Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

UYAP Üzerinden Suç Duyurusunda Bulunma

Yanıt
Old 31-05-2012, 16:05   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan UYAP Üzerinden Suç Duyurusunda Bulunma

Sayın Meslektaşlarım;

UYAP sistemi üzerinden suç duyurusunda bulunulması mümkün müdür?

Dava ve icra takibi yapılabildiğine göre mümkün olabileceği kanaatindeyim ama bu konuda deneyimi olan meslektaşım olup olmadığını merak ettim.

Teşekkür ederim. Saygılarımla..
Old 31-05-2012, 16:13   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Meslektaşlarım;

UYAP sistemi üzerinden suç duyurusunda bulunulması mümkün müdür?

Dava ve icra takibi yapılabildiğine göre mümkün olabileceği kanaatindeyim ama bu konuda deneyimi olan meslektaşım olup olmadığını merak ettim.

Teşekkür ederim. Saygılarımla..

UYAP Avukat Portal, portalda hazır sunulan seçenekler üzerinden kullanılabilmektedir. Avukat Portal'da icra takibi ve hukuk davaları açma seçeneği olmasına rağmen, Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe gönderilebilecek bir seçenek olmadığından -şimdilik- UYAP üzerinden şikayet ve suç duyurusu yapmak mümkün değildir.
Old 31-05-2012, 16:17   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
UYAP Avukat Portal, portalda hazır sunulan seçenekler üzerinden kullanılabilmektedir. Avukat Portal'da icra takibi ve hukuk davaları açma seçeneği olmasına rağmen, Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe gönderilebilecek bir seçenek olmadığından -şimdilik- UYAP üzerinden şikayet ve suç duyurusu yapmak mümkün değildir.
Her iki seçenek dışında bir başka seçeneğin olmadığını görmeme rağmen sorumu, dikkatimden kaçan bir bölümden suç duyurusunda bulunulabilme ihtimaline binaen sormuştum. Ceza hukuku konusunda çalışmaları olan sayın meslektaşımızın konu hakkındaki net tespitinden sonra tereddüdüm kalmamıştır.

Saygılarımla..
Old 03-07-2020, 13:58   #4
Avukat1005

Sayın meslektaşlarım,

UYAP üzerinden suç duyurusu dilekçesi sunduk. Haliyle sistem üzerinden vekaletnamelerin fotokopisini sunmuş olduk. Aynı il sınırları içerisinde olmadığımız için de orijinallerini/aslı gibidirlerini ulaştıramadık. Savcılık vekaletnameleri geçersiz sayarak şikayet dilekçemizi reddetti ve şikayet süresi de geçtiği için yeni şikayet talebinde bulunamadık. Bu durum olağan mıdır? Kime sorsam vekaletnameleri ya sunamadıklarını ya da fotokopilerini sunduklarını söylüyor. Kimseye böyle bir dönüş olmayıp sadece tarafımıza bu şekilde dönüş yapılması kafamızı karıştırdı. Bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...
Old 03-07-2020, 19:53   #5
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Avukat1005
Sayın meslektaşlarım,

UYAP üzerinden suç duyurusu dilekçesi sunduk. Haliyle sistem üzerinden vekaletnamelerin fotokopisini sunmuş olduk. Aynı il sınırları içerisinde olmadığımız için de orijinallerini/aslı gibidirlerini ulaştıramadık. Savcılık vekaletnameleri geçersiz sayarak şikayet dilekçemizi reddetti ve şikayet süresi de geçtiği için yeni şikayet talebinde bulunamadık. Bu durum olağan mıdır? Kime sorsam vekaletnameleri ya sunamadıklarını ya da fotokopilerini sunduklarını söylüyor. Kimseye böyle bir dönüş olmayıp sadece tarafımıza bu şekilde dönüş yapılması kafamızı karıştırdı. Bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler...

Merhaba

Açılan icra takiplerinin, davaların hepsinde vekaletname taranıp gönderiliyor, aslı veya onaylı sureti gönderilmiyor. Ben davalarımı hep uyaptan açarım ve vekaleti tarayıp eklerim. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım.
Old 06-07-2020, 13:39   #6
Avukat1005

Davalarda vs. vekalet harcı alındığı için sıkıntı olmuyor bildiğim kadarıyla. Ancak suç duyurusu dilekçesi gönderirken böyle bir seçenek sunmuyor UYAP sistemi bize. Bu nedenle suç duyurusu dilekçesi ile birlikte vekaletlerin ancak fotokopisini sunabildim. Savcılık vekaletnamelerde baro pulu olmadığı için önce tarafımıza süre vermiş sms ile bilgilendirerek, ardından da bu süreyi kaçırdığımız için şikayet talebimizin dikkate alınamayacağına karar vermiş. Ancak bildiğim kadarıyla böyle bir sorun çıkarmıyorlar genel olarak. Şimdi itiraz edeceğiz ama yine sonuç doğurmayacak.

Teşekkürler...
Old 06-07-2020, 19:52   #7
av.karakus

solda cbs evrak gönderme kısmından daha önce "muhafaza görevini kötüye kullanma" suçuna yönelik olarak çok kez suç duyurusunda bulundum. Herhangi bir masrafı da olmuyor. Soruşturma numarasını adliyeyi arayarak öğrendim. İddianame düzenlenirse zaten tebliğ geliyor. Yani gayet mümkün, açılmış devam eden davalarım var.
Old 09-07-2020, 21:26   #8
av.b-özkul

Alıntı:
Yazan Avukat1005
Sayın meslektaşlarım,

Savcılığın kararı kesinlikle hukuka uygun değildir. UYAP üzerinden yapılan işlemler zaten e-imza ile gerçekleştirildiği için gönderilen evrakın da e-imza sahibince onaylı olarak sunulduğu kabul edilmektedir.

Suç duyurusunda bulunmadım ancak bu zamana kadar bir çok kez icra takibi ve dava açtım. Hepsinde de bilgisayarımda taralı vekaletnameyi olduğu gibi gönderdim ve hiçbir problem yaşamadım. Kaldı ki sinerji üzerinden icra takibi açtığımız zaman vekaletnameyi taralı olarak eklemesek bile sinerji tarafından vekaletnameyi doğrular bir beyan dökümanı gönderiliyor. Ve o dahi kabul ediliyorken savcılığın verdiği karar külliyen yanlıştır. Bu arada vekaletname de eksiklik varsa bile bu eksikliğin giderilmesi için makul bir süre tanınması gerekmektedir.

Yaşadığınız hak kaybıyla ilgili itiraz yoluna başvurun. Gerektiği takdirde anayasa mahkemesine "mahkemeye erişim hakkının engellendiği" gerekçesiyle bireysel başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu kadar basit bir şekilde insanların hak kaybına yol açılması gerçekten beni üzüyor; bu insanlar nasıl hakim-savcı oluyorlar anlamıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi