Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

izinsiz goruntu alma

Konuyu Kilitleyin
Old 04-04-2013, 01:43   #1
Konuk

Varsayılan izinsiz goruntu alma

Merhabalar, ben sizlere ablam icin soru sormak istiyorum, kendisi su an cok hassas ve sinirleri oldukca yipranmis durumda oldugu icin ona nasil yardimci olabilirim derken sizin stenizle karsilastim. Inanin cok kisiye onculuk ediyorsunuz...
Konu su, ablam bundan yaklasik on ay once bir erkek arkadasiyla kisa bir tatile cikti ve o arkadasinin bekar oldugunu saniyordu ama bosanma suresi icindeymis ve ablamla tanismasindan alti ay once karisi tarafindan siddetli gecimsizlikle mahkemeye verilmis.
Her nasil olmussa bu kisinin davali karisi tarafindan bu iliski farkedilip, ucuncu bir kisiye tatilde video cekimleri yaptirilmis ve bu kayitlar bosanma konusuna dahil edilmis.
Su durumda bu fotograflar ve videolar yasal isleme tabi ama bir yandan o kadin ablami bu goruntuleri ailesine gondermekle ve ailesini arayip durumu anlatmakla tehdit ediyor.
Bu durumda ablamin bu goruntuleri mahkemeden cekme hakki varmi yani kendinden izinsiz bikinili video ve fotograflari cekilmesi ne kadar yasaldir ? (bu videoyu ceken davaci kadin degil orada bulunan herhangi birine yaptirtilmis)
Bu durum ablami ne kadar bu davada sorumlu tutar?
Bu videolarla yapilan tehdit karsisinda ablamin haklari nedir?
Lutfen yardim edin bana ve bende ablama bu konuda dogru duzgun bir yol gosterebileyim.
simdiden cok tesekkur ederim.
Old 05-04-2013, 22:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Tehdit suçtur.Savcılığa başvurulabilir ve suç araçlarına el konması talep edilebilir.

Boşanma dosyasına sunulan görüntülerin ablanızın özel hayatına ilişkin ,izinsiz ve hukuka aykırı delil olması sebebi ile görüntülerin kasaya alınması talep edilebilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek alarak hukuki olanakları değerlendirmek daha uygun olacaktır.
Old 06-04-2013, 10:53   #3
Konuk

goruntulerin kasaya alinmasi ne anlama geliyor bunu aciklayabilirmisiniz?
tesekkurler.
Old 06-04-2013, 11:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Davanın tarafı olmayan birinin kişisel verilerinin dosyaya girmesi durumunda ilgili kişi talepte bulunarak bu verilerin mahkeme kasasına alınması ve paylaşılmamasını talep edebilir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 06-04-2013, 16:51   #5
Konuk

Bu kasaya alinma talebini davanin goruldugu mahkemeyemi yoksa herhangi bir cumhuriyet savciliginami yapmaliyiz ve bir dilekce ilemi yapmaliyim.
Yardimlariniz icin minnettariz.
Old 07-04-2013, 16:33   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Görüntülerin bulunduğu Mahkeme ve dosyaya bir dilekçe ile başvurulabilir.

Bir avukattan yardım almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi