Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hakimin katılana "kızına sahip çıksaydın" demesi

Yanıt
Old 29-03-2012, 14:42   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Hakimin katılana "kızına sahip çıksaydın" demesi

Bağlantısını aşağıda sunduğum haberde, kızı 15 yaşında iken tecavüze uğramış bir velinin, sanık 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiği için duruşmada hakime tepki göstermesi üzerine hakimin "kızına sahip çıksaydın" şeklindeki beyanı suç teşkil etmekte midir? Suç teşkil ediyor ise hangi suç/suçlar kapsamında değerlendirebilecektir?

Saygılarımla..

Not: Tutukluluk sürelerinin makul olup olmaması, hakimin HSYK'ya şikayet edilmesi gibi hususların tartışmaya katkı sunmayacağı kanaatindeyim.

http://gundem.milliyet.com.tr/kizina...58/default.htm
Old 29-03-2012, 15:03   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Bağlantısını aşağıda sunduğum haberde, kızı 15 yaşında iken tecavüze uğramış bir velinin, sanık 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiği için duruşmada hakime tepki göstermesi üzerine hakimin "kızına sahip çıksaydın" şeklindeki beyanı suç teşkil etmekte midir? Suç teşkil ediyor ise hangi suç/suçlar kapsamında değerlendirebilecektir?

Saygılarımla..

Not: Tutukluluk sürelerinin makul olup olmaması, hakimin HSYK'ya şikayet edilmesi gibi hususların tartışmaya katkı sunmayacağı kanaatindeyim.

http://gundem.milliyet.com.tr/kizina...58/default.htm

Hakaret suçunun -belki- oluşabileceğini düşünüyorum. Zira mağdurun annesi kızına sahip çıkmamakla ve dolayısı ile de kızının başına bahsi geçen olayın gelmesine sebep olmakla itham ediliyor. Bir anne veya babanın, avlatlarının başına böyle bir olayın gelmesini isteyebileceği, buna bilerek sebep olabileceğini ihtimal dahilinde göremiyorum. Linkteki haberin ayrıntıları okunduğunda, olayın meydana geliş şekli bakımından, mağdurun anne-babasına atfedilebilecek herhangi bir kusurun da olmadığını düşünüyorum. Hal böyle iken, sözkonusu olaydan dolayı yeterinden fazla mağdur olan aileye, böyle bir ithamda bulunmanın, hakaret suçunu teşkil edebilleceğini düşünüyorum.
Old 29-03-2012, 15:08   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Hakaret suçunun -belki- oluşabileceğini düşünüyorum. Zira mağdurun annesi kızına sahip çıkmamakla ve dolayısı ile de kızının başına bahsi geçen olayın gelmesine sebep olmakla itham ediliyor. Bir anne veya babanın, avlatlarının başına böyle bir olayın gelmesini isteyebileceği, buna bilerek sebep olabileceğini ihtimal dahilinde göremiyorum. Linkteki haberin ayrıntıları okunduğunda, olayın meydana geliş şekli bakımından, mağdurun anne-babasına atfedilebilecek herhangi bir kusurun da olmadığını düşünüyorum. Hal böyle iken, sözkonusu olaydan dolayı yeterinden fazla mağdur olan aileye, böyle bir ithamda bulunmanın, hakaret suçunu teşkil edebilleceğini düşünüyorum.
Sayın ERDEN;

Mağdurun ailesine atfedilebilecek bir yada birden fazla kusurun, özen yükümlülüğüne aykırı davranışların, anne/baba sorumluluğuyla bağdaşmayacak ihmallerin varlığı durumunda yanıtınız değişir mi?

Saygılarımla..
Old 29-03-2012, 15:13   #4
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın ERDEN;

Mağdurun ailesine atfedilebilecek bir yada birden fazla kusurun, özen yükümlülüğüne aykırı davranışların, anne/baba sorumluluğuyla bağdaşmayacak ihmallerin varlığı durumunda yanıtınız değişir mi?

Saygılarımla..

Sanıyorum düşüncem/yanıtım yine de değişmezdi. Sarfedilen sözlerin sahibi de göz önünde bulundurulduğunda...
Old 31-03-2012, 13:57   #5
Av. Engin EKİCİ

Hakaret suçunun tanımındaki "Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden..." şeklindeki ifadenin somut olayda geçerli olduğu kanaatindeyim. Zira "kızına sahip çıksaydın" ifadesinde "ilgilenmemişsin, bir nevi örtülü olarak göz yummuşsun, senin de sorumluluğun var" anlamını çıkarmak ve gerek mağdurun gerekse ailesinin kişilik haklarının zedelendiğini söylemek hiç de zor değil.

Tabii ki, yargılamayı yerine getiren bir görevlinin -üstelik huzurdaki yargılamayla ilgili olarak -hiç ama hiç sarf etmemesi gereken tarzda yorumda bulunmuş olması hususuna değinmeye gerek bile yok. Ayrıca 125. maddenin 4. fıkrası da aleniliğin gerçekleşmesi çerçevesinde değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi