Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Tam Ehliyetsizler [Satış ve Bağış]

Yanıt
Old 02-04-2014, 10:56   #1
Recep Güray Sedes

Varsayılan Tam Ehliyetsizler [Satış ve Bağış]

Merhaba,

Ayırt etme gücünden yoksun bir kişinin tapuda ev satması ve herhangi bir bağışta bulunması hukuken geçersizdir.

Peki bu tam ehliyetsiz kişinin sattığı evi alan şahıs, tamamen iyi niyetli olan üçüncü kişiye bu evi değeri ölçüsünde satarsa, üçüncü kişi bu evin mülkiyet hakkını kazanabilir mi?

Bence işlem baştan itibaren hükümsüz olduğu için, tam ehliyetsizin yakınları evi üçüncü kişiden alabilir ve bu kişi de evi satın aldığı kişiden zararını tazmin edebilir ama tam emin olamıyorum. Şahıs iyi niyetli olduğu için mülkiyet sahibi olmuş olabilir mi?
Old 02-04-2014, 17:41   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Recep Güray Sedes
Merhaba,

Ayırt etme gücünden yoksun bir kişinin tapuda ev satması ve herhangi bir bağışta bulunması hukuken geçersizdir.

Peki bu tam ehliyetsiz kişinin sattığı evi alan şahıs, tamamen iyi niyetli olan üçüncü kişiye bu evi değeri ölçüsünde satarsa, üçüncü kişi bu evin mülkiyet hakkını kazanabilir mi?

Bence işlem baştan itibaren hükümsüz olduğu için, tam ehliyetsizin yakınları evi üçüncü kişiden alabilir ve bu kişi de evi satın aldığı kişiden zararını tazmin edebilir ama tam emin olamıyorum. Şahıs iyi niyetli olduğu için mülkiyet sahibi olmuş olabilir mi?

15. maddede '' kanunda gösterilen ayrık durumlar saklı kalmak üzere'' ibaresi yer almaktadır. Bu ibarenin neleri içerdiğini incelemekte yarar vardır diye düşünüyorum. Kolay gelsin...
Old 02-04-2014, 17:51   #3
Recep Güray Sedes

Yanlış hatırlamıyorsam, o ayrık durumlar hakkaniyetle ilgili. Yani tam ehliyetsiz ve ikinci kişi arasında olan herhangi bir hukuki durumda, ehliyetsiz kişinin bu durumunu kullanarak haksız menfaat elde etmesi halinde, hakim ehliyetsiz kişi aleyhine karar verebiliyor. Fakat üçüncü kişi konusunda resmen ikilemde kaldım, emin olamıyorum bir türlü.

Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.
Old 02-04-2014, 18:19   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Recep Güray Sedes
Yanlış hatırlamıyorsam, o ayrık durumlar hakkaniyetle ilgili. Yani tam ehliyetsiz ve ikinci kişi arasında olan herhangi bir hukuki durumda, ehliyetsiz kişinin bu durumunu kullanarak haksız menfaat elde etmesi halinde, hakim ehliyetsiz kişi aleyhine karar verebiliyor. Fakat üçüncü kişi konusunda resmen ikilemde kaldım, emin olamıyorum bir türlü.

Ayrıca ilginiz için teşekkür ederim.

O zaman, tapu siciline itimat prensibi hakkındaki ayrıntılı açıklamaları incelemeliyiz diye düşünüyorum... Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi