Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

fransa da olup almanya da bosanma davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 07-05-2016, 16:52   #1
Konuk

Varsayılan fransa da olup almanya da bosanma davasi

iyi gunler turkiyenden evlenerek almanya ya geldim kisa bi surede siddet nedeniyle evden atilma tehditleri sebebiyle fransa da ki teyzeme gelmek zorunda kaldim. simdi de almanya da bi avukatla gorusup bosanma davasi acmaya karar verdim. bosanma gerceklestikten sonra turkiye ye donecegim.simdi size sorum su devletin dava ve avukat masraflarini odemesi icin form doldurdum. peki ben fransa da bulundugum icin bu kagitlarda bi sorun cikar mi? ayrica nafaka talep ettigimde nafaka alabilir miyim?almanya da actigim icin davayi mahkemeye gitmek zorundamiyim? avukatima vekaletname de bulunmus durumdayim. simdiden cok tesekkurler
Old 06-06-2016, 14:51   #2
Gemici

Alıntı:
iyi gunler turkiyenden evlenerek almanya ya geldim kisa bi surede siddet nedeniyle evden atilma tehditleri sebebiyle fransa da ki teyzeme gelmek zorunda kaldim. simdi de almanya da bi avukatla gorusup bosanma davasi acmaya karar verdim. bosanma gerceklestikten sonra turkiye ye donecegim.simdi size sorum su devletin dava ve avukat masraflarini odemesi icin form doldurdum. peki ben fransa da bulundugum icin bu kagitlarda bi sorun cikar mi? ayrica nafaka talep ettigimde nafaka alabilir miyim?almanya da actigim icin davayi mahkemeye gitmek zorundamiyim? avukatima vekaletname de bulunmus durumdayim. simdiden cok tesekkurler

Sayın Konuk,

Fransa'da ikamet kaydı yapıp yapmadığınızı bilmiyorum. Ama bu türden bir kaydın büyük bir önemi de yok, ister Almanya'da isterse Fransa'da kayıtlı olun, her iki durumda da mahkeme masrafları Devlet kasasından ödenir, eğer mali durumunuz bu yardım olmadan boşanma masraflarını karşılamaya yeterli değilse.

Maddi olanaklarınız iyi değilse ve eşinizin mali durumu nafaka ödemeye yeterli ise nafaka alabilme olanağınız var.

Genel yasal kaide, hakimin boşanma davalarında tarafları davet etmesi ve dinlemesi yönündedir. Bu kaidenin az da olsa istisnaları var. Mahkeme neden katılmak istemedğinizi bildiren açıklamalarınızı göz önünde bulundurarak, sizi dinlemekten vaz geçer mi bilemiyeceğim.
Avukatınızın belirttiğim konularda size yardımcı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi