Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimden maddi hak talep edebilecekmiyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2016, 06:13   #1
Zübeyde lal

Varsayılan Eşimden maddi hak talep edebilecekmiyim

Merhabalar,
2015 ekim ayında eşim benden boşanmak istediğini söyledi. Ortağı bayanla yakın münasebette olduğunu bir kaç msjını yakaladığım için biliyorum ve evi bu sebeple terk ettiğini biliyorum fakat ıspat edemiyorım maalesef. Benden habersiz daha evvel ev tutmuş ve 7 yaşındaki oğlum ve benimle konuştuktan sonra tüm eşyalarını alıp bir kaç gün sonra evi terk etti. Aralık ayına kadar kira ve faturaları ödeyecek daha sonra sadece oğluma nafaka vereceğini söyledi. Kendine ait 2 işletmesi ve arabası var. Maddi durumu iyi. Evden ayrıldıktan sonra dava açmadı. Bende bir umut döner diye bekledim. 6 ay kadar sonra aile baskısıyla geri döndü. Geldiğinde isteyerek pişman olarak değil ailesinin baskısıyla zorla geldiğini söyledi. 1 ay kaldıktan sonra çeşitli bahanelerle yine öbür evine gitti. Yani o evi hiç kapatmadı. Arasıra ortak evimize gelip,küs gibi suratı asık kalıp yine uzun süre gelmiyor maksat ailesini uyutmak. Bu 1 yıla yakın zamandan beri doğru düzgün para vermiyor. Kirayı faturalarıda ancak zorlayınca ödüyor. Oğlum bende kaldığı halde onun ihtiyaçları için bile para vermiyor çoğunlukla ve bende çocuğum küçük olduğu için çalışamıyorum. Artık bende iyice soğudum ve oğlumla onsuz hayata alıştık. Sorum şu ben dava açtığımda oğluma nafaka dışında ondan dükkanlardaki hakkımı veya tazminat vs alabilecekmiyim. 1 yıldan beri evi terk etmiş olması ki şahitlerim komşularım ve oğlum var. 1 yıldan beri çektiğimiz maddi sıkıntıları ondan alma imkanım varmı ve dükkanla alakalı veya arabası kısaca bana maddi olarak birşey kalabilir mi? Evlendiğimizde peyderpey benden tüm altınlarımı bileziklerimi aldı. Ev hanımıyım çalışmıyorum ve maddi olarak çok sıkıntıdayım. Yani acaba dava açtığımda ondan 1 ev isteme hakkım vs var mı? Boşandıktan sonra sıkıntı çekmemek için. Teşekkürler
Old 30-09-2016, 11:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Hem boşanma hem de mal rejimi davasında herhangi bir tapu geçişi,mülkiyet talep edilemez.Eşinizden sadece para olarak talepte bulunmanız gerekir.

Boşanma davasında velayet,iştirak nafakası ,koşulları varsa maddi manevi tazminat ve yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.Ayrıca yargılama süresince tedbir nafakası ve konutun tarafınıza tahsisini talep edebilirsiniz.

Evlendikten sonra edinilen mallarla ilgili mal rejimi tasfiyesi davası açabilir ve malların satılmaması için tedbir isteyebilirsiniz.

Takılarla ilgili olarak geri iade edilmek üzere alınan takılar için takıların aynen iadesi veya parasının faizi ile ödenmesi için dava açılabileceği gibi diğer seçenek de takılar malların edinilmesine katkı olarak değerlendirilmiş ise mal rejimi tasfiyesi davasında değer artış payı şeklinde de dava konusu haline getirilebilir.

Davalar sonuçlanıp alacağınız belirlendiğinde eşiniz borcu dilerse para dilerse mal olarak ödemeyi teklif edebilir.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 01-10-2016, 10:38   #3
Av. Eyüp KATI

Her dava ispat olgusuna bakmakta olup, mevcut iddialarınızı tanıklarla dahil ispatladığınız takdirde boşanma davasını olumlu sonuçlandırabilirsiniz. boşanma davası içerisinde maddi ve manevi tazminat talep edebileceğiniz gibi kendiniz ve müşterek çocuk için nafaka da talep edebilirsiniz.
Eşiniz üzerine olan mal varlığı ile ilgili boşanma davasından ayrı mal paylaşım davası açılması gerekmekte olup, bu dava boşanma davasının bitmesini bekleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi