Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt dısına gelin gitmek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2013, 16:52   #1
Konuk

Varsayılan Yurt dısına gelin gitmek

Merhaba, cok araştırdım ama durumuma uygun bir açıklama bulamadım.Ben Türkiye de nikah olarak yurt dısına gelin gittim. Uç ay kaldım. Esimin beni istememesi üzerine dugun iptal oldu. Uç ay boyunca ayni evde kardes gibi kaldık, bu benim gururuma dokununca Türkiye ye geri dondüm. Şimdi bosanma davası acacağım. Manevi tazminat istemeye hakkım varmı? Nisan da takılan altinlari da vermediler, esim yurt dısında çalışmıyor, okuyor diyorlar bir seyi yok alamazsin diyorlar, bana yardımcı olacak açıklamalara ihtiyacım var. Şimdiden cok tesekkur ederim.
Old 20-03-2013, 13:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Resmi nikahla birlikte evlilik başlar.Sonradan düğünün yapılmamış olması bu durumu değiştirmez.

Haksız olarak düğünün iptal edilmesi,evlilik birliğinin fiilen başlayamaması sebebi ile çelişmeli boşanma davası açılabilir ve karşı tarafın kusurlarının evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açtığı kanıtlandığından boşanmaya ve manevi tazminata karar verilebilir.

2-Nişanda tarafınıza takılan takılar kişisel malınızdır.İadesi veya bedelinin faizi ile size ödenmesi için de dava açılabilir.

Eşinizin çalışmaması ve gelirinin olmaması manevi tazminatın miktarında elbette dikkate alınacaktır.Fakat takı iadesinde bu durumun önemi yoktur.
Kavanın kabul edilmesi ayrı icra aşaması ayrıdır.
Karşı tarafın geliri ve mal varlığı bulunmuyorsa icra aşamasında tahsilde sorun yaşanması muhtemeldir.

3-Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse hem boşanma hem de takı iadesi için olmak üzere tarafınıza avukat atanması için baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 20-03-2013, 21:43   #3
Konuk

Habibe hanım zaman ayırıp bana yardımcı olduğunuz icin cok tesekkur ederim. Gayet açıklayıcı bilgiler verdiniz. İyi çalısmalar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi