Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hürriyeti bağlayıcı ceza alırsam çocuğumun velayeti benden alınır mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2015, 11:52   #1
Konuk

Varsayılan Hürriyeti bağlayıcı ceza alırsam çocuğumun velayeti benden alınır mı?

Merhaba ben eşinden ağır şekilde şiddet gören bir bayanım. Evlilik birliğimiz süresince özellikle de çocuğa hamile iken çok sayıda eşim tarafından darp edildim. Ve bu darpları maddi deliller ile ve mahkeme kararları ile ispatladım. Bu halde çocuğumun velayeti tarafıma verildi. Ancak boşanma sürecinde eşimin şiddetleri çocuğumun velayetinin benden alınması için çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Devlet memuruyum. Ve kendisi mesleki hayatıma nüfus ediyor ve amirlerim ile işyerinde tarafıma mobbing uygulatıyor. Aynı zamanda da hem kendisi ve hem sevgilisi ve hem de nüfus ettiği kişiler ile hem mesleki ve hem de tarafıma idari ve adli cezalar almama sebebiyet veren soruşturmalar ve mahkemeler açıyor.
Sorum şu ; Eşimin gayesinin benim adli bir cezaya yani hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile velayetin tarafımdan alınarak, kendi ablasına verilmesini sağlamak olduğunu öğrendim. Bu hal uzun yıllardır devam ediyor. Ne aile huzurumuz ve ne de mesleki huzurum kalmadı. Boşanma davası süreci içerisinde hakkımda çok sayıda idari ve adli soruşturmalar açıldı ve cezalar aldım. Eşim ile evliliğimden önce tertemiz bir sicile sahiptim. Gördüğüm şiddetler ister istemez ailemize ve özellikle de küçük çocuğuma da yansıyor. Çünkü ne ben ve ne de küçük çocuğum aslında kendisinin umurunda değiliz. Tek derdi nafaka ödememek, bana verdiği zararları tazmin etmeden boşanmak. Ancak bu hal uzun yıllardır bütün hayatımızı çekilmez hale getirdi. Hakkımda şikayette bulunmak, bulundurmak kendisinde bir ihtiyat ve bir alışkanlık haline geldi. Ben hem çalışıyor, hem ekonomik yetersizlikler içerisinde evime ve çocuğuma bakmaya çalışıyor bir yandan da mahkeme mahkeme koşturmak zorunda kalıyorum. Bu işkence ve eziyet sürecinin ise eşimin beni hapis cezası ya da bir akıl hastanesine yatırmak noktasına kadar da derecesi artan şiddetler ile devam ettirileceğini biliyorum.
Hürriyeti bağlayıcı birceza verdirilirse çocuğumun velayeti eşimin ablasına verilir mi ? Çocuk beş yaşında ve bugüne değin eşim ve ailesini tanımadı, aramıyor, sormuyorlar. Çocuğumun fiziksel ve ruhsal sağlığının bu arbedeler içerisinde bozulmasını istemiyorum.
Boşanma sürecinde hem mesleki ve hem de adli süreçlerde eşimin tarafım üzerinde devam ettirdiği bu ağır şiddet sürecini hukuki olarak sonlardırmanın bir yolu var mıdır ? Kendim üniversite mezunuyum .ve iyi bir ailenin kızıyım. Ne varki eşim benden daha statü ve daha sosyo ekonomik güce sahip ve onun bu gücü ile başetmem imkansız gibi görünüyor. Bu konuda hukuki olarak yardımlarınızı ve desteklerinizi lütfen esirgemeyin.
Old 22-03-2015, 18:31   #2
av.murat kılıç

Merhaba
Türk Medeni Yasası 348.Maddesine göre; hapise girerseniz velayeti sizden alıp uygun birine veya bir kuruma verebilirler.
O yüzden hürriyeti bağlayıcı ceza almamaya çalışın. İşyerinizdeki mobbing veya size karşı yapılan hukuka aykırı işler hakkında mutlaka bir avukattan profesyonel olarak yardım almanızı öneririz.

III. Velayetin kaldırılması
1. Genel olarak
Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hakim aşağıdaki hallerde velayetin kaldırılmasına karar verir:

(DEĞİŞİK BENT RGT: 07.07.2005 RG NO: 25868 KANUN NO: 5378/38)
1. Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi