Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

olmayan adli yardım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-06-2012, 20:13   #1
Konuk

Önemli olmayan adli yardım

bir boşanma davasında davacıyım. hakim beye dava başlangıcında adli yardımla ilgili ne belge isteniyorsa verildi. yargılama başlamadan daha mahkeme günü belli olmadı bile önüme bir sürü masraf çıkacak. (ilanen tebligat vs..) davaya bakan hakim bey son derece saçma bir nedenle ilk adli yardım talebimi red etti. sonra tekrar verdim adli yardım istediğimi belirten dilekçemi yine red etti. benim ödeme imkanım yok önüme çıkan masrafları. mağdurum ve boşanmak istiyorum. benim ne yapmam gerek hsyk ya şikayet dilekçesi mi yazsam ne yapsam bilmiyorum? gerçekten çok mağdurum ve boşanmak istiyorum...
Old 09-06-2012, 09:27   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
bir boşanma davasında davacıyım. hakim beye dava başlangıcında adli yardımla ilgili ne belge isteniyorsa verildi. yargılama başlamadan daha mahkeme günü belli olmadı bile önüme bir sürü masraf çıkacak. (ilanen tebligat vs..) davaya bakan hakim bey son derece saçma bir nedenle ilk adli yardım talebimi red etti. sonra tekrar verdim adli yardım istediğimi belirten dilekçemi yine red etti. benim ödeme imkanım yok önüme çıkan masrafları. mağdurum ve boşanmak istiyorum. benim ne yapmam gerek hsyk ya şikayet dilekçesi mi yazsam ne yapsam bilmiyorum? gerçekten çok mağdurum ve boşanmak istiyorum...

Sayın konuk,
Öncelikle ilinizdeki Baro'ya başvurarak adli yardım çerçevesinde avukat talep ediniz. Daha sonra avukatınız adli yardım talebinde bulunsun, koşulları varsa kabul edilecektir.
Old 09-06-2012, 14:43   #3
Konuk

Varsayılan slm

koşulları var var ama bunu uygulayacak bir adalet yok.. illaki ben iyice mağdur olduktan sonra yada boşanmak istediğim kişi tarafından darp yada başka ağır bir durumla karşılaştıktan sonra adalet tecelli edecektir buna eminim.
Old 09-06-2012, 18:29   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
koşulları var var ama bunu uygulayacak bir adalet yok.. illaki ben iyice mağdur olduktan sonra yada boşanmak istediğim kişi tarafından darp yada başka ağır bir durumla karşılaştıktan sonra adalet tecelli edecektir buna eminim.

Sayın konuk,
Belgelerinin görmediğimiz için koşulların var olup olmadığını bilemeyiz. Hukukçu olmadığınız için siz de bilemezsiniz. Adaleti aramak için elinizden geleni yapmak istiyorsanız, doğrudan hukuki yardım alınız. Bunun yolu da ilk mesajımızda gösterilmiştir.
KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Old 09-06-2012, 21:10   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Koşulları olduğu halde yargılama giderleri için adli yardım kararının verilmemesi yasave usule aykırılık oluşturur.

Mali olanağı elverişli olmayan kişiler,koşulları uygunsa barodan avukat atanması,yargılama sırasında da yargılama giderlerinden muafiyet isteyebilir.

Yargılama sırasında koşullar karşılandığı halde adli yardım kararının verilmemesi bir çok bakımdan hak ihlaline yol açar.

Taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi iç hukuk gibi uygulanma özelliğine sahiptir.Bu sözleşmeye göre savunma hakkı,etkili iç hukuk yoluna başvurma hakkı,aile hayatının korunması hakkı ve ayrımcılık yasağı ,adil yargılanma gibi temel haklar sizin konunuzla doğrudan ilişkilidir.

Avrupa İnsan hakları Mahkemesi bir kararında boşanmak isteyen kadına avukat atanmadığı için mahkumiyet kararı vermiş ve aile hayatının korunması hakkının ihlal edildiğini karara bağlamıştır.

Sizin durumunuz da ;yargılama giderinin karşılanmaması boşanmanıza engel oluşturacak ve yargılamayı sürdüremeyecek iseniz aynı nedenle-iç hukuk yolunu tüketerek- AİHM e başvurmanız olanaklıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 10-06-2012, 12:09   #6
Konuk

Dikkat teşekkür

sayın habibe hanım zaman ayırıpta cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. inşallah bu ülkede bütün hukukçularda sizin gibi hoşgörülü insanın halinden anlayan olurda hak kaybına uğrayan bütün insanlar heleki kadınlar mahrumiyetlerini giderirler. inanın ki gerçekten çok zor bir durum. tekrar dilekçe verildi adli yardım için bakalım eğer tekrar red olursa hakkımı sonuna kadar arayacağım elimden ne gelirse yapacağım zaten yeterince mağdur oldum. gerekirse aihm ne kadar götüreceğim çünki gerçekten durumum yok. cevabınız birazda olsa rahatlattı beni çok teşekkür ederim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi