Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ALMANYA 2018 boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 25-02-2018, 08:32   #1
mehmet dalgıç

Varsayılan ALMANYA 2018 boşanma

ablam 1991 de evlendi,22,20,11,7 yaşında çocukları var...kocası tarafından hiç değer verilmedi,çalışan koca hep benim param dedi,hep baskı altında,mutsuz bir hayat yaşadı tüm bunları yanlız kalırım bana kim bakar vs... korkusu ile yıllarca içine attı..
hakları olacağını söylediğimizde,çok sevindi ancak soru işaretleri var..ablam türk vatandaşı,ve hiç çalışmadı almancada bilmiyor,boşanma davası açarsam evde nasıl duracağız ,
evden kim nasıl gitmeli,dava sonucuna kadar nasıl olacak
küçük çocukların bende mi kalır
alacağım yardımlar nedir nafaka vs...
devlet bana kira yardımı yaparmı,,gelirim yok çünkü
27 yıldır bana maaşını bile demedi,haşlık bile vermedi,köle gibi kullandı beni(ablamın ağzından)
korkuyorum ayrılınca maddi açıdan ayakta durabilirmiyim
birde onun çalışma sigortasında benim hakkım varmı SSK gibi
Lütfen bilgi verin saygılar ,teşekkürler
Old 02-03-2018, 20:47   #2
Gemici

Merhaba Sayın mehmet dalgıç,

ablanızın ne zamandan beri Almanyada ikamet ettiğini ve ne türlü bir oturma müsaadesi olduğunu belirtmemişsiniz ama süresiz oturma müsaadesi olduğu düşüncesindeyim, eğer evlendiğinden beri Almanyada ise.
Sorularınıza gelince:
* Türk vatandaşı olması hakları yok anlamına gelmez; hem eşine karşı hemde devlete karşı birtakım hakları var.
* Çalışmamış olsa bile devletin vereceği sosyal yardımlardan faydalanma hakkı var.
* Boşanacağı eşine karşı hem kendisi içni hemde küçük çocuklar için - mahkme çocukların ablanızın yanında kalmasına karar verirse eğer - nafaka isteme hakkı var. Nafaka alıp alamıyacağı boşanacağı eşinin mali durumuna bağlıdır elbette.
* çocuklar yanında kalırsa mahkeme belirli koşullar altında evin kendisine verilmesine karar verebilir. Söz konusu koşulların gerçekleşip gerçekleşmediğne mahkeme karar verir. Evden çıksa bile oturduğu yer belediyesi kendisine oturabileceği bir yer konusunda destek verir.
* Boşanma durumunda küçük çocukların velayetinin veya çocukların ikamet yerlerinin kimde kalacağı konusunda en başta gelen kriter çocukların yüksek menfaatidir. Çocukların yüksek menfaati konusunda mahkeme bir sosyal hizmetler uzmanının ve gençlik dairesinin yardımlarından faydalanır.
* boşanma durumunda evlilik süresi içinde elde edilen sosyal haklar (emeklilik maaşı beklentisi) denkleştirilir. Bunun anlamı ablanız hiç çalışmadı ise eğer kocasının hak ettiği emeklilik maaşına eşit oranda ortak olacağıdır.

Belirttiğim tüm konularda ablanızın bir avukata danışıp ona göre hareket etmesi gerekir. Kazancı yoksa avukat avukatlık ücretini mahkeme kasasından alır. Geliri olmadığın ve avukatlık ücretini ödeyemiyeceğini avukata açıkça bildirmesi gerekir. Almanyanın hemen hemen her büyük kentinde türkçe bilen ve aile davalarında uzmanlaşmış avukatlar var.

Saygılarımla
Old 02-03-2018, 21:16   #3
Konuk

Allah sizden razı olsun...1996 dan beri Almanya'da bu süresiz oturma izni anlamına mı gelir,bunu bilmiyorum
Old 03-03-2018, 14:04   #4
Gemici

Almanyada kalış süresi ile hem süresiz oturma izni hemde oturma hakkı kazanabilecek durumda. Gereken diğer koşulları yerine getirdi ise ve zamanında müracaat etti ise en azından süresiz oturma izni almıştır. Pasaportundaki kayda veya ikamet durumunu bildiren karta bakmak gerekir.

Saygılarımla
Old 11-03-2018, 15:15   #5
Konuk

Ablamın süresiz oturma izni varmış,,bu işe baslicagiz inşallah,,ancak şu konu bizi düşündürüyor
Avukatla konuşup dava açtığımızda,işlem hemen basliyormu ,yani aynı evde kalamicagiz,ev kira,kocasida evden gitmek istemezse devlet onu evden çıkartırmı ?
Diyelim ki evden koca gitti,maddi olarak imkanı olmayan ablam,800euro ev kirası ve geçim nasıl olacak,,,nafaka veya sosyal yardım ,dava sonuçlanmasına bakılmaksızın baslarmı ?
Sayın Gemici çok teşekkür ederiz ...Allah razı olsun....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi