Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma sonrasında velayeti annede olan çocuğun bakımında, eğitiminde, yetiştirilmesinde babanın yasal sorumlulukları .

Konuyu Kilitleyin
Old 13-03-2018, 23:26   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma sonrasında velayeti annede olan çocuğun bakımında, eğitiminde, yetiştirilmesinde babanın yasal sorumlulukları .

Boşanma sonucunda velayeti bana verilen dokuz yaşındaki kızımın eğitim, sağlık ve tüm maddi ve manevi ihtiyaçları tarafımca karşılanmakta ve baba ise sayın yerel mahkemelerin takdir ettiği cüzi bir orandaki nafaka dışında tarafıma hiçbir destek ve yardımda bulunmamaktadır. Baba iş gereği il dışında olup, çocuğun benim karşılayamayacağım derecedeki sağlık sorunları ile ilgili olarak talep ettiğimiz maddi desteği çocuğa vermediği gibi, telefonlarını ve kendisine bilgi amaçlı gönderdiğim mesajları dahi cevaplamamaktadır. Bazen kullandığı hattı dahi geçici olarak servis dışı yapmakta ve kendisine hiçbir şekilde ulaşamamaktayız. İl dışında olduğu için nerede ikamet ettiğini dahi bilmemekteyiz. Yani çocuğun çok ivedi benim yetişemediğim sağlık giderlerini kabul etmemektedir. Bu halde ailem ya kredi kartlarından ya da kredi çekerek onlar borçlanmak sureti ile küçük çocuğumun sağlık giderlerinin karşılanmasında kendileri tarafıma yardımcı olmaktadırlar. Bunun dışındaki önemli bir konu ise ; çocuğun okulunda çocuğun fiziksel ve psikolojik sağlığını bozan ciddi olaylar yaşanmakta bu olaylar sinsile yolu takip edilerek ilgili kurum ve makamlara bildirilmekte, ilgili makamlar ve kurumlar tarafından okul uyarıldığı halde bu saldırılar ve sıkıntılar halen devam etmektedir. Yine aynı şekilde bu sıkıntı ve sorunların çözümünde tarafıma destek ve yardımcı olmasını talep ettiğim eski eşim hem telefonlarına cevap vermemekte ve hem de yazılı olan mesajları dahi cevaplamamaya devam etmektedir. Bu durumda maddi durumu oldukça iyi ve nüfuslu olan eşimin tarafımdan velayetin alınması için çocuğun okul hayatında kasıtlı olarak rahatsız edilmesine sebebiyet verdiği ve bu nedenle de sorunların çözümünde çocuğun yüksek menfaatine olacak şekilde tarafıma ve küçük kız çocuğuna yardım ve destek olmadığı düşüncesi ve kanaati doğmaktadır. Kısaca izah edilen durum ise hem feci şekilde aile huzur ve sükunetimizi uzun süredir bozmakta, hem de beni ve küçük kızımı ağır şekilde maddi ve manevi zarara uğratmaktadır. Bu durumda benim ya da küçük kızımın babaya karşı açabileceği ya da girişimde bulunabileceği yasal bir girişim hakkımız var mıdır ? Zorla babalık yaptırılamayacağını biliyorum. Velev ki dünyaya getirilmiş bir çocuğun sadece anne tarafından değil baba tarafından da sevilmeye, manevi ihtiyaçlarının giderilmesine ve özellikle de sadece anne tarafından değil, annenin yetmediği yerde babası tarafından da korunmaya, kollanmaya ve sahip çıkılmaya ihtiyacı vardır. İleride sağlıklı bir birey olabilmesi için bu mutlak gereklidir. Ancak eski eşim velayeti almayı aklına koyduğu için gözü beni ve çocuğu görmemekte, bu konuda her yolu kendine mübah kılmaktadır. Neticede de ben ve kızım büyük zarar görmekteyiz. Sorum ; bu konuda yasal olarak haklarımız nelerdir Yasal olarak neler yapmalıyız ? Velayet annede ise bu halde babanın çocuklarına karşı yasal sorumlulukları varmıdır ? hangi kapsamda ve derecesi nedir ?
Old 14-03-2018, 11:32   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinize karşı nafakanın artırılması davası açabilir,aile hukukndan kaynaklanan yükümlülüklere uymadığı gerekçesiyle savcılığa suçduyurusu yapabilirsiniz...

5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 233
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali
(1) Aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişi, şikayet üzerine, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi