Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bitmedi Bitmedi Ve Bitmedi........Yargıtay'ın Kararı Bozması ve Sonraki Süreç

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2013, 12:49   #1
Konuk

Varsayılan Bitmedi Bitmedi Ve Bitmedi........Yargıtay'ın Kararı Bozması ve Sonraki Süreç

sayın site yöneticileri ve bizi ciddiye alıp cevap yazan tüm uzmanlara teşekkürler.benim derdim şudur:2008 de bir boşanma davası açtım,kendisinden her türlü hakareti ve şiddeti gördüğüm insandan kurtulmak için gösterdiğim çabaların ve hukuk mücadelesinin en nihayet sonuna geldiğimi düşündüğüm şu günlerde temyiz kararım bozma olarak geldi,şaşkınım duruşma günü verildi ve ben artık nefes alacak gücü bulamıyorum kendimde,2006 dan beri ayrıyım,2008 de resmen mücadeleye başladım,ve sonuna gelmişimdir inşallah,şimdi bu duruşmada ne olur,tekrar uzar gidermi?artık bitsin diye ne yapmam gerekiyor,duruşmanın hakimi bozma kararına ne der bana lütfen acil akıl verirmisiniz?
Old 29-05-2013, 13:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yargıtay'ın onadığı kısımlar kesinleşmiştir. Bozma verilen hüküm ise yeniden yargılama konusu yapılacaktır.

Mahkeme bozmaya uyar ise bozma doğrultusunda yeni bir karar oluşturacaktır.Bu karar da temyize tabidir.Yaygın uygulama budur.

Mahkeme bozmaya direnebilir bu durumda dosya Hukuk Genel Kuruluna giderek tartışılacaktır.Uygulamada az sayıda direnme kararı verilmektedir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.
Old 03-06-2013, 07:19   #3
Konuk

Varsayılan sevgili habibe hanım.

sayın avukat cevabınız tatmin edici fakat ben şu konuda aydınlanmak istiyorum boşanma kararını yargıtayda onamış fakat tazminatı bozmuş bu mahkemede yerel mahkemede boşanmayı onarsa diğerini yeni bir davaya taşırsa ben boşanma kararımı elime alıp soyadımı değiştirebilirmiyim?habibe hanım ben 38 yaşıma geldim ve çocuğum yok.bu;ayrılmaya çalıştığım insan beni bitirmek adına yapıyor zaten tüm bu itirazları ama ben bir an önce boşanmak ve yeniden evlenip anne olmak istiyorum bu hakkımı elimden almasına neden izin veriyolar?zaten onunlada zoraki evlendirildim ve yıllarca eziyet gördüm.
ne benden bir çocuk istedi nede şimdi benim anne olmamı istiyor aramızda uçurum yaş farkı vardı adam tam bir psikopat.şu an 53 yaşında düşünsenize e maddi gücü yerinde.ben sorumu tekrar soruyorum boşanma yerel mahkemece onaylanır diğer tazminat devam etse bile ben boşanmış olurmuyum ve soyadı değişikliği yapabilirmiyim?teşekkürler.
Old 04-06-2013, 07:18   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
sayın avukat cevabınız tatmin edici fakat ben şu konuda aydınlanmak istiyorum boşanma kararını yargıtayda onamış fakat tazminatı bozmuş bu mahkemede yerel mahkemede boşanmayı onarsa diğerini yeni bir davaya taşırsa ben boşanma kararımı elime alıp soyadımı değiştirebilirmiyim?habibe hanım ben 38 yaşıma geldim ve çocuğum yok.bu;ayrılmaya çalıştığım insan beni bitirmek adına yapıyor zaten tüm bu itirazları ama ben bir an önce boşanmak ve yeniden evlenip anne olmak istiyorum bu hakkımı elimden almasına neden izin veriyolar?zaten onunlada zoraki evlendirildim ve yıllarca eziyet gördüm.
ne benden bir çocuk istedi nede şimdi benim anne olmamı istiyor aramızda uçurum yaş farkı vardı adam tam bir psikopat.şu an 53 yaşında düşünsenize e maddi gücü yerinde.ben sorumu tekrar soruyorum boşanma yerel mahkemece onaylanır diğer tazminat devam etse bile ben boşanmış olurmuyum ve soyadı değişikliği yapabilirmiyim?teşekkürler.

Sayın konuk,
Anlatımınıza göre boşanma kararı Yargıtayca onanmıştır; karar düzeltme süresi de geçti ise (duruşma günü verildiğine göre geçmiş olmalı) boşanma kararı kesinleşir. Artık mahkeme sadece bozma konusu tazminat hususunda yeni bir karar verecek ya da eski kararında direnecektir.
Boşanma kararının kesinleşip kesinleşmediğini mahkeme kaleminden öğrenebilirsiniz. Yeni hayatınızda mutluluklar diler, davanın devamında ve mal rejimine ilişkin haklarınız konusunda bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi