Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada kredili evin durumu (ev eşimin üzerine fakat taksitleri ailesi ödüyor)

Konuyu Kilitleyin
Old 08-07-2015, 16:39   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada kredili evin durumu (ev eşimin üzerine fakat taksitleri ailesi ödüyor)

Merhabalar,
biz eşimle 2008 yılında evlendik ve hiç bir mal rejimi imzalamadık.
Eşim 2012 yılında banka kredisi ile bir konut aldı.
Şimdi ise bazı problemlerden dolayı boşanma noktasındayız.
2014 yılında evin üzerine aile konut şerhi koydurdum.
Tartışma esnasında evi satacağını söyledi, satamıyacağını ve boşanırsakta evin yarısını alırım dedim. Tapu eşimin üzerine ancak kredi ödemelerini babası yapıyor, bildiğim kadarıyla bir kısmı resmi, bir kısmı elden ödeniyor.
Maaşı askeri ücretten gösteriliyor ancak elden ilave ücret aldığını biliyorum.
Bu durumda boşanma davası açsam, evde hak iddia edebilir miyim? yoksa babası ödemeleri ben yaptım diye bunu ispatlayıp buna engel olabilir mi?
Ayrıca banka kredisi olduğu için evin taksidini ödeyemiyorum diye, bankadan evin satışını isteyebilir mi veya aile şerhini kaldırmak için müracaat edip evi satabilir mi? Yardımlarınız rica ediyorum. Teşekkürler,
Old 10-07-2015, 11:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Eşim 2012 yılında banka kredisi ile bir konut aldı.
Şimdi ise bazı problemlerden dolayı boşanma noktasındayız.
2014 yılında evin üzerine aile konut şerhi koydurdum. Tartışma esnasında evi satacağını söyledi, satamıyacağını ve boşanırsakta evin yarısını alırım dedim. Tapu eşimin üzerine ancak kredi ödemelerini babası yapıyor, bildiğim kadarıyla bir kısmı resmi, bir kısmı elden ödeniyor.
Maaşı askeri ücretten gösteriliyor ancak elden ilave ücret aldığını biliyorum.
Bu durumda boşanma davası açsam, evde hak iddia edebilir miyim? yoksa babası ödemeleri ben yaptım diye bunu ispatlayıp buna engel olabilir mi?Ayrıca banka kredisi olduğu için evin taksidini ödeyemiyorum diye, bankadan evin satışını isteyebilir mi veya aile şerhini kaldırmak için müracaat edip evi satabilir mi? Yardımlarınız rica ediyorum. Teşekkürler,

Eşiniz evlilik içinde banka kredisi ile ev aldığında bu ev için kendi kazancından ödediği peşinat veya kredi borcu miktarı kadar katılma alacağınız oluşur.

Borç eşiniz dışında başka biri tarafından bağışlanan para ile ödenirse bu miktar katılma alacağının dışında kalır.

Aile konutu şerhi olan bir ev ,eşin rızası olmadan satılamaz.
Fakat aile konutu koruması eşin kendi işlemlerini sınırlar.Eğer kredi ödemesi yapılmaz ve banka alacağı tahsil için konutun satışını isterse burada aile konutu koruması yoktur.

Elbette evin maliki kredi ödeme sorununu olduğunu,borçları ödemek için konutu satma zarureti bulunduğunu fakat eşin buna haksız sebeple rıza göstermekten kaçındığını ileri sürerek aile konutu şerhinin haklı sebeple kaldırılmasını dava edebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi