Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesindeki bazı dersleri gereksiz görüyormusunuz.

Yanıt
Old 06-08-2007, 19:12   #1
ünyeli erdal

Varsayılan hukuk fakültesindeki bazı dersleri gereksiz görüyormusunuz.

hukuk fakultesınde şuan öğretilmekte olan iktisat,iktisadi düşünceler tarihi veya buna benzer bazı dersleri gereksiz olduğunu düşünüyorum ve bize ileride iş yaşamımızda bı katkı sağlayacağına inanmıyorum sizinde boyle dert yandığınız ve gereksiz olduğunu düşündüğnüz dersler varsa paylaşırsanız sevinirim.
Old 06-08-2007, 22:07   #2
Godfather

iktisat maliye belki, ancak türkçe, inkılap tarihi ve ingilizce külliyen gereksiz kanaatindeyim...
Old 07-08-2007, 12:53   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Hukuk; hayatın tam ortasında nefes alan bir varlık bu nedenle neyin ne zaman lazım olacağını bilemiyorum.
Şu gereksizdir diyebilecek durumda değilim.
Neyse... hepinize iyi günler
Old 07-08-2007, 13:17   #4
Av.AE

Varsayılan Gereksiz dersler

İnklap tarihi, Türk dili, İktisat. İngilizce ise gerekli olmasına rağmen okullardaki müfredat açısından bakarsak yetersiz, dolayısıyla da bu haliyle gereksiz buluyorum.
Old 07-08-2007, 13:26   #5
Adem Uçar

arkadaşlarıma katılıyorum.İnkılap, türk dili ve ingilizce dersleri olmaması gereken derslerdir. Ayrıca zaten ingilizce okulda öğrenilmez bir nesnedir. Bunların yerine seçmeli diksiyon, hızlı okuma, osmanlıca, kişisel gelişim gibi dersler koysalar her halde daha iyi olur diye düşünüyorum
Old 07-08-2007, 13:39   #6
eyucel

Bencede tarih,türkdili,ingilizce yerine diksiyon dersi yada daha çok uygulama isteyen dersler konulabilir en azından 1.sınıftan okula alışmak da daha kolay hale gelir..Ama mailiye,iktisat bunlar önemli ve gerekli dersler bunların olması çok daha iyi..!!
Old 07-08-2007, 20:23   #7
Av. M. Yasir Bağce

hayatın tam ortasına konumlanan mesleğimiz açısından kesinlikle gereksiz olduğunu düşünmüyorum. hatta mevcut müfredata başta matematik gibi bir kaç dersin daha eklenmesi gerekir diye düşünüyorum
Old 07-08-2007, 21:49   #8
sekerpinam

ben de ; beden eğitimi ve müzik derslerinin neden hukuk fakültesinde olduğunu merak etmişimdir.
matematik bence de olması gereken bir ders.
Old 07-08-2007, 23:38   #9
soner_tilgen

aslına bakılacak olursa hukuk fakültesinde okunuyor diye salt olarak hukuk dersleri öğretilmesi biraz yanlış geliyor mesela boğaziçinde okuyan arkadaşlar filan alan dışı ders seçimlerinde bulunuyorlar duyunca keşke diyesim geldi
Old 09-08-2007, 18:57   #10
m.anıl

Çoğu arkadaşın iktisat dersini gereksiz olarak görselerde bizim için Maliye dersinin önemi çok büyük.İktisat derside Maliye dersinin temelini oluşturmaktadır.Hatta bu dal da biz hukukçulara büyük paralar kazandırabilir.Ama inkilap dersinin ve ingilizcenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Bu gereksiz derslerin ilk sınıfta felsefe dersi verilebilir.
Old 19-09-2007, 20:37   #11
üye18563

Evet iktisat.3 yıldır okuyorum.Sorun ben de itiraf ediyorum ama bir yandan da gereksizdir diyorum.İçimden bir başka ses geçseydin başka şeyler yazardın diyor.Bilmiyorum.
Old 15-10-2007, 00:00   #12
ali ekmekçi

Aranizda Roma Hukunun Yararini GÖren Var Mi....
Old 15-10-2007, 09:57   #13
Avukat Tuğrul Kurtcephe

İnsanlık tarihine bakıldığında hukukun başkenti sayılabilecek yer neresi olabilir şeklinde bir soru ile karşılaştığımda aklıma Roma geliyor.Hukuk bildiğiniz gibi romalılar tarafından sistemli şekilde oluşturulup günümüz kara avrupası hukuk sistemine temel teşkil etmiştir.Birinci sınıfta ben de roma hukuku derslerinin gerekliliğini sorguladım fakat üst sınıflarda özel hukuk derslerini aldıkça kendi adıma bu derslerin temelinin nereden geldiğini bilerek Roma hukukuna saygı duyuyorum
Old 15-10-2007, 20:36   #14
Av.Didem Kutlu

Alıntı:
Yazan ozerk_87
İnsanlık tarihine bakıldığında hukukun başkenti sayılabilecek yer neresi olabilir şeklinde bir soru ile karşılaştığımda aklıma Roma geliyor.Hukuk bildiğiniz gibi romalılar tarafından sistemli şekilde oluşturulup günümüz kara avrupası hukuk sistemine temel teşkil etmiştir.Birinci sınıfta ben de roma hukuku derslerinin gerekliliğini sorguladım fakat üst sınıflarda özel hukuk derslerini aldıkça kendi adıma bu derslerin temelinin nereden geldiğini bilerek Roma hukukuna saygı duyuyorum
ben de sana katılıyorum ,bence son derece gerekli bir ders;günümüz hukukunun nerden geldiğinin en iyi göstergesi ayrıca borçlar hukuku gibi birçok derse temel teşkil ediyor
Old 15-10-2007, 23:11   #15
oguzhand0

Saygı duymak ayrı şey gereklilik ayrı şeydir. 3. sınıftayım ancak hiçbir yararını görmedim. Göreceğime de inanmıyorum. Saygı duymak sevmek gibi öznel kavramları bir kenara bırakırsak; bu dersin ne işimize yaradığını-yarayacağını bana anlabilecek bir arkadaş var mı aramızda?
Old 17-10-2007, 22:44   #16
Dr. Erhan BİRBEN

Bu soru, PDÖ oturumlarında bana 1. sınıf öğrencileri tarafından en sık sorulan sorudur. O öğrencilerimize söylediğim cevabı buraya da nakledeyim: Müfredatta yer alan dersler "Meslek hayatımda bu dersin bana faydası olacak mı?" şeklindeki bir düşünceyle sorgulanamaz. Çünkü Hukuk Fakültesi bir "Meslek Yüksekokulu" değildir. Hukuk Fakültesinin müfredatı öğrencilerin hukuk nosyonu kazanmış gerçek birer "hukukçu" olarak mezun olmalarını gerçekleştirmeye yöneliktir. Öğrenciler tarafından –maalesef- ikincil ders olarak görülen Genel Kamu Hukukundan Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisine, İktisadi Düşünceler Tarihi'nden Maliye'ye kadar birçok ders de bu amaca ulaşmaya yardımcı olurlar. Ne demek istediğimi kendi alanımdan bir örnekle somutlaştırayım: sanayi devrimi ve liberalizm hakkında bilgi sahibi olmadan son sınıfa gelmiş bir hukuk fakültesi öğrencisi, İş Hukukunun neden Borçlar Hukukundan bağımsızlaştığını ve devletin neden çalışma yaşamını düzenleme ihtiyacını hissettiğini tam anlamıyla kavrayabilir mi? Meseleye bu bakış açısıyla yaklaşılırsa daha sağlıklı olur.

Oğuzhan Dayar'ın sorduğu Roma Hukukuna ilişkin soruya benim cevap vermem Roma Hukukçularına karşı saygısızlık olur. Bu soruya verilebilecek en doyurucu yanıtı Fakültemizde uzun yıllar Roma Hukuku dersini vermiş olan müteveffa hocalarımızdan Sayın Prof. Dr. Kudret AYİTER'in kendisinden öğrenebilirsiniz:

http://web.deu.edu.tr/hukuk/hakkimizda/ilkacilis.htm
Old 21-10-2007, 00:54   #17
Mert ATILMAN

Bence birinci sınıftaki Türk Dili ve İnkilap dersleri cok gereksiz ve zaten coğu öğrenci girmiyordur o derslere.

İngilizce bence cok gerekli en azından kelimeleri unutmamak adına bence cok iyi ya da özel okulda okumam ve verilen eğitimin sebebiyle(speaking,listening) ben böyle düşünüyorum.

ayrıca bazı seçmeli dersleri de çok gereksiz görüyorum...
Old 21-10-2007, 12:21   #18
Seyda

Alıntı:
Yazan Mert ATILMAN
Bence birinci sınıftaki Türk Dili ve İnkilap dersleri cok gereksiz ve zaten coğu öğrenci girmiyordur o derslere.

İngilizce bence cok gerekli en azından kelimeleri unutmamak adına bence cok iyi ya da özel okulda okumam ve verilen eğitimin sebebiyle(speaking,listening) ben böyle düşünüyorum.

ayrıca bazı seçmeli dersleri de çok gereksiz görüyorum...

Bu mesajı okuyunca, buradan 'müstakbel meslektaşlarımız' olan öğrenci arkadaşlarımıza ve meslektaşlarımıza bir kez daha seslenme ihtiyacı hissettim..

Bence Hukuk Fakülteleri'nde okutulan Türk Dili dersi kesinlikle seçmeli değil zorunlu ders olmalıdır, ayrıca bu ders için devam zorunluluğu da getirilmelidir.
'de, da' bağlacını ayrı yazacağını bilmeyen, noktadan sonra cümlelerine büyük harfle başlamayan, chat dilini adeta Türk Dili kurallarının içine yerleştiren, güzel dilimize ilginç ve yeni kelimeler katarak adeta yazdıklarını anlaşılmaz kılan bazı öğrencilerin sayısının giderek arttığını düşünürsek, Türk Dili dersinden kalanın mezun bile olamaması bence çok yerinde olacaktır. Ben 'Hukuk Eğitimi' almış bir kişiye böylesine özensiz Türkçe kullanımını yakıştıramıyorum.

Saygılarımla..
Old 21-10-2007, 22:11   #19
Alp_aslan

Ben de Türk Dili ve tarih derslerini gereksiz buluyorum, her iki derste de öğretilenler daha önce gösterilen eğitimden farksız, yeni olarak öğretilen hiç bir şey yok, zaten üniversiteye gelmiş birisine " siz Türkçe'yi bilmiyorsunuz, Türkçe öğreneceksiniz" , " Tarihinizi bilmiyorsunuz , tarih öğrenin " demek daha üniversite birinci sınıfına başlayan birisine hakarettir ve bu şekilde şevki kırılacaktır. Eminim ki bir çok kişi de benim gibi düşünüyordur.Bu derslerin yerine ileride mesleki yaşamda da kullanılabilecek faydalı dersler konulması gerektiğini düşünenlerdenim.
Old 22-10-2007, 01:49   #20
_Halise_

Tek gereksiz dersin Türk Dili olduğunu düşünüyorum.Hukuk Fak. kazanan bir kişinin dil bilgisi oldukça iyidir çünkü sınavda milyonlarca insan arasından sizi üste taşıyan kısımlar matematik ve türkçedir.Zaten dil bilgisi,dilin kullanımı ilköğretim sıralarında kazanılıyor kanımca...Tarih dersinin ise çok gerekli ve faydalı olduğunu düşünüyorum;şöyle ki hocalarımız devlet memuru değiller her türlü fikirlerini açıkça söyleyebildiklerinden objektif bir tarih görüyoruz üstelik günümüz olaylarına daha çok atıfta bulunuyoruz ve tarih bilinci daha fazla oluşuyor bu açıdan olumlu.Matematiğe gelince tamamen gereksiz diyorum ve matematik görmediğimiz için şükrediyorum
Old 31-10-2007, 16:57   #21
sword_can

Hukuk felsefesi,insan hakları,hukuk sosoyolojisi,inkılap tarihi gibi dersler bence gereksiz. İnkılap tarihini ÖSS'ye hazırlanırken zaten yutmuştuk.Hukuk felsefesi,insan hakları,hukuk sosoyolojisi gibi dersler ise tamamen kişiye bağlı bir şey. Bu dersleri merak edenler kendileri çalışabilirler. Zorunlu olarak okutulması saçma.Zamanımız en çok alan dersler de bunlar. Bunlara çalışacağız diye ana dersleri ihmal ediyoruz.Tamamen zaman kaybı.
Old 02-11-2007, 21:19   #22
yeşil

Öncelikle Türk Dili ve İnkılap Tarihi derslerinin, Türkiye'nin bütün üniversitelerinin bütün bölümlerinde zorunlu okutulduğunu hatırlatmak isterim,yani seçimlik değildir.Tekstil mühendisi de matematikçisi de bu dersleri görmüştür.Üniversiteyi kazanmış birisi zaten bu derslere hakimdir,tekrarına gerek yoktur.Bu gibi derslerin verilmesi yerine,önemli olan ve yetiştiremediğiz derslerin saatleri artırılabilir.
Ben bir vakıf üniversitesi öğrencisiyim ve aldığım İngilizce eğitiminin,mesleki açıdan yararlı ve yeterli olduğunu düşünüyorum.Eksiklerimizi kendimizi geliştirerek tamamlayabiliriz.
Old 02-11-2007, 22:53   #23
elit

İktisat,Türk dili ve inkılap dersleri gerçekten gereksiz, boşa zaman kaybı daha yararlı ve pratiğe yönelik dersler olması mantıklı olandır.
Old 03-11-2007, 18:08   #24
zeycan

history of civilization dersi kesinlikle gereksiz tarih dersini ingilizce okumak garip gelio bana:S3 senedir veremiorum bu dersizaten her okulda olmayan garip bi ders..
Old 04-11-2007, 02:46   #25
Gordon

"Türk Dili ve Edebiyatı" (Türk Dili değil) ve "İnkılap Tarihi" (Tarih değil) derslerini nasıl olur da gereksiz bulursunuz anlamıyorum? Bugün hukuk fakültelerinde kendi dilinizi ve tarihinizi öğrenmenin neresi gereksiz? Şu konuda katılabilirim bu dersler tam anlamıyla okutulmuyor sadece basit bir şekilde geçiştiriliyor işte bu gereksiz, gerekli olan ise bu iki dersin tam anlamıyla okutulması ve özümsenmesidir. Gereksiz daha doğrusu olmasa da olur diye nitelendirebileceğimiz dersler ise Beden Eğitimi ve Müzik dersleri olabilir belki seçmeli olsa daha mantıklı olurdu. Ben okulumda geçen sene zorunlu Beden Eğitimi dersi aldım ve üstelik devam mecburiyeti vardı.
Old 04-11-2007, 07:48   #26
Aydinho

bence ingilizce bir nebze de olsa gerekli.
ama bence de türkçe inkilap tarihi gereksiz.
Old 04-11-2007, 12:07   #27
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Volkan Berber
"Türk Dili ve Edebiyatı" (Türk Dili değil) ve "İnkılap Tarihi" (Tarih değil) derslerini nasıl olur da gereksiz bulursunuz anlamıyorum? Bugün hukuk fakültelerinde kendi dilinizi ve tarihinizi öğrenmenin neresi gereksiz? Şu konuda katılabilirim bu dersler tam anlamıyla okutulmuyor sadece basit bir şekilde geçiştiriliyor işte bu gereksiz, gerekli olan ise bu iki dersin tam anlamıyla okutulması ve özümsenmesidir. Gereksiz daha doğrusu olmasa da olur diye nitelendirebileceğimiz dersler ise Beden Eğitimi ve Müzik dersleri olabilir belki seçmeli olsa daha mantıklı olurdu. Ben okulumda geçen sene zorunlu Beden Eğitimi dersi aldım ve üstelik devam mecburiyeti vardı.
Sayın Berber bana gereğini anlatabilir misiniz? Üniversite ilk sınıfta okuduğumuz Türk Dili ve İnkılap Tarihi derslerinde anlatılanları ya da anlatılmaya çalışılanları biz zaten İlköğretim 7.sınıftan beri dinlemiyor muyuz? 7-8 seneden öğrenemediklerimizi Hukuk Fakültesinin 1.sınıfında mı öğreneceğiz? Yada 7-8 senede öğrendiklerimizi tekrar öğrenmenin manası nedir?

Cevaplarınızı bekliyorum Sayın Berber.
Old 04-11-2007, 12:16   #28
erkanaga

Alıntı:
Yazan Volkan Berber
"Türk Dili ve Edebiyatı" (Türk Dili değil) ve "İnkılap Tarihi" (Tarih değil) derslerini nasıl olur da gereksiz bulursunuz anlamıyorum? Bugün hukuk fakültelerinde kendi dilinizi ve tarihinizi öğrenmenin neresi gereksiz? Şu konuda katılabilirim bu dersler tam anlamıyla okutulmuyor sadece basit bir şekilde geçiştiriliyor işte bu gereksiz, gerekli olan ise bu iki dersin tam anlamıyla okutulması ve özümsenmesidir.

Bu konuda size kesinlikle katılıyorum burada aslolan derslerin gereksizliği değil,derslerin işleniş tarzıdır.Eğer bir tarih dersini lisede olduğu gibi işte efendim 1918 yılında Çanakkale savaşında Yunanlıları denize döktük,işte bu sayede Rusya'da boılşevizm ihtillali oldu gibi , ilkokuldan beri öğrendimiz somut olaylarla üniversitede tarih dersi işlenecekse tabi ki bu ders gereksiz olur.Ancak daha çok tarihi olayların felsefi yönüne eğilerek,bunlar üzerinde düşünmek ve bir nevi geçmişimizi sorguya çekerek bazı tarihi olayları beynimizde yerli yerine oturtmak iamacıyla alınacak olan bir tarih dersi en az bir anayasa hukuku kadar gereklidir.
Old 04-11-2007, 16:56   #29
Gordon

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Sayın Berber bana gereğini anlatabilir misiniz? Üniversite ilk sınıfta okuduğumuz Türk Dili ve İnkılap Tarihi derslerinde anlatılanları ya da anlatılmaya çalışılanları biz zaten İlköğretim 7.sınıftan beri dinlemiyor muyuz? 7-8 seneden öğrenemediklerimizi Hukuk Fakültesinin 1.sınıfında mı öğreneceğiz? Yada 7-8 senede öğrendiklerimizi tekrar öğrenmenin manası nedir?

Cevaplarınızı bekliyorum Sayın Berber.

Sayın Dayar zaten sorunda bur da baş gösteriyor. Türk Eğitim Sistemi'nde varolanın üzerine yeni şeyler koymak yerine, ısıtıp tekrar sunma yöntemi benimsendiği için Hukuk Fakülteleri'nde okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ile İnkılap Tarihi dersleri verimli olamıyor şu konuda size katılıyorum bu dersler bu haliyle yetersiz ama gereksiz değil. Olması gerekenden birazcık bahsedecek olursak; öğreğin Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde dilbilgisi, imla ve noktalama kurallarına sadık kalmak birinci şart olmak üzere Hukuksal makaleler yazılması dersin verimliliğini arttırabilir. Zaten bunları biliyoruz ne gerek var derseniz çevrenizdeki Huku Fakültesi öğrencilerine bir göz atmanızı öneririm. İnkılap Tarihi derslerinde ise yakın tarihimiz üzerinde yapılacak münazaralar hem bildiklerimizi pekiştirmiş olur hemde bize tarihimizi özümsememizde yardımcı olur. Bunlar benim naçizane önerilerim çoğaltılabilir ve çeşitlendirilebilir.
Old 04-11-2007, 22:40   #30
hasan hüseyin tıraş

kesinlikle bazı dersler gereksiz zaten geriye dönüp baktığımızda lisede gördüğümüz kaç gerekli ders vardı.Mesela mikroekonomi dersinin bir hukukçuya ne türlü bir yararı olabilir,üstelik birde İngilizce anlatılıyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi