Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Egitimi -ingilizce

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2007, 17:21   #31
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
türkiye'de hukuk derslerini ingilizce anlatabilecek, yorumlarda bulunabilecek, sorulara cevap verebilecek bir kişi (prof.,doçent,yar.doç. farketmez) de mevcut değildir.

Bu yargının gerekçesi nedir? Tecrübeler mi yoksa varsayımlar mı?! Merak etmeyin Türkiye'de böyle kişiler var ama onların vereceği hukuk lisansından 4 yıl değil 10 yılda ancak mezun çıkabilir.
Old 24-05-2007, 17:28   #32
handekumas

tecrübe
çalıştığım alan ve kişiler sayesinde bir çok profesör tanımak ve onlarla çalışmaktır bu yargının gerekçesi.

uluslararası tahkimde hakemlik yapan çoğu profesör ne kadar ingilizce bilse de duruşmalarda ingilizce konuşup derdini anlatabilen çok azdır ki bunu bir de görüş değil de ders anlatma şeklinde hayal ederseniz sanırım anlarsınız.

savunmalarında da haklıdırlar çünkü hukuk ingilizcesi çok zordur.
özellikle AİHM'de veya ICC'de görevli bir çok tercüman (legal english uzmanları) 40 yaşın üstündedir ve hepsi hala tüm hukuk ingilizcesi terimlerine vakıf olamadıklarını kabul etmektedir.

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
Bu yargının gerekçesi nedir? Tecrübeler mi yoksa varsayımlar mı?! Merak etmeyin Türkiye'de böyle kişiler var ama onların vereceği hukuk lisansından 4 yıl değil 10 yılda ancak mezun çıkabilir.
Old 26-05-2007, 14:00   #33
DMKY

Alıntı:
Yazan handekumas
türkiye'de hukuk derslerini ingilizce anlatabilecek, yorumlarda bulunabilecek, sorulara cevap verebilecek bir kişi (prof.,doçent,yar.doç. farketmez) de mevcut değildir.

Cok acimasizca yorumda bulunmussunuz. Yurtdisinda doktorasini ingilizce yapmis ve konusuna hakim arkadaslarimiz mevcuttur. Eger, yabanci hukuk dersleri ingilizce anlatilmak istense, kisa bir hazirlik doneminden sonra cok guzel ders anlatirlar.

Alıntı:
Yazan Av. Bülent S. Akpunar
... ama onların vereceği hukuk lisansından 4 yıl değil 10 yılda ancak mezun çıkabilir.

Size kismen katiliyorum, ancak orta ogrenimde iyi bir dil egitimi almis ögrenciler cok da zorlanmayacaktir.

Alıntı:
Yazan handekumas
...çünkü hukuk ingilizcesi çok zordur.
özellikle AİHM'de veya ICC'de görevli bir çok tercüman (legal english uzmanları) 40 yaşın üstündedir ve hepsi hala tüm hukuk ingilizcesi terimlerine vakıf olamadıklarını kabul etmektedir.

Her hukuk dili farklidir. Kullanilan kelimeler ve ifade bicimleri gunluk yasamda halkin kullandiklarina benzemez. Bu konuda hemfikiriz. Ancak AIHM'de calisip da yillarini bu konuda harcamis biri hala o yabanci dile hakim degilse, bu kendi ayibidir.
Old 21-04-2008, 22:41   #34
didem kunal

Hukukçu dediğimiz kişi günün değişen koşullarına ayak uydurmak zorunda olan kişi değilmidir sevgili arkadaşlar.Ozaman iyi bir hukuçu demek için ya da kendisine göre ben iyi bir hukukçuyum benim diğer hukukçulardan ayrılan yönüm bunlar bunlar diyerek kendine güvenebilmek için ingilizce bir seçenek değilmidir? İngilice olmazsa olmaz diyemem elbette ama olsa çok daha iyi olur demekten de kendimi alamam.Artık iyi para getiren davalar bu konuda yatıyor.Kaldı ki çok da mühim değil diyen arkadaşlarım için şunu söylemek istiyorum; zmir Barosu sertifikalı mesleki ingilizce kursu başlatıyor.Amaçta geleceğin iyi hukukçuları olabilmek.Hani mahkemede hakime diyoruz ya taktir mahkemenindir diye.Bende sizlere söylüyorum Tktir ve torum sizin
Old 22-04-2008, 11:02   #35
Alperen KARAKAYA

İngilizce bilen avukat aranması bence hiç de mantıklı bi arayış değil. Çünkü mesleği icra ederken ingilizceyi kullanmak, ingilizceyi bilmekten çok daha geniş bi kavram
Old 22-04-2008, 19:35   #36
jumeaux

İngilizce bilmek çok önemli tabii, ama kanımca önce Türkçeyi öğrenmek gerek.
Old 09-10-2008, 14:18   #37
şule BEDER

Hem Ankara Hukuk hemde BPP Law School mezunu bir hukukcu olarak ingilizcenin cok onemli oldugunu belirtmek istiyorum. Ancak bu Turk Hukuk'u egitiminin ingilizce verilmesi anlamini tasimiyor. Turk Hukuku, Turkce okutulmali ve ogrenilmeli ancak AB, Human Rights (Insan Haklari) gibi alanlarin ingilizce okutulmasi ve ogrenilmesi gerektigini israrla vurgulamak istiyorum. Ozellikle, dava incelemesi yapmadan, insan haklari sozlesmesini okuyup ozumsemeden, AB konularinda kurucu sozlesmeleri, maddeleri, maddelere iliskin duzelemeleri okuyup ozumsemeden bu alanlara paralel calismayi dusunen bir hukukcunun cok basarili olabilecegini dusunmuyorum. Belki univesitelerimiz bu derslerin ingilizce olarak okutulmasini saglayabilir, belki bu alanlarda calismak isteyen ogrencilere akademik yil disinda (yazin birkac ay) egitim verilebilir. Ingilizcenin ne zaman isterseniz ozaman ogrenilebilecegini ifade etmis bir meslektasimiz, hakli.. ne zaman isterseniz ogrenirsiniz, ailenizi, isinizi, coluk cocugunuzu birakip gidebilecek ve is yasaminizdan en az bi kac seneyi heba edebilecek durumda iseniz nezaman isterseniz ogrenirsiniz. Yada hala ogrenciyken ve yasamda kurmayi planladiginiz binanin insaatina baslamadan bu isi halledersiniz. secim sizin..

herkese basarilar
Old 23-03-2009, 23:50   #38
wallkahn

Şule Hanım merhaba.ben esasında size özel bir soru sormak istiyorum.marmara hukuk 4.sınıf öğrencisiyim ve bu yaz ingiltere'de mesleki anlamda kısa süreli (max.3 ay) ing. eğitimi almak istiyorum.advanced seviyesindeyim.buna uygun programlar var mıdır acaba İngiltere'de?
Old 03-06-2009, 11:21   #39
üye25928

Hukuk eğitiminin İngilizce olmasına karşıyım. Çünkü hadi diyelim adam akıllı İngilizce öğrendim, şu an kullandığımız hukuk dilim de İngilizcem kadar gelişecek mi? sanmıyorum. Ayrıca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sayın Mehmet Ayan bu konuda şöyle bir açıklamada bulunmuştu: "Farzedelim eğitimi yabancı dille veriyoruz, öğrencilerimiz hukuk dilini nasıl geliştirecekler, hadi geliştirdiler, bu dersleri kim anlatacak? Türkiye'de artık 54 tane hukuk fakültesi var. Biraz zor. Ayrıca ben gereksiz olarak nitelendiriyorum." Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi