Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tebligat adresinin öğrenilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2010, 10:23   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan tebligat adresinin öğrenilmesi

Müvekkilim boşanmak istiyor davalı evi terketmiş 5 6 aydır yok.Sık sık bu şekilde gidip evine bakmıyor.müvekkil çok zorluk çekiyor maddi yönden.eşiyle ilgili hiçbir tahmini yok kimlik nosundan ben bankadan yeni adresi buldum.resmi adres ise müvekkille oturduğu eski adresi:1-Dilekçemde müvekkiln adresini gösterirsem bila tebliğ dönecek.2-bulduğum adresi gösterirsem ki müvekkilim dahi bilmiyor ben bankadan rica ettim davamızı ispat açısından sorun olurmu yani mahkeme nasıl olsa bankadan araştırır deyip davanın uzamasını göze alıp müvekkilimin terk edilidiğini daha güçlü ispatlamış olurmuyum.3-heriki adrese tebliğ olurmu dilekçede 2 adres ya de yazılır mı?
Old 23-12-2010, 10:42   #2
ihsanberat

1-Şahsi kanaatim resmi adrese yapılan tebligatın bila dönmesinden sonra ikinci adresi gerekli evraklarla mahkemeye bildirip resmilik kazandırılmasıdır.
2- İki adres yazılması kendi vekilliklerimde hep sıkıntılı olmuştur. Zira Tebligat tüzüğünde:

Adresten başka yerde tebligat:

Madde 14 - Bir şahsa, adresinden başka bir yerde tebligat yapılabilmesi, o
şahsın kabulüne mütevakkıftır.
Tebliğ yapılacak şahıs, tebliği çıkaran mercie veya PTT merkezine veyahut
tebliğ memuruna müracaat ederse kendisine tebligat yapılır.

Mahkemeler ne yazık ki bu maddeye takmış durumda. Mahkemenin uzamasına fırsat vermeden bila dönmüş kağıdı gelir gelmez bankadaki adresi mahkemeye sunmanız en doğrusu olur kanaatindeyim.
Old 23-12-2010, 10:44   #3
üye32062

Davalı evi terk etmiş ise terkedilen haneye tebligat çıkarmanın bir yararı olacağını düşünümüyorum. Tam aksine dava dilekçeniz ile de çelişir. Bankadan aldıgınız adrese tebligat cıkarırsanız zaman kaybetmemiş olursunuz. Tebligat yapılamaz ise Mahkeme gsm şirketlerinden, tapudan, emniyetten, vergi dairesinden vs. adres araştırması yapıyor. iyi çalışmalar
Old 24-12-2010, 12:57   #4
av.yağmur deniz

Ben yine de iki adresi de yazdım ama tereddütlüyüm bakalım sorun çıkarır mı kalem veya mahkeme davalının müvekkili terkettiğine ilişkin güçlü bir delil olarak bulduğum adresi vermeyebilirdim.Buseferde dava uzardı.ayrıca arkadaşlar ihtiyati tedbir istedim ama hakim nöbetçi olduğu için buna tevziiden sonra karar vereceğini söyledi.tekrar ne zaman talebedeyim.davalıya tebligat gitmeden yapmak istiyorum.Bir de adli müzaheret talabim kabul edildi ama kalemde sorun çıktı şimdi yatıracaksınız sonra iade alacaksınız diye oysa havale eden hakim şerh düşmüştü tam bilmediğim için kalemle zıtlaşmak istemedim doğrusu nasıldır.
Old 24-12-2010, 14:22   #5
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Müvekkilim boşanmak istiyor davalı evi terketmiş 5 6 aydır yok.Sık sık bu şekilde gidip evine bakmıyor.müvekkil çok zorluk çekiyor maddi yönden.eşiyle ilgili hiçbir tahmini yok kimlik nosundan ben bankadan yeni adresi buldum.resmi adres ise müvekkille oturduğu eski adresi:1-Dilekçemde müvekkiln adresini gösterirsem bila tebliğ dönecek.2-bulduğum adresi gösterirsem ki müvekkilim dahi bilmiyor ben bankadan rica ettim davamızı ispat açısından sorun olurmu yani mahkeme nasıl olsa bankadan araştırır deyip davanın uzamasını göze alıp müvekkilimin terk edilidiğini daha güçlü ispatlamış olurmuyum.3-heriki adrese tebliğ olurmu dilekçede 2 adres ya de yazılır mı?

Sayın meslektaşım, bu tür durumlarda muhtarlık kaydının olduğu yere tebliğat yapmanızda fayda var. Muhtara TK 21.maddeye göre yapılacak tebliğ geçerli olacaktır. Ancak TK 35.maddeye göre tebliğler, boşanma davalarında 2.HD nin kabul etmediği tebliğat yöntemi olduğundan, mahkeme TK 35.maddeyi kabul etmeyecektir.

Burada size önereceğim iki yol var.

1. si ve zor-uzun olanı İlanen tebligat
2.si ise, siz müvekkilinizin adresini geçici olarak başka yer olarak gösterin (örneğin annesinin evini gösterin, SEK araştırması ora yapılsın); davalı eşin adresini ise müşterek konuttaki adres olarak gösterin ve muhtara tebligat için şartları var ise sağlamaya çalışın. Dikkat : hem müvekkilinizin adresi aynı hem de davalının adresi aynı ise, müşterek hayat devam ediyor şeklinde anlaşılır ve davanız başlamadan RED ile sonuçlanır.

Bence banka kayıtlarıyla uğraşmayın. Adam kayıpsa, sizi çok yıpratır. Yukarıdaki 2 seçeneği deneyin. Önerim 2.seçenek.

Saygılarımla...,
Old 27-12-2010, 10:41   #6
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Ben yine de iki adresi de yazdım ama tereddütlüyüm bakalım sorun çıkarır mı kalem veya mahkeme davalının müvekkili terkettiğine ilişkin güçlü bir delil olarak bulduğum adresi vermeyebilirdim.Buseferde dava uzardı.ayrıca arkadaşlar ihtiyati tedbir istedim ama hakim nöbetçi olduğu için buna tevziiden sonra karar vereceğini söyledi.tekrar ne zaman talebedeyim.davalıya tebligat gitmeden yapmak istiyorum.Bir de adli müzaheret talabim kabul edildi ama kalemde sorun çıktı şimdi yatıracaksınız sonra iade alacaksınız diye oysa havale eden hakim şerh düşmüştü tam bilmediğim için kalemle zıtlaşmak istemedim doğrusu nasıldır.
adli müzaheret ve ihtiyati tedbir için cevabınızı bekliyorum.
Old 27-12-2010, 10:44   #7
av.yağmur deniz

üüf ya ne zor yeni avukat olmak rüyalarıma bile giriyor keşke hakim olsaydım.hiç yoktan hesap vermezdim. her gelen müvekkilin ne soracağını ne cevap vereceğimi bilemiyorum.CMK BİLE ELİMİ AYAĞIMA DOLAŞTIRIYOR.
Old 27-12-2010, 11:42   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
adli müzaheret ve ihtiyati tedbir için cevabınızı bekliyorum.

Sayın meslektaşım,

Mali durumu iyi olmayan kişiler, fakirlik belgesi ile bunun talebinde bulunabilirler. Ancak önce sen öde, sonra biz sana öderiz demek, işin niteliğine aykırı.

İhtiyati tedbir için ise, eğer mahkeme tensiple birlikte karar vermemişse, muhtemelen taraf teşkili sağlayarak ve bir takım delillere ulaşara bu kararı verecektir. tabi neden dolayı i.Tedbir istediğinizi yazmadığınızdan, detay bilgi veremiyorum.
Old 27-12-2010, 11:46   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
üüf ya ne zor yeni avukat olmak rüyalarıma bile giriyor keşke hakim olsaydım.hiç yoktan hesap vermezdim. her gelen müvekkilin ne soracağını ne cevap vereceğimi bilemiyorum.CMK BİLE ELİMİ AYAĞIMA DOLAŞTIRIYOR.

Dilekçelerinizi de böyle yazıyorsanız, sizin davalarınızda hakim olmak da zor.
Old 28-12-2010, 11:25   #10
av.yağmur deniz

anlamadım sayın Aladağ kastınızı; övgümü , eleştiri mi ama acenümilik insanı böyle çabalatıyor işte.
Old 28-12-2010, 20:43   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
anlamadım sayın Aladağ kastınızı; övgümü , eleştiri mi ama acenümilik insanı böyle çabalatıyor işte.

Övgü olarak algıladıysanız epeyce "acenümilik" etmiş olmalıyım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi