Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

UYAP, Sayın Hakimlerimize geçmişe dönük işlem yapma yetkisi veren bir sistem mi?

Yanıt
Old 19-10-2013, 01:07   #1
hakkaniyet_

Acil UYAP, Sayın Hakimlerimize geçmişe dönük işlem yapma yetkisi veren bir sistem mi?

Sayın meslektaşlarım davacı olduğumuz ve de aslında usulüne uygun şekilde davet edilmemiş olduğumuz bir dosyanın duruşmasını kaçırmamız nedeniyle karşı tarafın da gelmediği duruşmada dosya işlemden kaldırılıyor.Duruşma gününü haricen öğrendiğimizde 3 aylık yenileme süresi geçmiş oluyor. Yenileme yapıyoruz süreden reddedileceğini bilmemize rağmen ve sonraki birkaç günde henüz kararın yazılmadığını öğrenince eski hale getirme talebi yaptım yenileme süresini canlandırabilmek için.Kalem memurlarından nihai kararın verilmediğini öğrendim hem fiziken hem de UYAP sistemine tekrar tekrar bakmaları ve henüz bir kararın yazılmamış olduğunu söylemeleri üzerine yapılan bir eski hale getirme talebi .Ancak bu talebim red gelmiş şöyle ki;

Alıntı:
"...mahkememizce 14.09.2013 tarihinde davanın açılmamış sayılmasına karar verildiği, davacı vekili tarafından dosyanın karara çıktıktan sonra yani 16.09.2013 tarihinde eski hale getirme talebinde bulunulduğu, karara çıkan dosyanın eski hale getirilmesinin de bu aşamada mümkün olmadığı anlaşılmakla, davacı vekilinin talebinin reddine karar verilmesi gerekmiş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.
....Davacı vekilinin talebinin reddine.

Ne 14.09 ne de eski hale getirme talebi yaptığım 16.9'da herhangi bir karar yokken nasıl eski tarihli bir nihai karar yazımı gerçekleşebiliyor bunu anlamış değilim.Bu noktada iki sorum var:
1-Yazılmış bir karar olsa kalemdeki memurlar bunu nasıl görmezler hem sistem hem de dosyanın fiziki halinde herhangi bir karar olsa?
2-UYAP sistemi Hakimlerimize geçmişe dönük işlem yapabilme yetkisi mi veriyor?
(Zira 14.09.2013 de yenileme dilekçesi göndermiştim sadece ve 3 aylık süreyi 4 gün geçmişti yine de gönderdim.Bu tarihte herhangi bir karar yoktu.Hatta yenileme yaptığım tarihten 1 hafta sonra bile sorduğumda karar henüz yazılmadı demişti kalem memurları.)
Old 22-10-2013, 14:29   #2
_M.CAN_

Sayın meslektaşım, uygulamada maalesef bu tarz durumlarla karşılaşılmaktadır. Gerekçeli kararın yazılma tarihi ile kararın Uyap'a eklenme tarihi arasında 10 güne kadar farklar oluşabilmektedir. Olayınızda fiziken de bir karar yazılmamış olduğunun kalem tarafından belirtilmesi asıl sıkıntılı durumu oluşturmuş.
Old 24-10-2013, 10:15   #3
128179

Dosyanın karar tarihi ile gerekçeli kararın yazılış tarihi farklı olabilir herzaman olan şey,hatta geriye dönük karar numarası da alınabilir,14/09/2013 tarihinde açılmamış sayılmasına dair karar numarası alınmıştır ancak gerekçeli karar daha sonraki bir tarihte yazılmıştır.
Old 24-10-2013, 16:49   #4
Mert_

Bildiğim kadarı ile yazılan kararları hakim kendi uyap sisteminden onaylamadığı takdirde kimse görüntüleyemiyor. Bu nedenle siz kalemde sorgu yaptığınızda kalemdekiler görememişlerdir.

Ancak hakimin o dokümana onay vermesi ile birlikte karar ancak o zaman uyap sistemine dahil olmuştur.
Old 30-10-2013, 10:08   #5
128179

Bu sadece vatandaş veya uyap portalda onaydan önce taraflar gerekçeli kararı göremez ancak kalemdeki memurun gerekçeli kararı görememesi gibi bi durum söz konusu değil
Old 01-11-2013, 16:24   #6
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan 128179
Bu sadece vatandaş veya uyap portalda onaydan önce taraflar gerekçeli kararı göremez ancak kalemdeki memurun gerekçeli kararı görememesi gibi bi durum söz konusu değil
Size katılıyorum onay vermediyse UYAP sistemden vatandaş ve avukat görüntüleyemez.Kalem personeli görebiir bence de.Anlamadım neden bana öyle söylendi.Ama gerçi bu konuyla ilgili temyizi yaptım.Eski hale getirme talebi nihai karar tarafımın yokluğunda verildiği için HMK 96/II gereği talep edilebiliyor.Bunu da vurguladım. HMK Madde 96/2
Alıntı:
(2) İlk derece ve istinaf yargılamalarında, en geç nihai karar verilinceye kadar eski hâle getirme talebinde bulunmak mümkündür. Ancak, nihai karar bir tarafın yokluğunda verilmişse, tahkikat aşamasında kaçırılan süreler için kararın verilmesinden sonra da eski hâle getirme talebinde bulunulabilir.
Old 01-11-2013, 17:29   #7
olgu

kalem dosya numarasını uyap a hatalı girip size karar yazılmamış demiş olabilir mi?
ben bu durumu çok yaşıyorum. bir gün soruyorum dosyayı davacı yenilemiş diyorlar, başka gün duruşma günü öğrenmeye gidiyorum yenileme yok diyorlar...
Old 02-11-2013, 15:53   #8
hakkaniyet_

Alıntı:
Kalem dosya numarasını uyap a hatalı girip size karar yazılmamış demiş olabilir mi?
ben bu durumu çok yaşıyorum. bir gün soruyorum dosyayı davacı yenilemiş diyorlar, başka gün duruşma günü öğrenmeye gidiyorum yenileme yok diyorlar...
Yok meslektaşım dosya sorgusu doğru yapıldı zira tarafları üzerinden ve dava türünün de ne olduğunu belirterek yaptırdım sorgulamayı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi