Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet ücreti

Yanıt
Old 21-12-2010, 17:01   #1
hakikiavukat

Mutlu Vekalet ücreti

Bir icra dosyasında yetkiye itiraz ettim. Mahkeme miktar yönünden kesin olarak lehimize karar vermiş . Mahkeme " Davacı tarafından yapılan 37,90 TL yargılama gideri ile davacı vekili lehine takdir edilen 200 TL ücreti vekaletin davalıdan alınarak davacıya verilmesi " şeklinde karar vermiş. Şimdi meslektaşımı arayıp icraya koymadan ücreti vekalet ile masrafı vermelerini rica edeceğim. Ancak icraya koyun denirse , acaba bu miktarları müvekkil adına mı yoksa kendi adıma mı icraya koyacağım. Masrafları müvekkil adına koyacağım kesin de , vekalet ücretine ilişkin karar beni şüphelendirdi. İlk defa bir icra mahkemesi vekalet ücretini icraya koyuyorum. Yardımlarınızı beklerim. Saygılarımla.
Old 21-12-2010, 17:04   #2
Av.Sine Erkılıç

Vekalet ücretini de müvekkil adına vekaleten talep etmeniz gerekir.
Old 21-12-2010, 17:09   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Sine Erkılıç
Vekalet ücretini de müvekkil adına vekaleten talep etmeniz gerekir.
Çünkü kararda "davalıdan alınarak davacıya verilmesine" hükmedilmiş.

Avukat vekil olduğunu hiç bir zaman aklından çıkarmamalıdır ki vekalet ücreti alabilsin.

Saygılarımla
Old 21-12-2010, 17:09   #4
v. Aynur

Sayın hakikiavukat ben de Av. Sine'ye katılıyorum. Vekalet ücretleri de müvekkil adına talep edilir. İyi çalışmalar.
Old 21-12-2010, 17:20   #5
tunca07

Müvekkil adına talep edeceksiniz ama kendiniz alacaksınız ve müvekkil vermeyeceksiniz. Uygulama ve kanun bu yöndedir.
Old 21-12-2010, 19:53   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan tunca07
Müvekkil adına talep edeceksiniz ama kendiniz alacaksınız ve müvekkil vermeyeceksiniz. Uygulama ve kanun bu yöndedir.

Olay aynen Sn.tunca07'nin yazdığı gibidir. Aslında o "davacı vekiline verilmesine" dir de öyle yazmıyorlar işte... Saygılarımla.
Old 21-12-2010, 23:27   #7
tunca07

Burada aslında Avukat lehine ama uygunsuz bir durumdur. Ne yazıkki bu şekilde davayı kaybeden taraf hem dava hem de icra olmak üzere 2 kere üst üste vekalet ücreti ödemek zorunda kalıyor. Avukat kendi alacağı için icra açması gerek yoksa haksızlık ortaya çıkabilir kanımca. Avukatın kendi adına da bunu talep edememesi durumunun uygunsuzluğu ve eğer azledirse nasıl bir durum ile karşı karşıya kalacağı ise ayrı bir tartışma.
Saygı bizden. Selamlarımla
Old 22-12-2010, 08:09   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan armegedon23
Avukat müvekkilinden sözleşme gereği ücretini almış ise yine de ilam vekalet ücreti avukata mı aittir? Yoksa avukatlık kanunu 164'üncü maddesi sadece vekalet ücretini güvenceye almak amacıyla yapılan bir düzenlemedir. Saygılarımla...

Karşı yana yüklenen vekalet ücreti her durumda avukata aittir.
Old 22-12-2010, 22:29   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan armegedon23
Cengiz bey yargıtayın bazı kararları avukatlık kanununda yer alan özel hükmün yargılama giderlerinden olan ilam vekalet ücretine ilişkin humk hükümlerini ortadan kaldırmayacağı yönünde. İlam vekalet ücretinin karşı ilam vekalet ücreti ile mahsup edilmek suretiyle icra dosyamıza kısmi ödeme yapıldı. Bunun üzerine takibe devam ettik ve şu an icra hukuk mahkemesinde davamız devam etmekte. Konu hakkında anayasa mahkemesi kararı olmasına rağmen yargıtay hukuk genel kurulunun konu hakkında pekte açık olmayan ve beni şüpheye düşüren kararları ile karşılaştım. Açıkcası hala şüphelerimi yenemedim. Özel kanun avukatındır demesine rağmen bir yargıtay dairesinin vermiş olduğu kararda "avukata ödeneceği anlamına gelmez" ifadesine rastlamıştım. İyi geceler. Saygılarımla.

Yargıtay'ın vekalet ücreti ile ilgili az sayıda yasaya uymayan kararı var. Takip etmedim ama belki bunlardan bir kısmı yerel mahkemenin direnmesi üzerine Hukuk Genel Kurulu'na gitmiştir. Direnme olmadıysa da o kararlar yasayı ve yasaya uygun genel uygulamayı ortadan kaldırmaz.
Old 28-12-2010, 15:51   #10
iyakupoglu

Karşı taraf lehine hükmedilen vekalet ücretini ödemekle yükümlü olan kişi, davayı kaybeden asil midir yoksa vekili avukat mı?
Old 28-12-2010, 16:00   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan iyakupoglu
Karşı taraf lehine hükmedilen vekalet ücretini ödemekle yükümlü olan kişi, davayı kaybeden asil midir yoksa vekili avukat mı?

Avukat sadece avukattır; dava sonucundaki hak ve yükümlülükler asilin şahsında doğar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi