Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin elinde delil var ama boşanmak istemiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2015, 10:39   #1
Ayazveayaz

Varsayılan Eşimin elinde delil var ama boşanmak istemiyorum..

Merhabalar, 2 yıllık evliyim 14 aylık bi bebeğim var. Özet geçmem gerekirse eşim evlendiğimiz günden beri boşanmak istedi. Öncesinde çok mutluyduk severek evlendik. Sebebi artık beni sevmemesiymiiş. Hamile kaldığımda sürekli aldırmak için yalvardı yakardı. Asla kabul etmedim bu sebeple hamileliğimden bugüne kadar aldatmadığı kadın etmediği hakaret kalmadı. Maddi durumu çok iyi. Sürekli kavga çıkartıp Kıbrısa giderdi arkadaşlarıyla. Alkol kumar herşey var. Ben iki sene boyunca iyi olması için çırpındım durdum evliliğimi kurtarmak adına. Normalde beni ve çocuğunu gercekten çok sever bir dediğimizi iki etmez çok şükür herşeyimiz yolundaydı. Ama son zamanlarda birdenbire Değişti. Evimiz kira, en küçük bi tartışmamızda eşyalarını alıp evi terkediyo 10/15 gün ne ne arıyo nede ben arayınca ulaşabiliyorum. Beş Kuruş parasız bırakıp kendi hayatını yaşıyo. Defalarca evsahibiyle muhattap oldum evden çıkartmaması için. En son tartışmamız 15 gün önce oldu. Inanın çok basit bi sebepten dolayı. Büyüttükçe büyüttü yetmedi kalkıp bana vurdu defalarca bebeğimin gözü önünde. Evimizdeki herşeyi kırıp dağıttı. Sonra polisi aradı gelin eşim evimizi dağıttı çocuğumuza vurdu diye. İnananiliyomusunuz. O arada esyalarını topladı beklemeye başladı. Bende o sinirle bi kaç hakaret ettim ağlamaya başladım meğer o arada beni videoyaya kaydediyomuş sadece benim konuşmalarımı ama, delil olarak saklıcakmış. Kısacası polislerle birlikte evden ayrıldı gitti. 15 gündür bebeğimin benim ve evimin tüm ihtiyaçlarını ailem karşılıyo. Hiç bir maddi yada manevi desteği yok. Boşanırsak aileme sığınamam yapamayız birlikte. Kendisinden o kadar zenginliğinin içinde bi beklentim yok sadece küçük bi ev tutsun oğlum ve bana geçinebileceğim kadarda nafaka. Ama işin aslına gelirsek ben eşimi seviyorum, oğlumuzda çok düşkün ona en azından Çocuğum biraz büyüyüne kadar boşanmak istemiyorum. Peki Bunlarla beni boşayabilirmi? Kusurlu onun olduğuna dair elimde kanıtlarımda var şahitlerimde. Hakim bunları göz önüne alıp davayı reddedermi sizce? yardım edin nolur gerçkten artık napıcağımı bilemiyorum. Tek düşüncem oğlumun sağlığı ve psikolojisi. Yardım edin lütfen.
Old 11-08-2015, 19:10   #2
Av. Nevzat Yağız

Eşinizin tek taraflı olarak sadece sizin konuşmalarınızı videoya almış olması sizin bu geçimsizlikte biraz kusurunuz olduğunu gösterebilir, fakat sizin dediğiniz gibi, eşinizin hakaret ve darp ettiğine ve özellikle sık sık evi terk edip dışarıda başka kadınlar ile hayat yaşadığına dair ve benzeri konularda delilleriniz var ise bu davada asıl kusurlu taraf eşiniz olacaktır ve davası reddedilebilir. Eğer boşanmaya karar verilecek olur ise muhtemelen mahkeme siz ev hanımı iseniz, yani bir işte çalışıp para kazanmıyorsanız size nafaka bağlayacaktır, zaten çocuk için nafaka mutlaka bağlayacaktır. Eşinizin büyük oranda kusurlu olduğunu ispat etmeniz durumunda, örneğin darp ettiğini ve sözünü ettiğimiz kötü yaşam şeklini ispat etmeniz durumunda size (eşinizin maddi durumuna da bağlı olarak) davanın kabulü halinde maddi ve manevi tazminat verilebilecektir.

Ayrıca boşanma olduktan sonra açacağınız ayrı bir dava ile, evlilik süresince eşinizin çalışmaları sonucunda elde ettiği paralar ve bu paralar ile almış olduğu malların yarı değerini de kendisinden isteyebilme hakkınız alacaktır.

Not: Gerçi bu davada şahitlerin bilgi ve görgüleri çok işinize yarayacaktır, fakat elinizde şahitlerden başka delil mevcut değil ise, sizi darp ettiğine dair karakola yaptığınız şikayet ve alınan darp raporu vs. belgeler de işinize yarayacaktır.
Old 12-08-2015, 09:51   #3
Konuk

Çok teşek ederim yorumunuz için çok saolun..Elimde maalesef darp ettiğine ettiğine dair rapor yok, o gece polislerle birlikte gidip almayı çok istedim ama bebeğimle oralarda dolaşmamak için almadım. Ama nişanlıkenanne darp etmişti şikayetçi olup bitirmiiştim. Sonra gelip ağlayıp yalvardı gidip şikayetimi geri aldım. 2013 martta. Onlar hala hayırlıysa dava kapanmış olsa bile gidip çıkartabilirmiyim eski dosyaları??Şahit olarak tüm aile yakınlarım var kabul edilirse. Diğer türlü bana yazdığı istemediğine dair mesajlar var geçmişe yönelik bile. En son avukatının adli tatilde olduğunu söyleyip engelledi beni aramamam için. İnanın maddi olarak çok zorluk çekiyorum mahkeme olana kadarki süreçtede bana bi yadımını olmadığını sözlü olarak söylersem bi faydası olurmu acaba?
Old 13-08-2015, 09:32   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Ama nişanlıkenanne darp etmişti şikayetçi olup bitirmiiştim. Sonra gelip ağlayıp yalvardı gidip şikayetimi geri aldım. 2013 martta. Onlar hala hayırlıysa dava kapanmış olsa bile gidip çıkartabilirmiyim eski dosyaları??

Geçmişteki dosyaları çıkarttırsanız dahi bu olayların ardından ilişkinizi devam ettirdiğiniz için bu nitelikteki olaylar, Mahkeme nezdinde, tarafınızca affedilmiş sayılmaktadır ve bugün açacağınız bir boşanma davasında kusurun ispatı yönünden hiçbir ispat gücü yoktur, mahkeme dikkate bile almaz. O nedenle maalesef geçmişteki bu şikayetiniz işinize yaramayacaktır. Bu dosyaları bana göre ancak ve ancak eşinizin kişilik yapısı olarak şiddete meyilli olduğuna yönelik bir delil olarak bildirebilirsiniz. Ancak dediğim gibi -sonrasında birlikteliğiniz devam ettiğinden- bu hususta bile ispat gücü yok denecek kadar az.

Boşanma davalarında geçimsizliğin ispatı açısından en önemli ispat aracınız tanıklardır. Darp ile ilgili olarak ise olay sonrasında doktor raporu almanız sizi en sağlama alacak delildir ancak elinizde bu nitelikte bir delil olmadığını söylüyorsunuz. O halde eşinizin size şiddet uyguladığını birebir gören şahıslar var ise yahut kavgalarınızı, eşinizin size hakaretlerini birebir duyan kimseler varsa bu kişilerin tanıklığı önemlidir. Şunu unutmayınız ki duyuma dayalı (yani sizin onlara anlattıklarınızdan olayı bilenler değil) tanıklık değil görgüye dayalı tanıklık gerekir. (Olayların birebir görgü tanığı) Eğer görguye dayalı tanıklık yapabilecek kimse yoksa mecburen kim varsa tanık olarak onları göstereceksiniz.

Aile yakınlarınız, yakın arkadaşlarınız, komşularınız kısacası aile yaşantınızı bilebilecek durumda olan kişiler tanık olarak gösterilebilir.

İlaveten eşinizin bakım yükümlülüğünü yerine getirmiyor olması da kusurlu bir davranıştır ve açacağınız boşanma davasında bu hususa da değinmelisiniz.

Yine SMS(mesaj) yolu ile size hakaretleri, kötü sözleri vs. varsa elbette bunu da delil olarak göstermelisiniz. Bu hususta Mahkemeye cep telefonunuzdaki mesajların dökümlerini sunabilir, telefonunuzdaki mesajlarınız durmuyor ise ilgili kurumdan SMS döküm geçmişinin istenmesini talep edebilirsiniz.

Hak kaybına uğramamanız açısından ilçenizdeki Adliyenin Adli Yardım Birimi'ne başvurmanızı yahut bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

Geçmiş olsun.
Old 13-08-2015, 09:54   #5
Konuk

Son bir sorum olucak size. Dün eşimin Avukatı beni, çekişmeli olarak dava açıldığını eşimin kesinlikle istemediğini söyledi. Bununla birlikte delil olarak mesajlar be video kayıtları varmış hakaret unsurlu. Ayrıca benim psikolojik sorunlarım varmış ve bunun için rapor istemiyormuş çocuğumun velayetini almak için.. Öncelikle benimde elimde mesajlar var hakaret içerikli ama onun kadar kurnaz olamadığım için herhangi bi video yada ses kaydı yok maalesef dediğim gibi sadece şahitlerim var. Ama yaşadıklarım çok ağır şeyler bunları hâkime bizzat kendim anlatsam sizce bana inanırlarmı? Bi avukat tutmam gerekirmi? Son olarak ben avukata şartlarını kabul ederse anlaşmalı bitirelim dedim nafaka veya tazminat için bu delilleri sunup daha az ödeme şansı varmı? Lütfen yardım edin
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi