Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

kadınlarımızın bekaret sorunu

Yanıt
Old 26-06-2006, 19:41   #1
doktor2002

Varsayılan kadınlarımızın bekaret sorunu

merhaba sayın üyeler. Kadın haklarını hemen hemen tüm boyutlarıyla tartışıyoruz ama üzerinde en çok konuşulan konuyu ben bir kez daha gündeme getirmek istiyorum.. Bu konuda ben her boyutuyla görüşlerimi sizinle paylaşmaya hazırım ve foruma da 8 martta kendi yazdığım bir yazıyı göndereceğim... Nice kadınlarımız hala bizim tıp dilinde hymen dediğimiz kimimizde doğuştan olmayan kimimizde farklı anatomik yapıda olan ve sırf bu yüzden uğruna nice cinayetler işlenen bir zar parçası.. Duyarlı bir kadın olarak ben bu tür cinayetlere bir türlü anlam veremiyorum... Kadınlığın bir köleleik olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. ve unutmayın ki en temel insan hakkı yaşama hakkıdır... saygılar
Old 26-06-2006, 21:22   #2
Tractatus

Maalesef doğu toplumlarında bekaret, bir ürünün kutusu veya bir malın jelatin kabı gibi düşünülüyor.Eğer bekaret bozulmuşsa, malın paketi açılmış sayılıyor. Dolayısıyla "Mal"ın 2. el veya 0 olup olmadığını böyle anlıyorlar.

Bütün sorunun kaynağı da kadının mal olarak görülmesi zaten.
Old 26-06-2006, 21:37   #3
fatihlk

Devlet Ekonomİsİnİ DÜzeltecek Sonra Demokrasİ KendİlİĞİnden Hizla Yayilacak Kadinlarda YÜksek Tahsİl Yaparak ÖzgÜrlÜĞÜnÜ Alacak.demekkİ Önce Ekonomİ DÜzelecek.yoksa Her Sorunda OlduĞu Gİbİ Bu Sorunda Ancak TartiŞilacak.ekonomİ Nasil DÜzelecek?

Bİlmİyorum Ekonomİyİ Ama

"ey TÜrk OĞlu!
ÜÇ DÜŞmanin Var,
Ne Rus Ne İngİlİz Ne Bulgar
Ne Bİleyİm?
Bana Ne,
Ne Çikar? "
Old 27-06-2006, 09:41   #4
Dipondi

Sayın Fatihlk'in görüşlerine katılmakla birlikte nacizane kendi görüşümü nakletmek istiyorum.Bekaret tek taraflı incelenmemeli iki cinsiyet açısından incelenmeli.Nasıl kadında bekaret aranıyorsa erkekte bu hususta kendini sorumlu azletmeli.Kadın bekaret husunda çağdaş olacam diye erkeğin masasında yaptığı meze muhabbeti olmamalı,erkeğin kendi kişiliksizliğini bu gibi anılarını anlatarak gidermeye çalıştığı arkadaş sohpetlerinde şahsi eko tatmin aracı olmamalı.Kadın erkeğe nazaran kendi indimde daha kutsaldır ve daha çok değer taşımalıdır.Bu değeri gösterirken kadının insan olduğu dikkatten kaçmamalıdır, toplumun bütün namus beklentileri bir zar etrafında kadının sırtına yüklenmemelidir.Saygılarımla dipondi
Old 28-06-2006, 00:44   #5
doktor2002

Varsayılan bütün kadınlar güzeldir....

sayın dipondiye sonuna kadar katılıyorum .. Kadınlarımızda bakire olup olmadığını öğrenmek isteyen her erkeğe her zaman yanıtım aynı olmuştur.. sende evleneceğin kadına aynı şeyi kanıtlamalısın.. Ama bu yanıtı savunmak için henüz tıp biliminin elinde hiç bir kanıt yok yani bir erkekte bu durum mıuayene yoluyla anlaşılamıyor.. Oysa kadınlarımız zorla kollarından tutularak eskiden hekimlere bekaret kontrolü için götürülürdü. Bunu en güzel örneğini eski Türk filmlerinde dahi görmek mümkün.. Bazı dar görüşlü kimselere göre yani nezaket icabı dar görüşlü diyorum aslında farklı sıfatlarıda var ama ben o konuya girmek istemiyorum... Bu durum kadının doğasında var yani öyle dünyaya gelmiş.. O yüzden böyle muayenelere zorbalıklara da katlanmak zorunda .. Peki ben bu insanlara bir kez daha sormak istiyorum ya siz erkek değilde kadın olarak dünyaya gelseydiniz? Doğanın kanunu zarın kime 6/6 kime 1/1 geleceği belli olmaz mı diyecektiniz..
Old 28-06-2006, 08:15   #6
Semra

Konuyu ve yorumlarınızı okurken derin bir oooofffffff çekmekten alamadım kendimi. Neden mi?!!!!
Çünkü çok uzun zamandan beri kadınları-erkekleri bu konuda bilgilendirmek için resmen sırtımı çatlatıyorum. Ancak bu yolda bırakın bir arpa boyu yolu bunun binde birini bile katedemedim. Bırakın toplumu daha kendi çevremde bile bu konuda hiç yol alamadım sayılır.
Peki bunun nedeni ne?
Aslında birçok nedeni var ve sizlerde zaten bu konuların bir kısmından bahsetmişsiniz. Ekonomik nedenler, dinin yanlış yorumlanması, kültürel yapı vs.....
Peki çözüm nedir?
Tabiki topluma hiç susmadan doğruyu haykırmak. Birey olarak, devlet olarak, medya olarak vs.....
Old 28-06-2006, 08:36   #7
Dipondi

Sayın Semra hanım haykırılacak doğru ne? Ayrıca doğru kavramı göreceli bir kavram değilmidir, birini doğrusu diğerinin yanlışı olabiliyor.Bence düşüncelere saygı ortamında orta noktalarda buluşmak en makul olanı. Bu konu grifit bir konu tek bir çözüm beklemek çok zor .Ayrıca üzülmeyin ne anlatmak istedinizi kendi şahsımda anladım buda bir gelişmedir.
Saygılarımla
dipondi
Old 28-06-2006, 09:28   #8
Semra

Yanılıyorsunuz Dipondi... Herşeyden önce doğru tektir. Zaten birden fazla olsaydı doğru olmaktan çıkardı. Siz farklı inanış ve görüş açılarını doğru kavramıyla karıştırıyorsunuz.
Doğrunun ne olduğunu merak etmişsiniz. Bunu anlatmak benim için bir zevk. Ancak kuracağım cümlelerin yanlış anlaşılmamasını umut ediyorum.
1) Bir erkek 250 gr kanı kimseye göstermek zorunda değil diye istediği gibi cinsel yaşamını sürdürüyor. Eğer bunun bir ihtiyaç olduğunu öne sürerek yapıyorsa aynı ihtiyaç kadınlar içinde geçerli......... Sanırım daha fazla açmama gerek yok. Siz eğitimli bir insansınız anlamışsınızdır.
2) Önemli olan çiftlerin birbirine olan tutumu, samimiyeti....... Yine daha fazla açıklama yapmama gerek olmadığını düşünüyorum.
3) İnsan kadın yada erkek insandır. Bekarette kadın ve erkek için aynı önemi taşır........Yine daha fazla açıklamıyorum.
4) Birinin bekaret zarına sahip olmaması onun illede birisiyle beraber olduğu manasına gelmez ki zaten konuyu açan arkadaşınızda bundan bahsetmişti....
Siz neye inanırsınız bilmiyorum ama doğru şu ki bekaret gibi bir nedenden dolayı kadınların yaşadığı bu acımasız zulüm sona ermelidir.
Old 28-06-2006, 10:12   #9
Dipondi

Sayın Semra hanım yazdığınız düşüncelere katılmamak imkansız fakat takdir edersinizki farklı düşünceler gelişmeye ve aydınlığa kapı açmaya hizmet ettiği sürece faydalıdır.Kadın sırf erkek bu zulmü çekmiyor diye cinsel özgürlükten dem vurmamalı.Kendisi için neyin daha iyi olduğuna inandığı için savunmalı.Toplummuz eğitim açısından oldukça geride.Böyle bir toplumda kadına istediği gibi yaşayacağı cinsel özgürlük tanımak onu aslanların önüne atmak gibi bir şey.Erkeğimiz bu konularda tamamen taraflı düşünürken kadınımızın düşeceği durumu hiç düşündünüzmü? Erkek yapar anlayışının hakim olduğu toplumda bu özgürlük inanın onlara hizmet eder.Yaşı ufak genç kızlarımızın bir anlık hataları onları sonucu ölüm bile olan kötü sonlara götürür farkındamısınız?Haklarını savunayım derken kimsenin cellatı olmak istemem. Konuyu tartışırken ülke gerçeklerinden kopmayın. Burası gelişmiş avrupa devleti değil bir avuç erkeğin sırf erkek oldukları için her şeyi yapmaya kendilerini yetkin gördüğü gelişmenin evresindeki bir toplum.Bu kadar riyakarın olduğu toplumda bu özgürlük kime hizmet eder acaba.Kadınımızın gelişip güçlenmesi sadece cinsel özgürlüğemi kaldı?İlk önce erkeği eğitelim ona kadının ne olduğunu anlatalım,önemini kavratalım.Ayrıca özgürlüğe gidelim derken bozulmuş bir nesille karşılaşmayalım,daha nice kurbanlar ortaya çıkarmayalım.
Saygılarımla
dipondi
Old 28-06-2006, 13:35   #10
Semra

Sayın Dipondi; Konuyu neden saptırdığınızı anlamıyorum. Kimsenin kadınlar illede cinsel özgürlük istiyor gibi bir savı yok. Konumuz farklı. Ayrıca çok eşliliğe yada kısa süreli (bir gecelik) ilişkilere benden daha fazla karşı çıkan olamaz. Bekaret yüzünden katledilen yüzlerce kadının feryadı başka cinsel özgürlük istemek başka. Lütfen sizi konunun idrakine davet ediyorum.
Old 28-06-2006, 20:59   #11
doktor2002

Varsayılan tüm kadınlar çiçektir ve çiçekler su ister

sayın semra hanım öncelikle böyle bir konuda beni yalnız bırakmadığınız için size sonsuz saygılarımı sunuyorum. Özellikle hemcinslerimin bu konuda duyarlı olması beni sonsuz mutlu ediyor. Çevremdeki insanlara bu konuda bişeyler anlatmakta inanın bende çok zorlanıyorum.. Ama inanın çabalayınca bişeyler elde ediyorum hemde somut örnekler.. Bu arada kadınların cinsel özgürlük konusuna gelince kesinlikle kadınlar her alanda olduğu gibi bu alanda da özgürlüklerini elde etmelidirler ve bunun toplumu ahlaksızlığa sürüklemeyip aksine daha namuslu duyarlı ve yalan söylemeyen nesiller yetişmesini sağlayacaktır.. Bir tıp doktoru adayı olarak söyleyebilirim ki daha küçük yaşta bastırılan bu duygularımız ileride tamamen patlak vererek psikolojik olarak gerçek anlamda sorunlu nesillerle karşı karşıya kalmamıza neden olabilir.. Aslında ilk önce böyle bir eğitimin ailede verilmezi gerekir ama bizim ülkemizde bırakın aileyi örgün eğitim kurumlarımız bile henüz bu seviye de yeterli bir eğitim verememektedir... sormak istiyorum kaçımız cinsel bilgileri ailemizden öğrendik?Yanıt elbetteki çok az olacaktır... Çoğu kişi bu tür bilgileri ya medyadan ya yanlış yayınlardan ya da arkadaşlarından öğrenmektedir..Bu durumda cinsel yolla bulaşan hastalıklara dahi davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca ülkemiz de evli olmadan gebe kalan kadınlarımız kendi yöntemleriyle bu sorunu halletmeye çalışıp hem kendi canlarından olmakta hem de kendi evlatlarının istemeden katili olmaktadırlar.. Bu konuda kadınla erkeğin omuz omuza verip mücadele vermesini ve bu engellerin aşılmasını bende isterdim ama sanırım bazı erkeklerimiz saltanatlarından ödün vermek istemiyorlar çünki ne de olsa özgürlük herkese çekici gelir yalnız unutmayın ki kadınlarımız bu konuda mücadellerine başladılar ve artık bu böyle gitmez diyecek kadar güçleri var.. Evt tekrar belirtmek istiyorum ne mutlu olur du bu uğurda kadın erkek omuz omuza mücadele edelim.. Birlikte aydınlatalım çevremizi.. Hep bunu görmeyi diliyorum.. Umarım bir gün olur ..Sayın erkek arkadaşlarımız lütfen bu konu da fikirlerinizi foruma yazınız sizleri de aramızda görmekten ve fikirlerinizi paylaşmaktan mutluluk duyarız.. Çünki kadınlar ve erkekler eşit olmalı ve birarada mutlu bir yaşam sürmelidir..
Old 29-06-2006, 10:27   #12
Semra

Sayın Doktor; Cinsel özgürlük kavramını nasıl yorumladığınızı gerçekten anlamış değilim. Eğer kastınız cinsel birlikteliği yaşayacağım insanı tercih etmekse katılıyorum.( Hem kadın hem erkek için)Ancak kastınız dilediğim gibi birçok insanla beraber olmaksa(hem kadın hem erkek için) işte orda durmak lazım.
Malumunuz üzere cinsellik insanlık tarihinin en özel duygusu olmakla beraber en çok merak edilen konularından biridir. Bu yüzdende sadece bizde değil tüm toplumlarda cinsellik üzerine çeşitli bunalımlar yaşanır. Tarihte bunların örneklerine rastlamak mümkün. En yakın örneğide Amerikada yaşanan cinsel özgürlük hareketleridir. Bunun sonuçlarıda malesefki tam manasıyla bir dramdır. Cinsel yolla bulaşan birçok hastalığın yaygınlaşması, kimlik bunalımı yaşayan kadın ve erkekler, çığ gibi büyüyen kısa süreli ilişkiler bu dramın sadece görünen birkaç örneği.
Zaten bunlar bizim konumuzun sadece alt başlıklarından biri.
Önemli olan şu:
Toplum namus kavramını sadece kadının bekaretinde ararken ne kadar haklı.
TABİKİ HAKSIZ....
Sorunun çözümü aslında çok basit. Herşeyden önce insanı kadın yada erkek diye ayırt etmeden insan olarak görmek. Yani Sayın Dipondi gibi kadınlar böyle yaparsa erkeklerde onlara şöyle yapar diye yorumlamamak.
Şunu unutmamak lazım ki bizler insanız ve bizim yaşadığımız cinsellik diğer canlıların yaşadığı cinsellikten farklı. Yani özel....... Malesef ki toplumumuz bunun farkında bile değil.
Konuyu daha fazla dağıtmak istemiyorum.
Bırakın bekaret kavramını siz karşınızdaki insanı insan olarak tartın. İşte o zaman gerçekten doğru insanı bulur ve mutlu olursunuz. Yok bekaret diye tutturursanız o zaman tüm kadınlar o 250 gr kanı bir şekilde karşınıza çıkarır. Unutmayın ki ne kadar doğru yol varsa o kadar da yanlış yol vardır. Zorda kalan insanda bir şekilde çözüm bulmaya çalışır.....
Kanunlarımız belli...
Kadın ve erkek kanun karşısında eşit. Sorun kafalarda..... Kafalar değişmeden hiçbir sonuç alınamaz.
İşte Sayın Dipondinin bağırmamız gereken doğru nedir sorusunun cevabıda budur.
Old 29-06-2006, 14:01   #13
Dipondi

Sayın Semra Hanım Tek kelimeyle mükembel bir düşünce ve aynı şekilde yazıya dökümü. Söylediğiniz her şeye katılıyorum . Sizi kırdıysam özür dilerim
Saygılarımla
dipondi
Old 29-06-2006, 14:35   #14
Semra

Sayın Diponti; Konuyu kişiselleştirmiş değilim. Bu sebepten ötürü özür dilemenize gerek yok. Ayrıca iltifatınız içinde teşekkür ederim.
Old 29-06-2006, 14:46   #15
Dipondi

Sayın Semra hanım bizde konuyu kişiselleştirme amacında değiliz.Bu kanayan yaraya nacizane düşüncelerimizle çözüm bulmak gayesindeydik. Teşekkür etmeniz çok ince bir davranıştı fakat siz bu iltifatı hak etmiştiniz.
Saygılarımla
dipondi
Old 29-06-2006, 15:53   #16
doktor2002

sayın semra hanım kesınlıkle görüşlerınız mukemmel öncelıkle sızı tebrık ederım. cınsellığın ınsanlardakı tek farkı duygusal anlamda bır bırlıktelığınde soz konusu olmasıdır. Yanı dığer canlılardakı gıbı salt ureme amaçlı değıldır...Bu konuda benım anlatmak ıstedığımde özgurluk adına rastgele ılışkıler değıl tam anlamıyla kadının sevdığı ve gerçekten bu durumu yaşamak ıstedığı kışıyı seçme özgürlüğüdür. saygılar
Old 29-06-2006, 17:58   #17
Semra

Ne kadar güzel!!!! Çok iyi anlaştık. Birbirimizi tebrik ettik, teşekkür ettik, iltifatlarda bulunduk. Mükemmel.......
Peki sonuç?!!!!!
İşte yıllardır aynı şeyler oluyor. Mücadele ediyorum , yoruluyorum Herşeyden önemli ve acı olanı her defasında kazandığımı sanıyorum. Ama malesefki ortada zafer falan yok.
Herkez kabul ediyor doğruyu. Ortak noktamız bir.Sevgi ve sevdiğin insanla beraber olmak. Ancak kimse karşısındaki kadının kendisinden önce olan yaşamını sindiremiyor. Yani bir erkek doğru kadını bulana kadar deneyip yanılabiliyor. Hatta doğru kadını bulduğuna inandığı zamandan sonra bile arayışı tekrar başlıyor. Yani evliyken alternatif yada gönül eğlencesi arıyor.Ancak aynı şey kadın için söz konusu olamıyor. Kadın birkez sever ve o adamla evlenir. Onun çocuklarının anası evinin kadını olur.
Zamanla yaşadığım ve gördüğüm bir çok olay bu kanıya varmamın en büyük nedenidir.
Üniversite yıllarında çok samimi olduğum ( kendisi şuan avukat ) bir arkadaşım evlendiği kızdan az kan geldiği için kıyametleri koparmıştı. Komik ama gerçek.
Lafı uzatmanın bir manası yok. Arkadaşlar çözüm arıyorum ve fikirlerinize sonuna kadar açığım.
Old 29-06-2006, 20:43   #18
doktor2002

evt aslında herkes aynı noktada bırleşıyor. Ama çözüm deyınce herkes orda bı duraklıyor .. yanı çözümde aslında bızım gıbı düşünen insanlarda
Old 30-06-2006, 12:01   #19
Dipondi

Sayın Semra hanım bu devirde hiç kimseyle görüşmeyen,flört etmeyen insan kaldımı Allah aşkına.Sanki kadınlarımız hiç kimseyle görüşmüyor intibası yanlış bir saptama.Tabiki herkes aradığı insanı bulmak için usulu çerçevesinde bir biri ile görüşebilir.Kadında erkekiğin geçmiş ilişkilerini sindiremeye bilir,bu cisiyetle değil tamamen duygularla açıklanmalıdır.Sonuçta tercih meselesi geçmişi hoşuna gitmiyorsa cinsiyet farketmez kadın veya erkek partnerini değiştirebilir.Sonra bu ülkede görüşmek bir erkeklerin üstüne zimmetli değilki hattı zatında erkeğin görüştüğüde bir bayan.Ayrıca arkadaşınızın özel hayatından .mahreminden kamuya açık bu sitede bahsetmenizi affınıza sığınarak yadırgadım .Unutmayın olayın mağduruda bir bayan kendisinin özelini açıklamanız hoş olmadı bence.Ama kendi adıma kim olursa olsun düşürüldüğü durumdan ötürü üzüldüm.Ayrıca kötü örnek emsal teşkil etmez erkek yok şöyle yaptı kadın yapınca kıyamet kopuyor gibi kadında yapsın manalı görüşlere katılmıyorum.Bence erkek eleştirilmeli bu yanlış davranışları düzeltmesi öğretilmeli. Biriyle görüşmek ayrı şey, cinsel ilişki kurmak ayrı şey.Ben usulu çerçevesinde görüşen her cinsiyete saygılıyım fakat evlilik öncesi cinsel birlikteliğe ise cinsiyet ayrımı yapmadan karşıyım.
Saygılarımla
dipondi
Old 30-06-2006, 12:56   #20
Semra

Sayın Dipondi; ne tuhafki yine yanılgılarla dolusunuz.
1) Arkadaşımdan ve yaşadığı olaydan bahsettim kısaca, doğrudur. Ancak bu konuda her hangi bir isim vermedim dikkat ederseniz. Yıllarca basında rol alan bir insan olarak bazı kuralları bilirim. Eğer isim verseydim haklıydınız. Lakin böyle birşey söz konusu değil. Türkiyede binlerce avukat var.
2) Mesleğini açıklamamın nedeni bu görüşün eğitimle alakası olmadığını belirtmekti. Ancak bunu yaparken sizin öküzün altında buzağı aradığınızı unutmuştum. Bu yüzden konuyu takip edenlerden özür diliyorum.
3) Mahremiyet dediğiniz şey iki kişi arasında kalır. Oysa bu olayı ben duydum, yaşadım. Benimle beraber onlarca insan yaşadı. Buda demek oluyor ki mahrem olmaktan çıktı. Ayrıca böylesine bir olay toplumun kanayan yarasını anlatmak için çok uygun bir örnektir. Bu örneğin verilmesindeki maksat budur.
4) Maksadınızı anlayabilmiş değilim. Konunun en başından beri diyorum ki; Çok eşli ilişkilere karşıyım. Kısa süreli ilişkiler hoş değil vs....... Ama hala ısrarla aynı şeyi söyleyip duruyorsunuz. Konumuz farklı sayın Dipondi...... Burda cevap aradığımız şey kadınlar ne kadar erkekle beraber olmalı sorusu değil. Cevabını aradığımız soru bekaret sorunu. Bu konuda katledilen kadınlar için ne yapmalıyız.
Sonuçta hepimiz insanız ve bazı olaylar yaşıyoruz. Ama doğru ama yanlış. Sırf bakire değil yada kan gelmedi veya az geldi gibi konularla kadınları katletmesinler.
Yapmaya çalıştığımız şey bu katliyamı durdurmak için çare bulmak.
Sayın Dipondi birkez daha sizi konuyu saptırmamaya davet ediyorum.
Maksadımız realite yaratmak olsaydı tv aracılığıyla bunu daha iyi yapardık. Maksadımız bu değil. Çözüm üretebiliyor musunuz, önemli olan bu.
Old 30-06-2006, 13:47   #21
Dipondi

Sayın Semra Hanım yazınızla ilgili yorum yapmıyorum.Bundan sonrada sizi hitap alan hiç bir şey yazmıyacağım.En büyük üzüntüm bir hanım efendinin şahsıma yönelik bu denli ağır bir eleştirisine sebeb olmamdır.Eğer yaptığım düşünce bazındaki açıklamalarım sizi bu kadar kızdırdıysa üzgünüm.
Saygılarımla
dipondi
Old 30-06-2006, 19:35   #22
Gemici

Alıntı:
kadınlarımızın bekaret sorunu

Kadınların bekaretinin Türk Toplumunda bir sorun olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Alan'ın başındaki soruyu değiştirerek şöyle sormak gerekir:
Kadınların Bekareti Sorunu kimin sorunu?

Kadınların mı?
Erkeklerin mi?
yoksa
Toplumun mu?

Saygılarımla
Old 01-07-2006, 07:57   #23
Semra

Sayın Gemici; Sorun tabiki toplumun sorunu. Zaten en başından beri anlatmaya çalıştığımız konu bu. Sorun toplumun sorunu, ceza çeken kadınlar........
Old 06-07-2006, 00:05   #24
doktor2002

sorun bence toplumun değil çünki toplumumuz bu konuda hiç bir sıkıntı duymuyor duysaydı böyle bir konuda sürekli ahkam kesmezlerdi sorun tam anlamıyla kadınlarımızın sorunu ve bu da ancak tüm kadınlarımızın eğitilmesi ve kendi haklarını savunmaları gerektiği öğretilerek çözülebilir
Old 06-07-2006, 17:01   #25
Semra

Sayın Doktorun yazdığı mesaja Sayın Gemici olarak cevap verişimden ötürü Sayın Gemiciden özür diliyorum.
Old 07-07-2006, 15:39   #26
özlem özdemir

gercekten bayanlar için çok aşağılayıcı bir durum...ama ne kadar eğitim görsede.doğuda yada batıda yetişsin birçok erkek bunu sorun ediyor...ve sanırım bu böyle uzunca bir zaman gider...artık mahkeme kararı olmadan,zorla bekaret kontrolü yapılamıyor...aslında mahkeme kararı bunun kötü olmasını değiştirmiyor...bir bayanın namusunun.kişiliğinin vs. bir rapora bağlanması çok saçma...sonuçta ülkemizde birçok kadın tecavüze uğrasa bile sessiz kalmayı tercih ediyor..burda hem hukuk düzenine bir güvensizlik var hemde toplumun tepkisinden korkuluyor...ne yazıkki toplum olarak bu konuda cok anlayışsızız...herzaman bayan suçlu...bu konuyla ilgili atasözünü herkes biliyor...
Old 07-07-2006, 20:02   #27
doktor2002

sayın özlem hanım öncelikle görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için size teşekkür ederim. Bu konuda bir erkeğin doğulu ya da batılı olması farketmiyor hatta bazen bu konuda çok daha aydın düşünen doğulu erkekler de var. Bence bu konu tamamen kişinin durumu nasıl gördüğüyle ilgili yanı bir ekeğin kültürü bunları emretse de kişi kendini yetiştirerek bu bağnaz düşüncelerden sıyrılabilir..
Old 31-05-2008, 15:42   #28
Kemal Yıldırım

Varsayılan Bakire gelin tartışması

Bakire gelin tartışması

Fransa'nın Lille kentindeki mahkemenin, damadın gelinin bakire çıkmaması üzerine yaptığı şikayeti kabul ederek evliliği iptal etmesine ilişkin tartışma giderek büyüyor.Mahkeme kararına, insan hakları ve kadın dernekleri ile sol partilerin tepkisi giderek artıyor.

Mahkeme kararı, iktidardaki merkez sağ partisinde de derin görüş ayrılıklarına yol açarken, "kararın yasaları uygun olduğunu" savunan
Adalet Bakanı Rachida Dati'ye tepkiler büyüyor.

İktidar partisinde de Lille mahkemesi kararının içtihat oluşturmasını engellemek için yasal düzenleme yapılması çağrısında bulunanların sayısı
giderek artıyor.Mahkeme kararı insan ve kadın haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirilirken, Liberation gazetesi, bu kararın laiklik ilkesine de aykırı olduğu yorumlarını öne çıkardı.Gazete, "mahkeme kararında dine atıfta bulunulmamasına rağmen, yargının dini unsurlara bakarak verdiği kararın laiklik ilkesine de aykırı olduğunu" savunan bir hukukçunun görüşüne geniş yer verdi.

Lille Mahkemesi, 30'lu yaşlarda Müslüman olduğu belirtilen, ancak hangi ülke vatandaşı olduğu açıklanmayan damadın, "eşinin kendisine bakirelik
konusunda yalan söylediği ve bu yalan üzerine evliliğin inşa edilemeyeceği" yaptığı başvuru üzerine evliliği iptal etmişti. Mahkeme,
gelinin yalan söylemesini iptal için gerekçe gösterirken, kadın hakları dernekleri, "aile ve toplum baskısı yüzünden gelinin bu tür bir yalan
söylemesinin cezalandırılmasının yanlış ve kötü örnek olacağı" düşüncesinde.

Fransa'daki içtihatlara göre eşin, daha önceki evliliğini gizlemesi, fuhuş yaptığını saklaması, hangi ülke vatandaşı olduğu hakkında yalan
söylemesi veya normal cinsel ilişkiye giremediğini söylememesi halinde evlilik iptal edilebiliyor.

http://www.sabah.com.tr/haber,53F6DA...2983AEDB1.html
Old 22-01-2010, 16:13   #29
nostaljielif

bekaret kadınların değil genelde erkeklerin en büyük korkusudur.erkeğin eğitimli olması yada eğitimsizliği,doğulusu batılısı fark etmiyor.erkeklerin kandırılma korkusu,çarşaf korkusu,aileye ne yanıt vereceği korkusu vardır.eğer toplumumuzda bunu önemsemeyen erkekler çoğunlukta olsa idi bekar kadın çok az sayıda olurdu.hangi kadın bunu sorun etmeyen erkeği rededer.bekareti sorun etmeyen erkeklerin çoğunlukta olduğunu varsayabilirmiyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi