Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aldatma fiili şiddet ekonomik şiddet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2009, 15:35   #1
Konuk

Yeni Fikir aldatma fiili şiddet ekonomik şiddet

sevgili kahdem üyeleri iyiki varsınız. ben 35 yıllık evliyim devlet memurlugum sıdasında evlendik benim maaşımla geçiniyorduk o haftalık alıyordu, okumasına destek oldum,askere gönderdim,işe yerleşmesini sağladım şu anda 6000 artı 4 ikramiye benzin yakacak gibi dahnha bir sürü şey yabancı firma şu anda l989 yılında bu işe girdi o zamana kadar iki evimiz vardı ben yazlığımı oğluma kullanma hakkını alarak sattım, kendi evimde oturuyorum eşim bana 9 yıldır fiziki şiddet vson 2 yıl önce 2007 şubat ayında darp yaptı rapor aldım işleme koymadım, sadece sigorta parasını aldılar özel siğ.bu tarıhten beri ayrı yaşıyoruz o yazlıkta yaşıyor ben kötü lükten korkudan psikatri dr gittim ve dr hanım benim güçlü kişiliğim oldugunu söyledi ve bitti eşim şimdide özbek sohbet hatlarındaki kızlarla tanışmış onları ayrı ayrı çağırmış tüm masrafları ödemiştir muhakak ve ben bunları int email inden öğrendim ve aldatıldım 2 tane bekar oğlum var vea şimdide eşim boşanmam için baskı yapıyor paralarımı verdiği kesmekle tehdit ediyor öldürürüm seni diyor aşağılıyor ben bunca yıl onun taciz ve fiili şiddetine ve aşağılamalarına hedef oldum, kendisi 40 yıldır içiyor her gece aşırı. bern manevi tazminat alabilirmiyim, evimden çıkarabilirmiyim, ne yapayım sağolun
Old 05-05-2009, 16:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eğer boşanmak istiyor iseniz, yeterli sebebiniz bulunmaktadır. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu mahkeme önünde de kanıtladığınız taktirde, boşanmanıza karar verilecektir.

Bu boşanma davasının içinde, kendiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız için öncesinde TEDBİR, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra ise YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakaları olarak devamına karar verilmesi istenir.

18 yaşından büyük çocuklar eğer öğrenim görüyorlarsa, baba desteğinden yoksunlar ise,babalarına karşı kendileri nafaka davası açabilirler.

Bu davanın içinde, ayrıca maddi tazminat ve manevi tazminat istemlerinde de bulunulabilir.Manevi tazminata hükmedilmesi için kişilik haklarınızın zarar uğradığının(dövme, sövme, aldatılma..) mahkemede ispatlanması gerekir.

Yine boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde ise, mal rejiminin tasfiyesine yönelik davaları açma hakkınız bulunmaktadır. Bu davaların açılabilmesi için boşanmanın kesinleşmesi aranır.

Bu durumda iki tür hakkınız vardır. Bunlar ALACAK haklarıdır. Mülkiyeti size ait olmayan ve 2002 yılından sonra karşılığı ödenerek edinilen mal varlığı değerleri üzerinde "tasfiye payı alacağı"nız bulunmaktadır.

İkinci olarak da, 2002 yılından önce edinilmesine, korunmasına, iyileştirilmesine katkıda bulunduğunuz,mal varlıkları ve yine 2002 sonrasında edinilmesine ve değerinin artmasına kişisel malınızla katkıda bulunmduğunuz miktarı talep etme hakkınız bulunmaktadır.Bunda da mallar eşinizin üzerinde kayıtlı olduğu taktirde siz amacağınız için dava açarsınız.

Eğer mallar sizin üzerinize kayıtlı ise, eşiniz dava açacaktır.

Oturmakta olduğunuz ev eşiniz adına kayıtlı ise, aile konutu şerhini aldırabilirsiniz.

Ayrıca, boşanma davası açılmakla, hakim tarafların yaşaması için gerekli tedbirleri davanın devamı süresince almak zorundadır. Ev ve ev eşyasından sizin yararlanmanıza karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Eğer boşanma davası açmayı düşünmüyor iseniz;

Ailenin korunmasına yönelik kanun kapsamında, fiziki ve ekonomik ve manevi şiddete maruz kaldığnız için aşağıdaki tedbirlerin, bir ve ya birkaçının alınmasını, en yakın aile mahkemesi yargıcından talep edebilirsiniz.

Alıntı:
Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Yukarıdaki tedbirler 6 ay için verilirler sürenin sonunda tekrar talep edilebilirler.

Sayın Katılımcı;

Haklarınız o kadar çeşitli ki, Medeni Kanun her ihtimale ilişkin yasa maddesi belirlemiştir.

Eksiksiz, zaman kaybına uğramadan ve boş yere masraf yapmamak için MUTLAKA bir avukatın DOĞRUDAN desteği ile yol alınız.

Saygılarımızla,
Old 08-05-2009, 20:55   #3
Konuk

Kitap teşekkür ederim

sağolun iyiki varsınız, benim 2000 yılında ve 1997 yıllarında alınmış evlerim var eşime l5 yıl ben baktım kendisi haftalıkla çalışıyordu sonradan koop, vasıtasıyla ev aldım ve tasarufumla evleri l997 ve 2000 yılında yeniledim. yazlık evimi büyük oğluma kullanma hakkı bende kalmak kaydıyla satış yaptım, şu anda mağdur eden eşim yaşıyor ve ogluma baskı yapıyor oturmak için ben emekliyim başka gelirim yok eşim boşandıktan sonra hala orada oturmak isterse ne yapabılirim. diger evimde küçük oğlumla oturuyorum oğullarım ünv. mezunu bekarlütfen bana yardımcı oluneşim şu anda iyi bir maaşla çalışıyor ve para sını hergece orda burda harçıyor ve kadınlarla yiyor müsrif bir hayat sürüyor çoçuklarıma baskı yapıyor hem suçlu hem güçlü ben de bu nedenlerden dolayı boşanmak istemiyorum dersem neticesi ne olur 2 senedir ayrıyız ama iletişimimiz sürüyor
Old 08-05-2009, 22:47   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

2002 yılından evvel edindiğiniz ve mülkiyeti sizin üzerinize olan taşınır ve taşınmaz mallar sizin şahsi malınızdır.

Yararlanma hakkı sizin olan evinizde rızanız dışı kalan eşinize karşı dava açma hakınız vardır. Bu şekilde taşınmazdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Siz boşanmak istemediğiniz taktirde, eşinizin açacağı dava çekişmeli olarak yürüyecektir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında sizin bir KUSURUNUZ olduğunu kanıtlayamaz ise, davası reddedilecektir.

Anlatımlarınızdan şiddetli geçimsizliğin nedeninin eşiniz olduğu anlaşılmaktadır. Mahkemede de bu hususları kanıtladığınz taktirde eşinizin boşanmayı gereçekleştiremeyecektir.

Bu durumda da sizinle anlaşmalı boşanma protokolü yapmak isteyebilir. Özellikle bu durum için MUTLAKA profesyonel avukat desteği alınız.

Siz anlaşmalı boşanmaya da yanaşmaz iseniz, eşiniz reddedilen davasının kesinleşme tarihinin üzerinden üç yıl geçtikten sonra , fiilen hiç bir araya gelmediğiniz taktirde bir ikinci davayı açacaktır. Bu halde de gerçekten bir çatı altında aile birliği tesis edilmemişse boşanma mümkün hale gelecektir.

Sayın katılımcı;

Aleyhinize bir dava açılması halinde, hiç vakit kaybetmeden yol haritası belirleyebilmek ve olasılıkları değerlendirmek için bir avukatın DOĞRUDAN desteğini alınız.

Emekli maaşınızın bulunması ve üzerinize kayıtlı ev olması, ücretsiz avukatlık hizmeti almanızı engelleyecektir.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Saygılar.
Old 09-05-2009, 18:06   #5
Konuk

Soru Sn.ufuk cevabınız için teşekkür ederim,

size daha açık anlatmak ihtiyacı duydum eşimi okuttum askere göndoerdim ve çok büyük bir firmaya soktum, ogullarım ünv. bitirdi onların mürvetini göreceğim derken eşim paranın verdiği rahatlıkla beni devamlı ve ısrarla boşanalım diye tutturdu ve neticede ağıza alınmayacak çok söz ve sonunrda şiddet kullandı 10 günlük raporum var 2007 şubat ayında aldım bunun üzerine daha önceleri iki kere sudansebeblerle evi terk ettigği için bu sefer şiddet nedeniyle ben gitmesini istedim, iki yıldır ayrıyız oğlumla birlikte arada bir birlikte oluyoruz , aldığı maaş çok iyi ama 6000 tl bana ayda 1200 veriyor ve evin elekt,su tele, ödüyor ayrıca bu geçen 2 sene içinde bekar hayatı yaşıyor vur patlasın çal oyrnasın istediği yere gidiyor isbstediği yerde kalıyor yaşı 58 her geçe içki aleminde yiyicileri de çok herkes onun parasını yemekle meşkul,şu anda özbekistandan hertürlü masrafını karşılayarak int tanıştığı o kızlarla 15 gün benim üzerime olan evimde yaşamış geçen hafta gittiğimrde kırmızı mumlar filan ben bütün bunların gerçek oldugunu int. ögrendim, davet ettiğini 2 çok genç kızla geçen günlerini arnk anlatmış bunların çıktısını aldım , şimdi 200 milyara yakın tazminat alacak emekli maaşı var veben evlatlarım için ayrılmayı düşünmüyorum çünkü yazlık evimden çıkmıyor enayimiyim kira vereyim diyor çünkü 17 yıl evin kiralarını ben karşıladım.bilmiyorki, beni kullandı ama 32 yıllık bir evlilik kendisi çok asabi hnırçın ,yorulmak nedir bilmiyor ,çok içiyor şiddeti var aşırı para harçıyor sa.baha kadar cetleşiyor veya sızıyor ve ayılıyor cet yapıyor,her zaman aşağılan oldum şimdide hem suçlu hemgüçlü boşanma davası açacağım diyor görseniz 20 yaşındaki çoçuklarlla kızlarla takılıyor genç havalarında kendine çok güveniyor eğer dava açarsa ben bu davranışlarını gündeme getirisem ne olur, tazminat vermeye yanaşmaz, ev de otiurmak için yapmıyacağı zülüm yok çaresizim teşekkürler sağolun
Old 10-05-2009, 22:12   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Daha fazlası için doğrudan yardım alınız...

Alıntı:
eğer dava açarsa ben bu davranışlarını gündeme getirisem ne olur, tazminat vermeye yanaşmaz, ev de otiurmak için yapmıyacağı zülüm yok çaresizim teşekkürler

Ayrıntıları ile başından beri anlatmakta olduğunuz hukuki sorun için verdiğimiz yanıtları son kez tekrar etmek gerekir ise;

Eğer eşiniz boşanma davası açar ise, boşanmaya neden olan olaylarda eş olarak sizin KUSURUNUZ olduğunu ispat edemez ise davası reddedilecektir.

Ayrıca siz onun KUSURUNU yukarıda anlattığınız olayları mahkemede de ispatlar iseniz yine davası REDDEDİLECEKTİR.

Eğer siz bir boşanma davası açar iseniz ve onun tüm bu evlilik birliğinin sorumluluklarına uymayan davranışlarını ispat ederseniz, en yakın akrabalarınızın dahi tanıtlığından yararlanıblirsiniz, eşiniz size, maddi ve manevi taziminat ödemek zorunda kalabilir.

Onun vermeye yanaşıp yanaşmamasının önemi yoktur.

Evinizden çıkarmak için dava açabileceğinizi belirttik. Yine size karşı şiddet uygular ise, savcılık şikayetinde builunabilir ya da ilk mesajımda belirttiğim gibi 4320 sayılı yasa korumasından yararlanabilirsiniz.

2 ve 4 numarılı yanıtları özelilkle okuyunuz.

Sayın Katılımcı;

Ne kadar daha açık yazarsanız yazınız, size ayırıntıları ile tüm hukuki haklarınız ve ihtimaller anlatılmış durumdadır.

Buradan daha fazlası imkansızdır.

KAHDEM'e göstermiş olduğnuz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi