Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İstanbul Barosunun Kuruluşu –2-

Yanıt
Old 31-03-2002, 20:09   #1
Av. Adil Giray ÇELİK

İnceleme İstanbul Barosunun Kuruluşu –2-

İSTANBUL BAROSUNUN KURULUŞU –2-

Av. Adil Giray ÇELİK
Denizli Barosu

İstanbul da bulunan dava vekilleri ilk toplantılarını yani o günkü ifade ile HEYETİ UMUMİYE İCTİMAINI 24 Mart 1294 Mali, 5 Nisan 1878 Miladi, 2. Rebiülahir 1295 hicri günü yapmışlardır. 24 Mart 1294 tarihi Avukat Ali Haydar Özkent’ in Avukatın Kitabı isimli eserinin 80. sayfasında da geçmektedir.

Av. Osman Kuntman, İstanbul Barosunun Tarihçesi ile ilgili çalışmalarında, 5 Nisan 1878 tarihinin İstanbul Barosunun kuruluş tarihi olduğuna dair 6 sayfalık raporu 4 Ocak 1975 tarihinde İstanbul Barosu Yönetim Kuruluna vermiş ve 5 Nisan tarihinin İstanbul Barosunun kuruluş tarihi olarak kabulünü istemiştir

Av. Osman Kuntman’ın bu dileği İstanbul Barosu Yönetim Kurulunda görüşülmüş, Yönetim Kurulunun 20 Şubat 1975 tarihli toplantısında Yönetim Kurulunun 8/2 numaralı kararıyla;
İSTANBUL BAROSUNUN KURULUŞ TARİHİ 5 NİSAN 1878 OLARAK SAPTANMASINA.
Denilerek, karar alınmıştır.

İstanbul da bulunan Dava Vekillerinin 5 Nisan 1878 tarihindeki ilk toplantılarına katılan toplam üyesi (MECMU AZASI ) 63 kişidir. (Av. Özkent 62 olarak belirtmiştir). Bu üyelerden on biri Müslüman olup, kaçının Türk olduğu bilinmemektedir. Genel Kurula katılan üyelerin bazıları Rum, İngiliz, Fransız, İtalyan, on biri Rum, otuz sekizi Ermenidir.

İlk Genel Kurulu en yaşlı üye olması nedeniyle Kostaki Sardenski açmıştır. Genel Kurula katılanlara 23 sayalık çok heyecanlı bir söylevde (nutuk) bulunmuştur. Dört bölümden oluşan söylevde Saerdeneski, Romalılar Döneminden başlayarak, Fransa da devrim öncesi ve devrim sonrası savunma mesleğini özetleyerek, mesleğin bu güne nasıl geldiğini, savunma mesleğinin bir vazgeçilemeyecek bir gereksinim olduğunu tarihi kaynaklara dayanarak uzun, uzun anlatmıştır. Söylevin son kısmı Padişaha böylesi bir düzenleme yaptığı için duyulan şükran ve hamdüsena ile son bulur.

Seçimli Genel Kurulda (İNTİBAHATI UMUMİYEDE) Meryem Kuli Efendi Reisi Evvel (bazı kaynaklarda Meryem Kulu olarak geçer), Mehmet Şehri Efendi Reisi Sani, Karabet Gürcü Efendi Katiplik ve saymanlık görevine getirilmişlerdir. Bedros Saşıyan (Bazı kaynaklarda Şaşayan olarak geçer), Kostaki Sardenski, (Bazı kaynaklarda Kostaki Serdeneski olarak geçer) Agop Mircikyan Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildiler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi