Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Neden Hukuk Eğitimi Zor?

Yanıt
Old 26-11-2006, 23:47   #1
gazili57

Varsayılan Neden Hukuk Eğitimi Zor?

Arkadaşların hukuk okumayı severek mi tercih ettiniz sorusuna çoğu evet cevabı vermiş ve eklemişler:'Ama biraz zor ya da dersler ağır.' Ben bu konudaki samimi görüşlerinizi merak ediyorum.Gerçekten hukuk okumak zormu?Zorsa neresi zor?Yani zor dediğiniz yer neresi?Yoksa biz öğrencilerin yapmış olduğu bir savunma mekanizması mı?
Old 27-11-2006, 03:19   #2
edumlu

ikinci sınıfın ikinci dönemi ve de üçüncü sınıf dışında hukuk eğitiminin abartı derecede zor oldugunu düşünmüyorum.
Old 27-11-2006, 09:16   #3
Av.n.ezgi

hukuk cok zevklı bır bolum arkadaslar kıymetını bılın bu guzel bolumu cogunuz kendı ana dılınızde egıtımını goruyorsunuz sanslısınız yanı
Old 27-11-2006, 14:42   #4
gazili57

gerçekten zevk alarak yapıldığında çok hoş bir alan.Ama gerçekten sevmek gerek ve diğer insanlardan farklı olduğumuzu anlamalıyız.HUKUK ZOR DEĞİL....ZEVKLİ...
Old 27-11-2006, 20:46   #5
nazell

o kadar severek hukuk fakültesini okudum ki. zor olan dersler olsada ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum
Old 29-11-2006, 01:02   #6
üye11967

Sanırım zorluk ayrıntılardan kaynaklanıyor ve bu ayrıntıların mantığı kavranmadıkça her şey daha da zorlaşıyor...
Old 29-11-2006, 11:03   #7
massall

Hukuk EĞİtİmİnde 4 Yila SiĞdirilarak ÖĞrendİĞİmİz Bİlgİlerİ Belkİ De 40 Yillik Meslek Hayatimizda KullanicaĞiz, ÇoĞu FakÜltede Ve ÇoĞu BÖlÜmde Alinan Meslekİ EĞİtİm Yapilacak Olan İŞte Pek Kullanilmiyor Belkİ Kismen Kullaniliyor.. Ama Okul Siralarinda ÖĞrendİĞİmİz Her Ayrinti, Her CÜmle Bİzİ Meslek Hayatinda Artiyla KarŞiliycak.. Belkİ De BuyÜzden Zorr..
Old 29-11-2006, 11:24   #8
Sezgin ÜNSEL

Varsayılan Zor Dİye Bİr Şey Yoktur

Alıntı:
Yazan gazili57
Arkadaşların hukuk okumayı severek mi tercih ettiniz sorusuna çoğu evet cevabı vermiş ve eklemişler:'Ama biraz zor ya da dersler ağır.' Ben bu konudaki samimi görüşlerinizi merak ediyorum.Gerçekten hukuk okumak zormu?Zorsa neresi zor?Yani zor dediğiniz yer neresi?Yoksa biz öğrencilerin yapmış olduğu bir savunma mekanizması mı?

Zor kelimesinin eğitim ve öğretim alanında kullanmak çok yanlış olduğunu düşünüyorum, insan zekası sürekli yeniliklere açık yeni şeyler öğrenme kapasitesi yüksek olarak yaratılmıştır, önemli olan kişinin öğrenme isteği olup olmadığıdır, eğer bir konu hakkında öğrenme isteğiniz var ise size bir şeyler öğretilmese bile siz kendi gayretleriniz ile araştırır konu hakkında az da olsa bilgiye ulaşır bir şeyler öğrenirsiniz, ilkokula başlamayan bir çocuğun eline kalem alıp yazı yazmaya çalışması gibi bir durumdur bu, derslerin ağırlığına gelince bu doğru olabilir, bunun da sebebi kişinin içinde bulunduğu koşullardır, aslında o derslere yeterince ilgi gösterecek zamanının olmaması yada o dersin konusunun kendisini pek tatmin etmeyişi sebeplerin bazısı olabilir, bu durum birazda psikolojik bir durumdur, insan yaptığı işin zorluğundan bahsederek zoru başarmış olmanın gururunu yaşamak ve bu nedenle diğer insarlar tarafından taltif edilmek ister. Hukuk okumaya gelince hukuk okumak bir ayrıcalıktır, diğer sayısal fakültelerde kişi sadece öğrendiğini uygulayarak başarı elde edebilir, oysa hukukta kişi kendi görüşleri, değerlendirmeleri ve yorumları ile hukuka katkı sağlayarak başarısını artırır, olayı bu yönüyle ele almak gerekir, örneğin bir kanun maddesi hususundaki değişik il ve ilçelerdeki hakimlerin yorumları farklı olabilir, en doğru yorumu yapıp en güzel kararı veren hakim ise hukuka bir katkı sağlamış bir emsal oluşturmuştur, işte bu bir ayrıcalıktır, aynı zamanda hukuk hak dağıtımı olduğundan hem mağdurun hakkı kendisine iade edilmiş, hemde suçlu layık olduğu en uygun ceza ile cezalandırılmıştır, bu yönüyle hukuk okumak bir zevk bir eğlence bir tatmin yoludur, Saygılarımla
Old 29-11-2006, 11:25   #9
obaykan

edumlu arkadaşıma katılıyorum-3.sınıf dışında aslında pek bir zorluğu yok.herşey algılamada bitiyor bence.kafanızda büyüttükçe zor gelir dersler.zevkle çalışın,bunun da en guzel yolu olaylarda A şahı B şahsı yerine kendinizi koymaktan geçer.insan kendini herşeyden çok önemser.Bu dersleri daha zevkli hale getirir ve daha kalıcı olur öğrendikleriniz.Saygılar...
Old 29-11-2006, 12:27   #10
ISIL YILMAZ

Hukuk eğitimi kolay bir eğitim değil. Hatta hukuk fakültesi okuması zevkli de sayılmaz bence. Zevkli olan pratisyenlik.

Şimdi eğitimimizin durumuna bir bakalım. Ben A.Ü.H.F.de okudum, bakalım neler zormuş?

Sen kalk 17 yaşında İzmir'den çık gel, anfiye otur, medeni hocan iki aya kalmasın "alelıtlak zevalinin isbatı" filan desin. Haydaaa. Bu ne şimdi? Kalk, zafer çarşısına git, kitapçıya gir, ne kadar Osmanlıca -Türkçe sözlük varsa doldur eve. Hatta bir tane de cep boyu al ki hoca ne diyor diye çaktırmadan anfide bakabilesin. Bu arada, paraları da sözlüğe yatırıp bitirdin o ayrı konu. Prof.ların biri gider biri gelir. Her biri birşeyler anlatır. Halbuki lise böyle miydi? Ne güzel her dersten birkaç sayfa okuyup gidiyordun her ay birkaç sözlü-yazılı zaten okuduğunu unutmaya imkan yok. Şimdi sana diyorlar ki bir vizen var bir finalin, elinde şu kadar sayfa çalış gel. Oldu, pekiyi, hayhay. Sen dağ kadar kitapları çalış çalış sınava gir, sınavda hoca alfabeyle dalgasını geçmiş A,B,C,D...Bunlar ya birşeyler alır-satar ya boşanır ya ölür ya da bilumum başka numaralar çevirirler. Rahat durmazlar ki hiç... Sen vize, final uğraşırsın elinde ne kalmış? Bütünleme... Neyse en azından birkaç dersi atlattın finalde. Haydi yaz tatiline. Kitaplarını götürmeyi unutma, yanarsın. Gidersin yazlık yere, oturursun kitabın başına mini mini anaokulu çocukları gelir balkonun önüne ,aaa ablaaa sen niye ders çalışıyosuuunn filan derler ve çocuklara içinden derin sevgi neğmeleri geçirmene neden olurlar. Evet, bir çocuk sevgisi sarar içini. Neyse şükret, en azından deniz manzaralı bir balkonda ders çalışıyorsun. Bütlere gidersin, ooo tam kadro sizinkiler orada. Bu arada, vay adi , ekonomiyi finalde mi vermiş, gibi kıskançlık nidaları da atarsın bazı arkadaşlarının arkasından.

Eh, iyisin gene. Tek derse bile kalmadın ikiye geçtin. İkiye geçmek felaketin olur, ağlarsın. Zira, alttan dersin yoktur ikide ders sayısı çok da sayılmaz. Gezmeye verirsin kendini. Bir de king ve üç top üstadı olma konusunda fevkalade büyük bir his gelir, nedense. Eh, sen king masalarında gezedur , hocalar biryerlerde birşeyler anlatmaya başlamıştır yine. Ve o kutlu günler gelir, kapını çalar. Vize, final ve olmazsa olmaz bütünleme...

İyisin gene, alttan bilmemkaç dersle geçtin. Bu sene iyi çalış üç zor diyorlar diye, içindeki sağduyulu kişiyle ufak bir görüşmen olur. Bu görüşme sık tekrarlansa da verimli olmaz genelde. Çünkü üç gerçekten çoook zordur. Ah, şu alttan dersler olmasaydı... Üçte de pek cici pek namlı prof.lar dizi dizi izlemeye gelirler anfinin sefaletini. Anlatırlar da anlatırlar. Sonra mı, e, yine vize yine final ve pek tabii ki yine bütünleme. Bu sefer yazlıkta daha bir beter çalışırsın çünkü çalışacak daha çok ders vardır. Daha bi çok çocuk toplanır başına, keşke bu sene başka bi yere gitseydi annemler dersin, zira çocuklar artık niye ders çalışıyosun demez, aaa yine sınıfta kalmış, diye etrafında cıvıldarlar. İcinden en büyük bedduayı savurursun. İnşallah hukuk fakültesini kazanırsınız hepiniz... Bu arada aldığın derslerden birinin yasasını değiştirmiştir meclisteki abiler. Yana yakıla arkadaşları ararsın, bir umar bulmaya çalışırsın. Neyse ki onlar da en az senin kadar aymazdır da yok ya anlatmadığı şeyden sorumlu sayamaz hoca bizi diye bütünleme sırasında bol bol rahmetle andığın cümleler kurarlar sana. Amacın derslerin tamamını temizlemek gibi görünse de aslında iki-dört barajına takılma, sana yeter. Yoksa bütsüz bir yaz tatilinin etraında gülüşen minik yavrulara gelecek yaz pis pis sırıtmanın hayalini kurmak seni bir yere götürmez, emin ol.

Neyse , takılmadın baraja geldin dörde. Artık eşşek değiliz ya bu sene iyi çalışır, mezun olmaya bakarız değil mi der içindeki sağduyulu ve her hal ve şartta iyimser ses. Yani, nedendir bilinmez, bu ses sana bakar bakar dersini almaz. hep bir umut. Ona dersin ki, şaşırdan sen herhalde 14 ders bir senede nasıl verilir? Sen iletişim fakültesinde okuyan birinin içindeki sessin de kazara bende mahsur mu kaldın? Ha gayriet çalışırsın ve yine vize yine final. Ohhh bu sene büte az ders az dert taşıdın iyisin hadi. Bitirimisin acaba 4 senede? Yok canıım,neredeeeee...Keşke. O yaz annenlere , ben sizle gelmiycem, dersin. Neden diye sorarlar, sitedeki çocuklar var ya ... diyemezsin. 6-8 yaş aasındaki on kadar çocuğun kuracağı cümlelerin üzerinde etkisi olacağına inanmaz ki kimse. Yok ya, ders çalışıyim de bu sene mezun oliyim, diye seni koşulsuz onaylayan annenden başka kimsenin inanmadığı o cümleyi kurarsın. Ve tabii ki yine annenlerle gidersin. Ama yook bu sefer balkonda çalışmayacaksın. Karar kesindir.

Bütlerde tam kadro tekmil verirsiniz, selam durursunuz A4.lere. Yaz allah yaz. Afferin, bir ders dışında hepsini verdin. Tek derse kaldın, hadi yine iyisin. Birden herkeste mezun olabileceğine dair bir umut yeşerir. Annen, zaten ben biliyordum der, o başka... Hayatının en büyük stresi tek dersindir. daha büyük bir baskı görmemişsindir o güne dek. Kalırsan, ne olacak? Bütün sene tek dersi bekle, üstelik seçmeliden kaldın! Şaşkın! İçindeki sağduyunun iyimser sesi bile bu baskı altında böyle konuşmaya başlamıştır. Aslında daha sert konuşur ama THS kuralları bu sesin yazıya dönüşmesine izin vermez.

Tek ders sınavına girersin, sınavdaki üç kişiden biri olmanın hocanın dikkatini olumsuz yönde çektiği konusunda hiçbir şüphen yoktur. Sonuç açıklanır. Yok yahu? Mezun muyum? Gerçek mi? Bi daha bakalım? Ebru bir de sen bak? Ben alttaki sırayı mı okudum? Saçmala kızım ne altı üç kişi zaten hepiniz geçmişsiniz işte? Geçtim di mi Ebru? Geçtim...
Old 29-11-2006, 15:08   #11
allegria

Işıl Hanım okadar güzel anlatmışsınız ki öğrencilik dönemindeki duygularınızı inanın yüzümde koca bir tebessümle okudum hepsini Ve tabi ki ben de o günleri bir görebilsem bir mezun olabilsem diye de içimden geçirmedim de değil

Bence hukuk eğitimi zor bir eğitim ama gerçekten ilginiz varsa severek seçmişseniz o zorluklarla boğuşurken bile bir tat alıyorsunuz en azından ben öyle hissediyorum Ben bölümümü çok seviyorum ve çok severek okuyorum.
Old 30-11-2006, 16:39   #12
Sezgin ÜNSEL

Varsayılan İninayorsanız başarırsınız

Alıntı:
Yazan Özge Binay
Işıl Hanım okadar güzel anlatmışsınız ki öğrencilik dönemindeki duygularınızı inanın yüzümde koca bir tebessümle okudum hepsini Ve tabi ki ben de o günleri bir görebilsem bir mezun olabilsem diye de içimden geçirmedim de değil

Bence hukuk eğitimi zor bir eğitim ama gerçekten ilginiz varsa severek seçmişseniz o zorluklarla boğuşurken bile bir tat alıyorsunuz en azından ben öyle hissediyorum Ben bölümümü çok seviyorum ve çok severek okuyorum.

Değerli arkadaşım, size tamamen katılıyorum, sadece hukuk eğitimi hususunda değil hayatın tüm alanlarında tüm mesleklerde zor olan insanların imkansızlıklarıdır, tüm imkansızlıklara rağmen başarıya ulaşmak zorluğu aşmaktır, inanmak başarmanın ilk adımıdır, siz o adımı tahminime göre çoktan aşmış hatta koşmaya başlamışsınız, insan ne olursa olsun severek isteyerek yaparsa o iş zevklidir, sonu başarıdır, istenmeyerek yapılan her iş ise su içmek bile olsa zordur, su bile insanın boğazını alır burnundan gelir, başarılarınızın devamını dilerim saygılar
Old 26-12-2006, 21:00   #13
lavania

ne zaman insanlar bölümümü sorsalar başlıyorum anlatmaya.. ben bir sürü şikayet cümleleri kurduğumu düşürnürken.. karşımdaki yüzüme bakıp ne kadar seviyorsun bölümünü diyor.. ve ben yeniden farkediyorum,inişli çıkışlı olsada hukukun aşkım olduğuna..
Old 29-12-2006, 17:33   #14
s.güler

Bence hukuk zor değil ama bazı hocalar dersi zora sokuyor.Mesela Marmara ünv. icra veya medeni usul hukuku dersine Prof.Dr. Kamil Yıldırım geliyorsa o ders zor oluyor.
Old 29-12-2006, 18:33   #15
selin arslan

hukuk eğitimi almak dünyadaki en güzel şeylerden biri bunu bu eğitimi aldiğim için söylemiyorum...hukuk eğitimide sanıldığı kadar zor değil ama bazı proflar işi son derece karmaşık bir hale getiriyor alman medeni usulünü türk medeniusul hukukundan daha iyi biliyorsam ordada bir tuhaflık var demekdir...bu durum hukuk eğitimini zor kılar.............
Old 29-12-2006, 19:39   #16
alper_k

bencede hukuk fakültesinde eğitim almak çok güzel.insanın dünyaya çokyönlü olarak bakmasını sağlıyor.muhakeme yeteneğini geliştiriyor.hukuk eğitimine zor demelerinin nedeni bence devam mecburiyetinin olmamasıdır.devamsızlık eden öğrenciler derslerden koptuğu için toparlamak zor oluyo.ama derslere devam eden öğrenciler için eğitimin zor olduğunu düşünmüyorum.
Old 29-12-2006, 21:18   #17
didem kunal

Varsayılan hukuk egıtımı nıye zor

arkadasım hukuk nıye zor bılıyormusun cunku cok guncel ve hergun degısen bır cok bılım dalıyla dogrudan ya da dolaylı olarak ılıskısı olan bır bolumdur.ayrı bır dunyadır.hukuk fakultede ogretılen derslerle sınırlı kalamaz.arastırmak demek cok okumak demek hukuk.temel hukuk bılgılerını ve tabıkı gundemı bırkac ders saatıne sıgdırmanın mumkunatı yok.mantıgını kavrayana kolay ve zevklı ancak zorla okuyana emın olun kıtap ve bılgı hammallıgından baska bısrsey degıl.bırde hukuk ezber derler ya asla ama asla katılmıyorum.hukuk tamamen mantık ısıdır.koru korune ezberleyen zaten zamanında mezun olamaz ve zevk alamaz.ama hukuk egıtımıyle uygulamasıda cok farklı tabı.okuldakı basarınız cokta belırleyıcı olmuyor
Old 10-01-2007, 19:13   #18
cesur_yürek

Aslında hukuku zorlaştıran biraz da hocalarımızdır.Okul bittikten sonra okul yıllarında çekilen ızdıraplara gülüyorsunuz çünkü hukukun aslında okul yıllarından çok daha zor olduğunu görüyorsunuz pratikte.
Old 11-01-2007, 00:15   #19
oguzhand0

Hukuku isteyerek seçtim ki zaten ÖSS'de toplam 5 tercihim vardı ve 5ide hukuktu.Ayırca hukuk okumanın da zor olduğuna inanmıyorum.Bizlere liselere anlatılan "hukuk zordur" ,"hukuk ezberdir", "binlerce sayfadan oluşur" vs. vs. söylemlere de katılmıyorum.Hukuk yorumdur.Ha şu da var tabi kolay değil.Ancak dediğim gibi anlatılan kadar da zor değil.Şu an 2.sınıftayım, derslerde zaman zaman zorlanmadığımı söyleyemem ama bu da üniversite okumanın gereğidir.
Old 18-01-2007, 11:11   #20
Alper Ersan Demirci

hukuk okumak zor değil bana göre.
ama yan derslerin öğretmenleri sayesinde zorlaşıyor.
örneğin tarih,edebiyat,ingilizce gibi.
kendi hukuk derslerimiz normal ama yan dersler çok kötü gidiyor.çünkü onlarla ilgilenecek zaman bulamıyorum.
bunu farkeden öğretmenler(edebiyat özellikle) kendi dersine ifazla ilgi gösteremediğimiz için için bizi zorlayıcı sorular soruyorlar.bundan psikolojik olarak etlileniyorum diğer sınavlara çalışma hevesim kırılıyor ve sonucunda hukuk fakültesi zormuş diyoruz
ben hukukun zor olan yanını görmedim.
tahmin ettiğim kadar değilmiş.
çok zevkli bir fakültedir.
Old 18-01-2007, 11:16   #21
Alper Ersan Demirci

hukuk fakültesi dersleri zevkli olduğu için zorluğuyla karşılaşmadım.en zor olan yanı tarih edebiyat ingilizce gibi derslerin sınavları.
örneğin edebiyat sorusu: kutadgu bilig kaçıncı yy.da yazılmıştır?
örnek medeni hukuk sorusu:hakimin takdir yetkisi ve hukuk yaratmasını karşılaştırınız.
sizce hangisi fakülte eğitimini zorlaştırır?
Old 18-01-2007, 17:39   #22
Eflal

Sürekli çalışmak,okumak ve tekrar etmek gerekiyor aslında doğru belki zor değil ama bizim ünv.de gereksiz dersler var fikrimce onlar işimizi zorlaştırıyor bir de insan bazen rahat davranıyor o zaman tökezlemeye başlıyor.Ayrıca bazı hocalar öğrencilik yıllarını unuttuğu için fazla zorluyor her şeye rağmen okuması bir o kdar keyifli hukuk fakültesinde...
Old 01-02-2007, 02:15   #24
llawyerr_ank

Alıntı:
Yazan Alper Ersan Demirci
hukuk fakültesi dersleri zevkli olduğu için zorluğuyla karşılaşmadım.en zor olan yanı tarih edebiyat ingilizce gibi derslerin sınavları.
örneğin edebiyat sorusu: kutadgu bilig kaçıncı yy.da yazılmıştır?
örnek medeni hukuk sorusu:hakimin takdir yetkisi ve hukuk yaratmasını karşılaştırınız.
sizce hangisi fakülte eğitimini zorlaştırır?
SEN HUKUK EĞİTİMİ ALIP ALMADIĞIN KONUSUNDA ŞÜPHEYE DÜŞTÜM VALLA.. HANGİ HUKUK FAKÜLTESİ SINAVINDA BÖYLE SORU ÇIKIYOR .... GARİP HAKKATEN..
Old 01-02-2007, 02:21   #25
cesur_yürek

Hukuk eğitimi ne kadar zor olursa olsun okul bitiyor 4 yılda olmadı 5 olmadı 6 bitiyor..Okul bittikten sonra bakıyoruz binlerce sayfa çalıştığımız teorilerin uygulaması farklı. Farklı olmasa bile teoriyi öğrenmenin pratiği öğrenmeden daha basit olduğunu görüyoruz.Okul yıllarında 1 ders için 1000 sayfayı ezbelerlemeden anlarayarak çalış bitince kafanda 5 -6 sayfa özeti kalsın.Buna da tamam diyoruz.Bakıyoruz bu sefer devamlı kanunlar değişiyor ,yönetmelikler değişiyor..ee bunu da takip etmek gerek.Yani okul yıllarında hukukun h sini görüyoruz ve buna rağmen zorlandığımızı anlıyoruz.Velhasıl : Kişinin okulda aldığı hukuk eğitimi okul bittikten sonra aldığı hukuk eğitiminden çok daha basit.
Old 01-02-2007, 02:28   #26
llawyerr_ank

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Hukuk eğitimi kolay bir eğitim değil. Hatta hukuk fakültesi okuması zevkli de sayılmaz bence. Zevkli olan pratisyenlik.

Şimdi eğitimimizin durumuna bir bakalım. Ben A.Ü.H.F.de okudum, bakalım neler zormuş?

Sen kalk 17 yaşında İzmir'den çık gel, anfiye otur, medeni hocan iki aya kalmasın "alelıtlak zevalinin isbatı" filan desin. Haydaaa. Bu ne şimdi? Kalk, zafer çarşısına git, kitapçıya gir, ne kadar Osmanlıca -Türkçe sözlük varsa doldur eve. Hatta bir tane de cep boyu al ki hoca ne diyor diye çaktırmadan anfide bakabilesin. Bu arada, paraları da sözlüğe yatırıp bitirdin o ayrı konu. Prof.ların biri gider biri gelir. Her biri birşeyler anlatır. Halbuki lise böyle miydi? Ne güzel her dersten birkaç sayfa okuyup gidiyordun her ay birkaç sözlü-yazılı zaten okuduğunu unutmaya imkan yok. Şimdi sana diyorlar ki bir vizen var bir finalin, elinde şu kadar sayfa çalış gel. Oldu, pekiyi, hayhay. Sen dağ kadar kitapları çalış çalış sınava gir, sınavda hoca alfabeyle dalgasını geçmiş A,B,C,D...Bunlar ya birşeyler alır-satar ya boşanır ya ölür ya da bilumum başka numaralar çevirirler. Rahat durmazlar ki hiç... Sen vize, final uğraşırsın elinde ne kalmış? Bütünleme... Neyse en azından birkaç dersi atlattın finalde. Haydi yaz tatiline. Kitaplarını götürmeyi unutma, yanarsın. Gidersin yazlık yere, oturursun kitabın başına mini mini anaokulu çocukları gelir balkonun önüne ,aaa ablaaa sen niye ders çalışıyosuuunn filan derler ve çocuklara içinden derin sevgi neğmeleri geçirmene neden olurlar. Evet, bir çocuk sevgisi sarar içini. Neyse şükret, en azından deniz manzaralı bir balkonda ders çalışıyorsun. Bütlere gidersin, ooo tam kadro sizinkiler orada. Bu arada, vay adi , ekonomiyi finalde mi vermiş, gibi kıskançlık nidaları da atarsın bazı arkadaşlarının arkasından.

Eh, iyisin gene. Tek derse bile kalmadın ikiye geçtin. İkiye geçmek felaketin olur, ağlarsın. Zira, alttan dersin yoktur ikide ders sayısı çok da sayılmaz. Gezmeye verirsin kendini. Bir de king ve üç top üstadı olma konusunda fevkalade büyük bir his gelir, nedense. Eh, sen king masalarında gezedur , hocalar biryerlerde birşeyler anlatmaya başlamıştır yine. Ve o kutlu günler gelir, kapını çalar. Vize, final ve olmazsa olmaz bütünleme...

İyisin gene, alttan bilmemkaç dersle geçtin. Bu sene iyi çalış üç zor diyorlar diye, içindeki sağduyulu kişiyle ufak bir görüşmen olur. Bu görüşme sık tekrarlansa da verimli olmaz genelde. Çünkü üç gerçekten çoook zordur. Ah, şu alttan dersler olmasaydı... Üçte de pek cici pek namlı prof.lar dizi dizi izlemeye gelirler anfinin sefaletini. Anlatırlar da anlatırlar. Sonra mı, e, yine vize yine final ve pek tabii ki yine bütünleme. Bu sefer yazlıkta daha bir beter çalışırsın çünkü çalışacak daha çok ders vardır. Daha bi çok çocuk toplanır başına, keşke bu sene başka bi yere gitseydi annemler dersin, zira çocuklar artık niye ders çalışıyosun demez, aaa yine sınıfta kalmış, diye etrafında cıvıldarlar. İcinden en büyük bedduayı savurursun. İnşallah hukuk fakültesini kazanırsınız hepiniz... Bu arada aldığın derslerden birinin yasasını değiştirmiştir meclisteki abiler. Yana yakıla arkadaşları ararsın, bir umar bulmaya çalışırsın. Neyse ki onlar da en az senin kadar aymazdır da yok ya anlatmadığı şeyden sorumlu sayamaz hoca bizi diye bütünleme sırasında bol bol rahmetle andığın cümleler kurarlar sana. Amacın derslerin tamamını temizlemek gibi görünse de aslında iki-dört barajına takılma, sana yeter. Yoksa bütsüz bir yaz tatilinin etraında gülüşen minik yavrulara gelecek yaz pis pis sırıtmanın hayalini kurmak seni bir yere götürmez, emin ol.

Neyse , takılmadın baraja geldin dörde. Artık eşşek değiliz ya bu sene iyi çalışır, mezun olmaya bakarız değil mi der içindeki sağduyulu ve her hal ve şartta iyimser ses. Yani, nedendir bilinmez, bu ses sana bakar bakar dersini almaz. hep bir umut. Ona dersin ki, şaşırdan sen herhalde 14 ders bir senede nasıl verilir? Sen iletişim fakültesinde okuyan birinin içindeki sessin de kazara bende mahsur mu kaldın? Ha gayriet çalışırsın ve yine vize yine final. Ohhh bu sene büte az ders az dert taşıdın iyisin hadi. Bitirimisin acaba 4 senede? Yok canıım,neredeeeee...Keşke. O yaz annenlere , ben sizle gelmiycem, dersin. Neden diye sorarlar, sitedeki çocuklar var ya ... diyemezsin. 6-8 yaş aasındaki on kadar çocuğun kuracağı cümlelerin üzerinde etkisi olacağına inanmaz ki kimse. Yok ya, ders çalışıyim de bu sene mezun oliyim, diye seni koşulsuz onaylayan annenden başka kimsenin inanmadığı o cümleyi kurarsın. Ve tabii ki yine annenlerle gidersin. Ama yook bu sefer balkonda çalışmayacaksın. Karar kesindir.

Bütlerde tam kadro tekmil verirsiniz, selam durursunuz A4.lere. Yaz allah yaz. Afferin, bir ders dışında hepsini verdin. Tek derse kaldın, hadi yine iyisin. Birden herkeste mezun olabileceğine dair bir umut yeşerir. Annen, zaten ben biliyordum der, o başka... Hayatının en büyük stresi tek dersindir. daha büyük bir baskı görmemişsindir o güne dek. Kalırsan, ne olacak? Bütün sene tek dersi bekle, üstelik seçmeliden kaldın! Şaşkın! İçindeki sağduyunun iyimser sesi bile bu baskı altında böyle konuşmaya başlamıştır. Aslında daha sert konuşur ama THS kuralları bu sesin yazıya dönüşmesine izin vermez.

Tek ders sınavına girersin, sınavdaki üç kişiden biri olmanın hocanın dikkatini olumsuz yönde çektiği konusunda hiçbir şüphen yoktur. Sonuç açıklanır. Yok yahu? Mezun muyum? Gerçek mi? Bi daha bakalım? Ebru bir de sen bak? Ben alttaki sırayı mı okudum? Saçmala kızım ne altı üç kişi zaten hepiniz geçmişsiniz işte? Geçtim di mi Ebru? Geçtim...
valla nası okudum bilmiyorummm süper anlatmışsınnn ablacım yaa) ben üçüncü sınıftayım ankara hukukda ve dediklerini aynen yaşıyorummmm.... okurkennn kendim yazıyorum sanacaktım bi an çok tşklerrrr valla bi hukuk eğitimi özellikle ankara hukuktaki öğrencilik bu kaadar güzel anlatılamazdı.
Old 01-02-2007, 14:52   #27
RANA YILDIZ

Benim kanaatim hukuk fakültesini okumanın zorluğu şurada:İnsan denen varlık tembelliğe mütemayildir.Çocukluk çağından itibaren vaktini muntazam sarfetme başarısını herkes göstermez.Her ne kadar üniversite sınav sonuçlarımız diğer fakültelerde okuyan insanların sonuçlarından daha iyi olsa da okula başlayınca sırtımızdaki yükün ağırlığı bizi yıpratır.Çünkü eski performansımız bu okulu bitimeye yetmez.Kaliteli olmanın yolculuğudur aslında bu.Eğer insan ilgili ve gayretli bir ailede de büyümüş ise bu fakülteyi okurken farkına bile varmadan gelişir farklılaşır.Ki insanın eğitiminde ve gelişiminde aile faktörü belki herşeyin önüne geçer.Ben bu okulu okurken sabrımın arttığını anladım.zorluklara direnme gücüm arttı.basit şeylerle meşgul olamıyorum eğlenmiyorum.Olsam kendimi huzursuz hissediyorum.Hayata ve insanlara değer veriyorum.Her halde ve durumda belli bir standardı yakalamaktan mutluluk duyuyorum.Öğrenmek sade kitapları hıfzetmekle olmuyor.İnsan gelişmek isterse,kürsüde ders anlatan hocanın davranışlarıyla bile gelişiyor.Belki modelleyerek belki aksini yaparak.Nitekim görmek ve yakalak isteyen göz ve niyet olsun insanda.Bu okulu okumak insanın kendini terbiye etmesi aslında.Bu da zaman gerektiriyor.çalışmaya alışmak bunu içşelleştirince oluyor.Ama en başa dönmek için 2-3 gün tv izlemek,boş oturmak yetiyor.Tüm hukukçulara sevgi ve saygılarımla.
Old 03-02-2007, 23:00   #28
seljuk_aylan

arkadaşlar benim 5. senem selçuk hukuktayım. Bence zor kavramını insanlar kendi beyninde yaratıyor.5 senede şu tecrübeyi edindim bir derse çalışırken kafanızın içinde o dersin zor bir ders olduğuna inanarak çalışırsanız o ders geçilmiyor, ama öğrenme isteği ile çalışırsanız kolay olduğuna inanırsanız mutlaka kolay olcaktır inanın.
Old 04-02-2007, 09:49   #29
ALELADE BİR HUKUKÇU

Böylesine geniş bir konuya nereden başlayacağımı bilememekle birlikte şunları söyleyebilirim. evvela hukuk bir topluluğun olduğu yerde vardır. tek başına yaşayan bir insanın hayatında hukuk olmaz. buradan hareketle hukuku, eksik olmakla birlikte: insanlar arasındaki çeşitli sosyal ilişkileri düzenleyen bir yaptırıma sahip kurallar bütnüdür. şeklinde tanımlayabiliriz. İşte bu kurallar alelade kurallar değillerdir. bir arada yaşayanların arasında olan hukuk evvelini bilmediğimiz bir tarihten beri vardır. Yine evvelini bilmediğimiz bu tarihten beri sürekli gelişmektedir. bu cümleden olmak üzere günümüzdeki hukuk kurallarının, beşerin bilebildiği en gelişmiş kurallar olduğunu söyleyebiliriz (yaşam sürdükçe gelişmeye de devam edecektir) şimdi bu açıklama bize şunu anlatır: Hukuk kuralları dağarcığında beşerin tarihi gelişimini taşır. Örneğin suç ve cazaların şahsiliği kuralı bulunana kadar kimbilir kaç kişi başkasının yerine suçlu sayılmiş ve ceza çekmiştir. kanunsuz suç ve ceza olmaz kuralı benimsenene kadar insanlar yaptıkları hangi hareket suç nereden bilecek ve keyfi sonuçlara katlanmak zorunda kalacak ve kimbilir kaç kişi buna katlandı. İşte hukuk kuralları alt yapısında tarihi tecrübelerin (dahilerin, filozofların, fikir adamlarının bu tecrübeye dayanarak geliştirmeleri vs.) birikimini barındırmaktadır. Bu birikimi bir anda kavramak zor olduğu için hukuk eğitimi de zordur.
İkinci olarak bu birikim soyut kurallara dökülmüştür. soyut kuralları somut olaylara uygulamayı öğrenmesi hukukçudan beklenir. bu ise takdir edileceği üzere ( alt yapısı bu kadar zengin olan soyut kurallar için) zor bir iştir.
Üçüncü olarak da bir branş dil birliği için kendi kavramlarına sahip olmalıdır. yine hukukun da kendine ait bir terminolojisi vardır. hele bu terminoloji yaşayan dilden uzak bir terminoloji ise iş daha da zor olur.
ben üç beş satıra sığmayacak bu meseleyi yalnızca hukuk öğrenimi açısından ele almak istedim ve çok özet olarak görüşlerimi açıklamaya çalıştım.
bu işin üniversitelerin eğitim şekli ve kalitesi gibi meselelerine hiç değinmedim. tahmin edileceği üzere hukuk eğitimi bütünsel olarak çok zor bir eğitimdir. üniversite sıralarında da bitmeyen sürekli geliştirilmesi, tekrar edilmesi ve güncellenmesi gereken bir süreçtir. pek de kaliteli yazamayan birisinin yazısını okuma toleransı gösteren meslektaşlarıma teşekkür ederim ve tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunarım.
Old 05-02-2007, 00:09   #30
wunderkınd erdem

ışın yılmaza bende ankara hukulu olarak harfiyen katılıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi