Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmaya Cesaret edemeyen Kadın....

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2012, 09:50   #1
Konuk

Önemli Boşanmaya Cesaret edemeyen Kadın....

Merhabalar;

Sizlerden eşimin kız kardeşi için bilgi istiyorum.Görümcem 12 yıldır evli ve 2 çocuk annesi eşi ile çok ciddi sorunları var fakat kendine hiçbir şekilde güveni olmadığından ve kendi anne babasından da maddi manevi destek göremediğinden eşinden boşanıp kendi yolunu ayıramıyor. ve ben bu konuda ona manevi destek olmak isteğimden sizden bilgi rica ediyorum. Eşinden boşanmak istemesinin sebepleri ise eşi çalışmıyor ve sürekli gayrimeşru işlerle meşgul olup, 3 kuruş parası olduğunda evine ve çocuklarına ekmek getirmek yerine arkadaşları ile köşe başlarında alkol tüketip daha sorasında sarhoş olup eve geldiğinde sürekli olmasa bile eşine şiddet uygulamakta, ve eşini defalarca başka kadınlarla aldatıyor. Eşini sadece bir cinsel araç olarak kullanıyor. Eşine ve çocuklarına karşı hiçbir sorumluluğu yok,evlerinin durumu ise hiç iç açıcı değil hiçbir sağlık güvenceleri yok, belediyeye başvuru yaptık erzak, para, ve çocuklara destek için hiçbir cevap gelmedi eve bakmayada gelmediler. Aynı zamanda büyük kızı ilköğretim 4. sınıf öğrencisi, bir çok okul değiştirmesine rağmen okul hayatında süper başarılı bir öğrenci, kız çocuğunun geleceği konusunda endişeliyim. Görümcem hayatı boyunca hiç çalışmamış,ayrılmak istiyor fakat kendine güvenemiyor, kendi ayakları üzerinde duramayacağını biliyor, ve ayrıldığında biliyor ki eşi onu hiç rahat bırakmayacak sürekli tehditler ve sürekli onu rahatsız edeceğini biliyor. Bu arada kayınpederim ile kayınvalidem ayrılar kayınvalidem bizimle kalıyor, kayınpederimde komsusunun ona vermiş olduğun 1 göz odada kalıyor, Kayınpederim aynı zamanda gırtlak kanseri görümcem eşinden ayrıldığında babasınıda yanına alıp oturabilir, fakat kayınpederimin kaldığı evde bu mümkün olmayacaktır. Kısaca demek istediğim şu ki görümcem eşinden ayrılmak istiyor fakat eşinden ayrılma esnasında tehdit ve rahatsızlık duyacağından ve ayrıldıktan sonra çocukları ile beraber geçinebileceği bir ev duzeni kuramayacağından buna cesaret edemiyor. Devletin görümcem için bu konuda ne gibi destekleri olabilir. Yardımınızı bekliyorum.....Teşekkür Ederim.
Old 26-03-2012, 22:04   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Yakınınız boşanmak ve şiddetten korunmak istiyorsa bu yasal olarak olanaklıdır.

Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin Önlenmesine ilişkin yasa kapsamında kolluğa ve aile mahkemesi hakimine başvurabilir ve koruma kararı verilmesini isteyebilir.Karara uymayan kişi hakkında ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi kararı verilecektir.

Yine bu yasa kapsamında mülki amirliğe başvurarak barınma ve mali yardım taşep edebilir.

Ayrıca boşanma davası açabilir nafaka velayet vb talep edebilir.

Dava açmadan mali yardımı ise kaymakamlıkların ilgili bürosu aracılığı ile temin edebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi