Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Direk Tahliye Davası Nasıl Açılır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2008, 16:52   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Direk Tahliye Davası Nasıl Açılır?

Sayın Meslektaşlar;

Durumla ilgili araştırmalar yaptığımda icra yolu ile de olsun dava yolu ile de olsun tahliye davası açabilmek için öncelikle kiracıya bir ihtar çekilmesi (haklı iki ihtar ya da duruma göre tek ihtar) ve bir müddet verilerek birikmiş kira paralarının ödenmesi ya da sözleşmeye aykırı bir durum var ise bu aykırılığın giderilmesi isteniyor.

Benim müvekkilim direk taşınmazın tahliyesini istiyor; ve durum şöyle ki kiracı zaten önceki kiraları da hemen hemen hiç zamanında yatırmadığı gibi son 3 aydır da kira yatırmıyormuş en son kendisine haziran ayında ihtar çekilmiş ve müvekkilim birikmiş kira alacakları da önemli değil tahsil edilse de olur ben başta taşınmazın tahliyesini istiyorum der.

Ayrıca kira kontratındaki husui şartlar bölümünde de "aynı dönem içerisinde kira bedelinin iki ay ödenmemesi halinde; ödenmeyen aydan; dönem kirasının sonuna kadar olan kira bedelleri muacceliyet kesbedeceği gibi bu hal taşınmazın tahliyesi sebebidir" yazmaktadır.

Bu durumda ben bu şart dayanarak son 3 ay içinde kiranın ödenmediğini ispat eden belgeler ile direk tahliye davası açabilir miyim yoksa yine bir ihtar çekmem mi lazım??

Yani kısacası direk tahliye istemenin veya dava açabilmenin bir yolu var mı?

Cehaletimi bağışlayın konu biraz karışık olduğu için işin içinden çıkamadım...

Değerlendirmelerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum...
Old 13-12-2008, 18:16   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Sayın Meslektaşlar;

Durumla ilgili araştırmalar yaptığımda icra yolu ile de olsun dava yolu ile de olsun tahliye davası açabilmek için öncelikle kiracıya bir ihtar çekilmesi (haklı iki ihtar ya da duruma göre tek ihtar) ve bir müddet verilerek birikmiş kira paralarının ödenmesi ya da sözleşmeye aykırı bir durum var ise bu aykırılığın giderilmesi isteniyor.

Benim müvekkilim direk taşınmazın tahliyesini istiyor; ve durum şöyle ki kiracı zaten önceki kiraları da hemen hemen hiç zamanında yatırmadığı gibi son 3 aydır da kira yatırmıyormuş en son kendisine haziran ayında ihtar çekilmiş ve müvekkilim birikmiş kira alacakları da önemli değil tahsil edilse de olur ben başta taşınmazın tahliyesini istiyorum der.

Ayrıca kira kontratındaki husui şartlar bölümünde de "aynı dönem içerisinde kira bedelinin iki ay ödenmemesi halinde; ödenmeyen aydan; dönem kirasının sonuna kadar olan kira bedelleri muacceliyet kesbedeceği gibi bu hal taşınmazın tahliyesi sebebidir" yazmaktadır.

Bu durumda ben bu şart dayanarak son 3 ay içinde kiranın ödenmediğini ispat eden belgeler ile direk tahliye davası açabilir miyim yoksa yine bir ihtar çekmem mi lazım??

Yani kısacası direk tahliye istemenin veya dava açabilmenin bir yolu var mı?

Cehaletimi bağışlayın konu biraz karışık olduğu için işin içinden çıkamadım...

Değerlendirmelerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum...

B.K. 260 ve 288 inci maddeleri emredici mahiyette olup, tahliye davası açabilmek için kiracıya 30 gün süre tanıyan bir ihtarnamenin keşide edilmesi yasal zorunluktur.
Old 13-12-2008, 18:39   #3
Kemal Yıldırım

Kira parasının ödenmemesi durumunda kiralayanın başvurabileceği 4 yol bulunmakadır.

1. Yol: Kiralayan ödenmeyen kira paralarının ödenmesi amacıyla İİK' nun 269. maddesine göre tahliye talepli icra takibi yapabilir. Kiracıya bir ödeme emri gönderilir ve 30 gün içinde borcu ödemesi ihtar edilir. 30 gün geçmesine rağmen borç ödenmediği takdirde kiralayan, icra mahkemesinden kiracının kira borcunu ödemede temerrüde düşmesi nedeniyle taşınmazdan ahliyesine karar verilmesini talep edebilir.

2. Yol: BK' nun 260. maddesine göre; kira borcu ödenmediği takdirde kiralayan kiracıya bir ihtar çekerek kira borcunu ödemesi için süre verir (Bu süre 6 aydan fazla süreli kira sözleşmelerinde 30 gün, 6 aydan az süreli kira sözleşmelerinde 6 günden az olamaz) ve bu süre sonunda kira borcu ödenmediği takdirde sözleşmenin feshedileceğini ihtar eder. Sürenin bitiminde kiraborcu ödenmediği takdirde kira sözleşmesi feshedilebilir.

3. Yol: BK' nun 288' inci maddesine göre; müstecir kirayı vadesi hululünde tediye etmezse mucir, altmış günlük bir mehil tayin ederek birikmiş olan kira bu müddet zarfında verilmediği takdirde; mehlin hitamında akdi feshedeceğini, müstecire ihtar edebilir.

4. Yol: 6570 sayılı Gayrimenkul kiraları Hakkında Kanun' un 7/1-e maddeisine göre;

Kira bedelini vaktinde ödememelerinden dolayı haklı olarak bir yıl içinde kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar aleyhine, ayrıca ihtara hacet kalmaksızın, kira müddettinin hitamında tahliye davası açabilirler.

Açıklamalar ışığında: Kiracının taşınmazdan tahliyesi için Sayın Av. Suat ERGİN' in de dediği gibi ihtar çekilmiş olması her halükarda şart. Bunun haricinde durum değerlendirmesi yaparak sizi en kısa sürede sonuca götürecek yolu belirleyebilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 16-12-2008, 16:59   #4
Av. Aykut Toklu

Ben yaptıgım arastırmalar sonucunda soyle bir uygulama ile de karsılastım ustelik yargıtay da bunu kabul etmis

Eger sozlesmede hususi sartlarda bir muacceliyet sartı varsa Yargıtay bunu tahliye icin yeterli sebep olarak sayıyormus ve odeme yapılsa dahi 30 günlük süre icerisinde tahliye yine gecerliligini koruyormus

Bu su mu demek oluyor? Yani ben yarın icra takibi baslattım ve son uc ayın kirasını istedim ve ayrıca tahliye de istedim yani haciz ve tahliye talepli bir icra takibi actım bu durumda borclu borcunu yatırsa bile ben 30 günün sonunda icra mahkemesinden tahliye isteyebilir miyim?
Old 16-12-2008, 17:31   #5
gurhankoc

İlgili Yargıtay kararını bizimle de paylaşırsanız seviniriz.
Tecrübesizliğimi ve bilgisizliğimi mazur görün ama ben böyle bir Yargıtay kararı hiç görmedim.
Old 16-12-2008, 17:53   #6
Av. Aykut Toklu

Ben de su anda o karar yada benzeri bir kararı bulmaya calısıyorum
Yargıtayın bu sekilde bir kararı olduguna dair bilgiye internetten ulastım ancak henuz Yargıtayın boyle bir kararına ulasamadım

Bendeki sorun soyle; muvekkil tahliye istiyor yani oncelikli olarak tahliye daha sonra kira bedellerinin tahsilatını istiyor bu nedenle de benim arayısım da bu yonde yani ben icra dairesine odenmemis olan uc aylık kira bedeli icin takip baslatacagım ancak eger boyle bir durum var ise ben de bu durumda kiracı bu bedeli odese bile 30 günün sonunda tahliye davası acabilir miyim yada icra mahkemesinden tahliye isteyebilir miyim??
Old 16-12-2008, 20:17   #7
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Yazan Av.Ayut TOKLU
Ben yaptıgım arastırmalar sonucunda soyle bir uygulama ile de karsılastım ustelik yargıtay da bunu kabul etmis

Eger sozlesmede hususi sartlarda bir muacceliyet sartı varsa Yargıtay bunu tahliye icin yeterli sebep olarak sayıyormus ve odeme yapılsa dahi 30 günlük süre icerisinde tahliye yine gecerliligini koruyormus

Amaç kirabedelinin ödenmesini sağlamaksa ve kira bedeli verilen 30 günlük sürede ödeniyorsa; yine de tahliye talebinde bulunmanızı sağlayan hukuki yarar nedir?

Yok eğer başka bir sebeple tahliye istiyorsanız neden bu yola başvurmayı düşünüyorsunuz?

Son olarak duyduğunuz bilgi "verilen 30 günlük sürenin dolmasından sonra talep edilen kira bedelleri ödenmiş olsa dahi tahliye talebinde bulunulabilir" şeklinde olmasın? Çünkü bu durumda artık tahliye talep hakkınız doğmuştur.

Saygılarımla..
Old 16-12-2008, 20:47   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:

Sözleşmede muacceliyet şartı olması demek verilecek 30 günlük ödeme süresi içinde, kira dönemi sonuna kadar olan tüm ayların kira paralarını talep edebilmek ve bunun 30 ün içinde ödenmesi gerekir demektir.

Yani sadece bir ayı ya da üç ayı 30 gün içinde ödemesi kiracıyı tahliye tehdidinden kurtarmaz.Tüm kalan dönem ayları kira parasını da ödemiş olması gerekmektedir.

Konu ile ilgili bunları söyleyebilirim.

Saygı ile.
Old 16-12-2008, 21:26   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Yargıtayın bu sekilde bir kararı olduguna dair bilgiye internetten ulastım ancak henuz Yargıtayın boyle bir kararına ulasamadım

Sayın Toklu, bir yanlış anlama olmalı. Böyle bir içtihat yoktur.
Old 16-12-2008, 22:06   #10
Av. Aykut Toklu

Valla sanırım var cunku ben epey bir arastırdım bulamadım ilgili kisiye de ilgili forum uzerinden ulasmaya calıstım ulasamadım

Ama ben de tam anlatamadım galiba

Durum su arkadaslarım;

Kiracı sorunlu bir kiracı hic bir kirayı zamanında yatırmıyormus tasınmazı cogu zaman bos ve bakımsız bırakıyormus son uc aylık kirayı da yatırmadıgı gibi kayıpmıs muvekkilim ulasamıyormus...

Sonuc olarak muvekkilim kiracının cıkarılmasını istiyor yani tahliye istiyor asıl amac tasınmazın tahliyesi kira parasının tahsili degil

Benim de ogrenmek istedigim su eger bu kiracıya bir icra yolu ile gonderdigimz odeme emrinde ihtarda da bulunursak bu durumda sozlesmeye aykırı hareketten dolayı 30 günlük sürenin bitiminde direk tahliye davası acabilir miyiz? yani kiracı borcunu odedi veya odemedi bu süre sonunda tahliye davasını acmak hakkımız var mıdır??

bu sefer anlatabildim umarım...
Old 16-12-2008, 22:07   #11
Av. Aykut Toklu

sanırım var derken yanlıs anlama var demek istedim ictihat var demek degil cümle biraz düsüklük yanlıs anlasılma yaratmıs...
Old 16-12-2008, 22:17   #12
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Toklu, doğrudan doğruya tahliye davası açabilmenin sözkonusu olduğu tek durum, kiralananın açıkça kötü kullanımıdır. Sözettiğiniz içtihat bu yönde olmalı.
Old 16-12-2008, 22:36   #13
Av. Aykut Toklu

O zaman su durumda tahliye davası acabilmenin tek yolu icra yolu ile gonderilen odeme emrindeki ihtar uzerine 30 gün icerisinde kiracının borcunu odememesi ve takibin kesinlesmesi?
Old 16-12-2008, 23:08   #14
Kemal Yıldırım

Prosedür: Takibin kesinleşmesi, 30 günlük sürenin dolması ve bu sürede borcun tamamının ödenmemiş olması ve 6 aylık süre (yanlış hatırlamıyorsam) içerisinde icra mahkemesine temerrüt nedeniyle tahliye talebini içeren bir dilekçe ile başvurmanız, muhtemelen ilk celsede de tahliye kararının verilmesi...

Saygılarımla...cinli:
Old 14-03-2009, 14:05   #15
caner87

Tahliye talepli ve ödenmeyen iki ayın kirasının tahsili amaçlı takip açıldığında, 30 günlük süre sonunda kiracının söz konusu ödemeyi yapması halinde anladığımız kadarı ile tahliye talep edilemiyor.
Ancak daha sonra aynı yıl içerisinde yeniden düzensiz ödeme yapılır ise bu durumda yeni takip mi açmamız gerekir,bu takdirde de ödeme yaparsa bu yolla kiracının taşınmazdan tahliyesi imkansız mı oluyor?
Hem ödenmeyen kira bedellerinin tahsili hem de tahliyenin muhakkak sağlanması için en sağlıklı yol hangisi oluyor?
Aynı kira dönemi içerisinde noterden bir ihtar yapılıp,karşı tara ödeme yaparsa daha sonra ödemelerdeki aksaklık sebebi ile yeniden sıkıntı yaşanır ihtar gönderilirse aradaki ödeme iki haklı ihtar şartını bildiğim kadarı ile ortaan kaldırmıyor öyle değil mi? Bu iki haklı ihtar ile doğrudan nasıl tahliye isteyebiliyoruz.
kafam çok karıştı
Old 14-03-2009, 14:14   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan caner87
Tahliye talepli ve ödenmeyen iki ayın kirasının tahsili amaçlı takip açıldığında, 30 günlük süre sonunda kiracının söz konusu ödemeyi yapması halinde anladığımız kadarı ile tahliye talep edilemiyor.
Ancak daha sonra aynı yıl içerisinde yeniden düzensiz ödeme yapılır ise bu durumda yeni takip mi açmamız gerekir,bu takdirde de ödeme yaparsa bu yolla kiracının taşınmazdan tahliyesi imkansız mı oluyor?
Hem ödenmeyen kira bedellerinin tahsili hem de tahliyenin muhakkak sağlanması için en sağlıklı yol hangisi oluyor?
Aynı kira dönemi içerisinde noterden bir ihtar yapılıp,karşı tara ödeme yaparsa daha sonra ödemelerdeki aksaklık sebebi ile yeniden sıkıntı yaşanır ihtar gönderilirse aradaki ödeme iki haklı ihtar şartını bildiğim kadarı ile ortaan kaldırmıyor öyle değil mi? Bu iki haklı ihtar ile doğrudan nasıl tahliye isteyebiliyoruz.
kafam çok karıştı

Yukarıda Kemal Yıldırım çok güzel açıklamış aslında ama yeniden yazalım:

Alıntı:
Yazan caner87

Bu durumda temerrüt nedeniyle tahliye isteyemezsiniz. Zira 30 günlük sürede kira ödenmiş.

Alıntı:
Yazan caner87

Her iki soruya da yanıt "evet."

Alıntı:
Yazan caner87

Ödenmeyen ay(lar) için icra takibi yaparsınız; 30 günlük sürede ödenmezse İcra Hukuk ya da Sulh Hukuk mahkemesinden temerrüt nedeniyle tahliye isteyebilirsiniz.

Ödeme yapılırsa, aynı kira dönemi içinde yeniden ödenmeyen kiralar için takip yaptığınızda hem yine 30 gün içinde ödeme yapılmazsa temerrüt nedeniyle, hem de ödeme yapılsa bile iki haklı ihtar nedeniyle tahliye isteyebilirsiniz.

Alıntı:
Yazan caner87

"İki haklı ihtar"dan kasıt, kiracı aleyhine ödenmeyen kiralar nedeni ile aynı kira dönemi içinde iki kez ihtar çekilmesi ya da takip yapılmasıdır. Takip yapmanın avantajı, ödeme yapılmadığında haciz de yapılabilmesidir.
Old 14-03-2009, 14:26   #17
caner87

Bir basit sorum daha var ki o da şu, kira sözleşmesi 2005 tarihli olsa da 2009'da da sözleşme geçerli ve yeni tarihli sözleşme yapılmamış ise, 2005 tarihindeki sözleşmenin kira bedeli örneğin 100 birim ise, 2009 'a kadar da her yıl taraflar %20 artışı aralarında sözlü kararlaştırmış iseler, 2009'a tekabül eden değeri hesap edip takip tutarını belirlemede kullanacağız değil mi?Yoksa sözleşmede 100 birim yazıyor diye o bedelden talep etmeyeceğiz öyle değil mi,
Old 14-03-2009, 14:32   #18
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan caner87
Bir basit sorum daha var ki o da şu, kira sözleşmesi 2005 tarihli olsa da 2009'da da sözleşme geçerli ve yeni tarihli sözleşme yapılmamış ise, 2005 tarihindeki sözleşmenin kira bedeli örneğin 100 birim ise, 2009 'a kadar da her yıl taraflar %20 artışı aralarında sözlü kararlaştırmış iseler, 2009'a tekabül eden değeri hesap edip takip tutarını belirlemede kullanacağız değil mi?Yoksa sözleşmede 100 birim yazıyor diye o bedelden talep etmeyeceğiz öyle değil mi,

Kira ödemelerinden son kira bedelini kanıtlayabilecekseniz (örneğin, bankaya ödeniyorsa) o tutar üzerinden takip yapmanızı öneririm. Zira yeni kira dönemi için kendiliğinden artıişı hesaplayıp, buna göre takip yaparsanız kiracı/borçlu, aylık kira tutarının "o kadar" olmadığı yönünde itiraz edebilir.

Sözleşmede yazılı artış oranının, uzayan ilk dönem için geçerli olacağı Yargıtay 3.H.D. tarafından kabul edilmektedir.
Old 14-03-2009, 14:37   #19
caner87

o zaman en mantıklısı banka ödemelerindeki tutar üzerinden takip yapmak olacak ve örnek 14?
Old 14-03-2009, 14:39   #20
Av.Cengiz Aladağ

Örnek 14'ün başında şöyle yazar: "YAZILI SÖZLEŞME İLE KİRALANAN TAŞINMAZIN KİRA SÜRESİNİN BİTMESİ DURUMUNDA TAHLİYE EMRİ"

Bir de Örnek 13'e baksanız?
Old 14-03-2009, 14:42   #21
Av. Aykut Toklu

Ben bakamayalı baslık epey bir ilerlemis o zaman ben de araya söyle bir soru sıkıstırayım

ben yaptıgım icra takibi sonucunda 30 günlük süre icerisinde borclu ile bir taksit anlasması imzaladım icra dairesi ile alakalı olmayan ancak kısmi ödeme aldıgımız icin 30 günlük süre icerisinde ödeme de yapılmıs kabul edildi bu nedenle 30 gün sonunda tahliye isteyemiyoruz

ancak soyle bir durum soz konusu borclu Şubat ayı kirasını da odemesi gereken 5 martta odemedi yani haklı iki ihtar üzerine yapılan ikinci ihtarda odeme emri olan bir durumda bu iki haklı ihtardan sonra da ilk kirayı yine geciktirip temerrude düstü

bu durumda ben direk mahkemeye tahliye davası acabilirim degil mi temerrüde dayanarak ve iki haklı ihtarı da gerekce gostererek?
Old 14-03-2009, 14:42   #22
caner87

pardon evet 13, ben bir an yazılı sözleşme olarak aklımda kaldı.
çok dikkatlisiniz başarılar..
Old 14-03-2009, 14:45   #23
caner87

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Ben bakamayalı baslık epey bir ilerlemis o zaman ben de araya söyle bir soru sıkıstırayım

ben yaptıgım icra takibi sonucunda 30 günlük süre icerisinde borclu ile bir taksit anlasması imzaladım icra dairesi ile alakalı olmayan ancak kısmi ödeme aldıgımız icin 30 günlük süre icerisinde ödeme de yapılmıs kabul edildi bu nedenle 30 gün sonunda tahliye isteyemiyoruz

ancak soyle bir durum soz konusu borclu Şubat ayı kirasını da odemesi gereken 5 martta odemedi yani haklı iki ihtar üzerine yapılan ikinci ihtarda odeme emri olan bir durumda bu iki haklı ihtardan sonra da ilk kirayı yine geciktirip temerrude düstü

bu durumda ben direk mahkemeye tahliye davası acabilirim degil mi temerrüde dayanarak ve iki haklı ihtarı da gerekce gostererek?

benim anladığım kadarı ile evet!
Old 14-03-2009, 14:47   #24
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu

30 günlük süre içinde kira alacağının tamamı ödenmelidir; kısmi ödeme durumunda da kiracı temerrüde düşer. (Ancak faiz, masraf ve vekalet ücretini ödememesi temerrüde düşürmez)

Bu nedenle kısmi ödeme varsa, yine temerrütten tahliye istenebilir.

Sorunuzda koyulaştırdığım ikinci kısmı anlayamadım sayın Toklu.
Old 14-03-2009, 14:50   #25
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
30 günlük süre içinde kira alacağının tamamı ödenmelidir; kısmi ödeme durumunda da kiracı temerrüde düşer. (Ancak faiz, masraf ve vekalet ücretini ödememesi temerrüde düşürmez)

Bu nedenle kısmi ödeme varsa, yine temerrütten tahliye istenebilir.

Sorunuzda koyulaştırdığım ikinci kısmı anlayamadım sayın Toklu.

ilk ihtarda kısmi ödeme sebebi ile haklı ihtar oluşmaz diye düşünülmüş, ikinci haklı ihtar için çalışmalar başlamış amaç tahliye etmekmiş, ödeme emri gönderilmiş ve 30 gün içinde ödeme yapılmamış bu durumda iki haklı ihtar şartı gerçekleşmiş midir diye soruluyor sanırım.

Yani ilk ihtarda ödeme yapılmış ve tahliyeye esas teşkil etmeyecek hale gelinmiş ise aynı kira dönemi içinde ikinci ihtardan sonra ödeme yapılmamış ise ikinci ihtar tahliye için kafi midir, yoksa ilk ihtar artık geçersiz mi olmuştur gibi bir soru sanırım.
siz de açıklamıştınız geçerli olur diye,
Old 14-03-2009, 14:56   #26
Av.Cengiz Aladağ

Sayın caner87, kira bedelinin sözleşmede belirtilen (ya da taraflar arasında mutad hale gelen) ödeme zamanında ödenmeden borçlu kiracıya tebliğ ettirilen her ihtar (ya da icra takiplerinde ödeme emri) haklı ihtardır.
Old 14-03-2009, 14:56   #27
Av. Aykut Toklu

Sayın Aladag konuyu biraz daha acık yazayım benim muvekkilim haziran 2008 de bir ihtarname ile birinci ihtarı gondermis odeme 30 gün icerisinde yapılmus ancak tebligden sonra yapıldıgı icin birinci haklı ihtar olusmus

daha sonra bana geldiginde biz de odeme emrini icra dairesinden gonderdigimizde yine kısmı odeme tebligde sonra yapıldı biz odeme yapıldı saysak bile yine bu da ikinci haklı ihtar sayılacak

orada yazmaya calıstıgım fakat ifade edemedigim durum budur...

ben orada kısmı odemede odeme yapılmıs kabul edilir kısmı de olsa 30 gün icerisinde odeme yapıldıgı icin odeme emrine dayalı olarak icra yolu ile tahliye istenemez 30 gün icerisinde diye biliyordum sizin sayenizde yeni bir bilgi ögrendim

diger alttaki cümlede de iki haklı ihtar yapıldıktan sonra ikinci haklı ihtardan sonraki ilk kira donemi olan subat ayı kirasını da mart ayında yani tahakkuk ettigi 5 martta odemedi onun icin iki haklı ihtardan ikincisi olan odeme emrinden sonraki ilk kirada da temerrüde düstü demek istemistim

bugun bir ifade problemi yasıyorum sanırım kendimi ifade edemiyorum haftaici yorgunlugunda olsa gerek

kusuruma bakmayın...
Old 14-03-2009, 14:58   #28
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Toklu'nun mesajın 3.paragrafını yeniden yazması, kiracıya ikinci bir takip yapılıp yapılmadığını (ya da ihtar çekilip çekilmediğini) açıkça belirtmesi halinde soru anlaşılır olacaktır.
Old 14-03-2009, 14:59   #29
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın caner87, kira bedelinin sözleşmede belirtilen (ya da taraflar arasında mutad hale gelen) ödeme zamanında ödenmeden borçlu kiracıya tebliğ ettirilen her ihtar (ya da icra takiplerinde ödeme emri) haklı ihtardır.

haklı ihtardır ancak ödeme yaparlarsa tahliye ettiremek isteyen kiralayan açısından çok anlamı kalmıyor.Tahliye açısından haklı ihtar demek istedim.
Old 14-03-2009, 15:02   #30
Av. Aykut Toklu

ikişer ikişer geliyor yazılar toparlayamıyorum...

Sayın Aladağ; benim yaptığım ilk takipten sonra 30 gün icerisinde borclu geldi 4 taksit yaptıgımız borcun ilk taksidini pesin verdi bu olaylar takipten 17 gün sonra gelisti yani 7-8 subat gibi odeme yaptı kısmı odeme

daha sonra 5 martta subat ayının kirasını yatırması gerekiyordu o kirayı da yatırmadı fakat bu durumda biz ikinci bir takip baslatmadık subat ayı kirası icin

ben iki haklı ihtar ve temerrüde dayalı olarak bir tahliye davası actım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi