğu bir hakkı, herhangi bir sebep olmadan elinizden alamaz. Ve muvazaalı bir evlilik veya aklıma gelmeyen buna benzer başka bir gerekçe yoksa, veya yasaya aykırı bir davranış söz konusu değilse, size imzalattıkları belge geçersizdir düşüncesindeyim.

Saygılarımla
Old 08-09-2015, 00:27   #3
Konuk

Tesekkür ederim verdiginiz bilgi icin....
Tanistigim birkac aile birlesimi ile Gelen kisilere de imzalatilidigini ögrendim, yani bu bana özel bi durum degil. Ayrica bunu imzalatmalari icin Bir gerekce de yoktu, ilk oturum aldigimda imzalatildi. Esim nisan 2013 de alman oldu ve nisan 2016 da 3 sene doluyo alman olarak ve sizin yazdiklarinizdan anladigim kadariyla süresiz oturum hakkim oluyor, ancak Simdi ki oturum aralik 2017 de doluyo oturum bitimini beklemeden süresiz icin basvurabilir miyim ve o tarihte süresiz oturum alabilirsem bosanma gerceklesirse süresiz oturumu geri Alma haklari var midir?
Old 08-09-2015, 19:14   #4
Gemici

Hak kazandığınız andan itibaren, süreli oturma müsaadesinin süresi dolmamış olsa bile, müracaat edebilirsiniz. 2017 yılının aralık ayına kadar beklemenize gerek yok.

Saygılarımla
Old 08-09-2015, 21:35   #5
Konuk

Cok teşekkür ederim Verdiğiniz önemli bilgiler için...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi