Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Vakıf(özel)üniversitelerinde Hukuk Eğitimi

Yanıt
Old 13-12-2006, 23:42   #61
Av. M. Yasir Bağce

attorney ve pirizcinuri arkadaşlar yaklaşımınızı doğru bulmuyorum. hele attorney arkadaşım bu yazıyı yazarken nasıl bir ruh hali içindeydin hiç tahmin edemiyorum. madem sen haksızlıktan bahsettin ben de sana başka bir örnek vereyim. ben de öss sınavına aylarca hazırlandım. devlet üniv. kazanan arkadaşlarım kadar hatta daha fazla net yaptım öss'de ama devlet üniv. girme şansım olmadı. neden mi? çünkü ülkemizdeki yök denen kurumun getirdiği berbat bir sınav sistemi yüzünden. çünkü ben meslek lisesi mezunuyum ve meslek lisesine başladığımda katsayı uygulaması yoktu. ben lise öğrencisi iken katsayı uygulaması geldi. daha sonra katsayı yüzünden düz liseye geçmek için başvurdum ama kabul edilmedim. şimdi sana soruyorum. çoğu devl. üniv. kazanan arkadaşlar kadar belki de daha fazla öss'de net yapmama rağmen istediğim okula girememem haksızlık değil mi? peki ben bu haksızlık karşısında kalkıp devlet üniv. kazanan arkadaşlarıma "siz benim hakkımı yediniz, istikbalimi kapattınız" deme hakkım var mı? bu ülkede madem vakıf ünileri var ben de amiyane tabirle bastırdım parayı yök ün bana vermediği diplomayı aldım demem çok mu hoşunuza gider.
lütfen yorum yaparken biraz dikkatli olalım...
Old 15-12-2006, 11:39   #62
niles82

Varsayılan attorneye..

sevgili attorney arkadasım. ben vakıf üniversitesi ögrencisiyim.ama söylemek isterimki konusman beni bile etkiledi.evet sen testlere gömüldün bu okulu kazandın tebrikler gercekten.ama senin vakıf üni.leri ve orada okuyan okadar insan için bu şekilde konusmaya hakkın yok.sen de idare hukuku okudun bende.sende anayasa hukuku okudun bende sende borçlar hukuku okudun bende. sende onca dersi verebilmek için gece gündüz çalıştın bende... eee sonuçta senin kafandada benim kafamdada aynı bilgiler var.4 sene seninde hayatın gecen gündüzün hukuk oldu benimde. senin bu konudaki rahatsızlığın zaten okul bittikten sonraki iş arama döneminde seni benim önüme geçiricek daha neyin peşine düşüyosunki anlayamadım. arkadaşlar okumuş meslek sahibi insan sayısı artıyor bu sayede.düşünürken biraz daha geniş bir yelpazede bakalım olaylara.ben vakıf üniversitesinde okudum sırf bu etiketten dolayı bir adım gerideyim diğer arkadaşlarım gibi.bunun için ekstralar katmaya ugrasıyorum deamlı siz suan rahatken,kendime.rahatsız değil rahat olun.mutsuz değil mutlu olun.asıl yarış bundan sonra kendimize katabildiklerimiz ve eksikliklerimizle başlıyor......
Old 15-12-2006, 12:58   #63
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bu başlık altında sorulan soruya bundan sonra verilecek olan yanıtlarda,

-Vakıf üniveristesi-Devlet üniversitesi karşılaştırmasına girilmemesi,

-Eksileri olduğu inancında olan devlet üniversitesi mezunuysa, kaçınılmaz polemikler nedeniyle kesinlikle yanıt vermemesi,

-Verilecek yanıtların objektif, somut ve bilimsel olması konusunda hassasiyet gösterilmesi,

Ve hatta bu yararsız acabaların topyekün ortadan kaldırılarak, herkesin okumakta olduğu okulunda kendisi ve kitaplarıyla yarışması, çok daha doğru olacaktır.

Saygılarımla...
Old 16-12-2006, 16:38   #64
av.hakandicle

arkadaşlar bu tamamen maddiyatın hukuk alemindeki yansımasıdır. Elbette devlet üniversitesini yoğun bir emek harcayarak kazanmış olan arkadaşlarla,parası olduğu için daha az hatta yok denecek puanlarla üniversite kazananlar arasında bir fark olacaktır.Vakıf üniversitesindeki arkadaşlar hakimlik- savcılık sınavının ölçü olamayacağını,sınava girme oranlarına bakılınca vakıf üniversitesi mezunlarının katılımının az olduğunu bu yüzdende kazanan sayısının az olduğunu söylüyorlar..doğrudur çünkü 2000ytl maaşa ihtiyaçları yokta ondan bu sınava girmiyorlar veya yeterince hazırlanmıyorlar.Kaldı ki sorun zaten hakimlik savcılık sınavının kazanılıp kazanılmamasında değil paranın neden arada farklılık yarattığıdır. Tabiki istemem benden daha düşük puan alan birinin benimle aynı mesleğe sahip olmasını. bu bir gerçektir.Zaten normal hayatta da benden imkanları daha geniş olan arkadaşım mesleğe başaladığımda bide bana rakip olursa ne anlamı kaldı benim öss gibi saçma sapan o sınava saatlerce harcadığım emek farkı..Vakıf üniversitesindeki arkadaşlardiyeceklerki ne yapsaydık yani evdemi otursaydık suç bizim mi?soru doğru ama cevap hukuk eğitimi almış bir insan için basit SOSYAL ADALETSİZLİK. İşte arkadaşlar temel sorun maddiyattır; ne bilgi ne de farklı birşey...
Old 16-12-2006, 20:15   #65
niles82

Varsayılan inşallah bir gün..

kendimle gurur duyuyorum iyi bir hukukçu olacağım için. bu lafları söyleyen herkesle inşallah bir gün duruşma salonlarında karşı karşıya geliriz.
ayrıca saygı sınırlarının aşılmaması için bu konu üzerine yorum yazılmasın daha.
..........
saygınlığı korumak erdemdir.
Old 17-12-2006, 00:25   #66
turkantilli

sevgili meslektaşlarım;
vakıf üniversitesinin üzerine gidilemeyecek en can alıcı noktadır belki eğitim kadrosu.vakıf üniversitelerinin mali olanakları yüksek düzeyde olduğundan en değerli öğretim elemanlarını kendi bünyesinde toplama yeterliliği vardır.ancak şu var ki hukuk fakültelerinde devam sorunun olmaması bu vakıf ve devlet üniversiteleri arasındaki farka gitmenin öğretim kadrosuyla açıklanamyacağını göstermektedir.
Dolayısıyla hukuk amfilerde deil,akıl ve mantıkla,hukuki düşünebilme yeteneğinin,adil olma erdeminin varlığı ile netlik kazanılır.uğraşı ve çalılkanlıkla da bütünleşerek başarıyı yakalar.
Old 14-01-2007, 20:18   #67
herbstzeitlose

bence de kesinlikle bir eksisi olmaz hatta artısı bile var diyebilirim çünkü çankaya üniversitesinin hukuk eğitimi gerçekten çok başarılı zaten hukuk bölümü çankaya üniversitesinin en başarılı bölümü ayrıca hocalarımız da gerçekten çok iyi hocalar
Sayın Bilge Öztan
Sayın Yılmaz Aliefendioğlu
Sayın Osman Can
Sayın A.Nadi Günal
Sayın Gül Efem ve daha bir çok hoca ders vermektedir
(adını yazdığım hocalar dersimize giren hocalar diğer hocalarımızın derslerine henüz girmediğim için yorum yapmak istemedim)
hocalarımız hukuk alanında kendilerini ispatlamış hocalardır
vakıf ya da devlet üniversitesi eğitim için farkeder mi__??
Old 14-01-2007, 22:51   #68
cesur_yürek

üni. farketmez. hatta vakıf ünilerinin avantajları daha fazladır.gittiğiniz üni de gideceğiniz yolu ve nasıl gideceğinizi gösterirler. giden yine kişinin taa kendisidir.Hukuk fakültelerinde çok çok %30 bilgi verilir gerisi pratik yaşamda kazanılır.
Old 06-02-2007, 03:02   #69
elif dinler

Karar vakıf(özel)ünivrsitelerinde hukuk eğitimi

biz devlet üniversitelerindeki arkadaşlarımızdan farksız olaraf aynı hocalarla,aynı zorluklarla mucadele edip iyi birer hukukcu olmaya calışıyoruz..ancak gercek emmellerımıze dogru ılerlerken karsımıza gelen ınsanların sız paralı okuyorsunuz cumllerı bızlerı demoralıze etmektedir..
bız hıc bır önyargıyı hak etmiyoruz..
öğrencısıne yeteri kadar universite açamayanlar mı, yoksa en doğal hakkı olan egitimi para ile alanlar mı hatalı?
Old 07-02-2007, 16:17   #70
wunderkınd erdem

hiç bir sey ne olursa olsun devlet üniveritelerinin hukuk konusunda eline su dökemez....hukuk konusunda üniversiteler arasında fark var...bence dediğin gibi yap, kırıkkaleye gecmenden yanayim...
Old 27-02-2007, 21:48   #71
Just1ce

Önemli olan şudur ki; bulunduğun yerin en iyisi olmak için çabalamak. İster vakıf üniversitesi mensubu, ister devlet üniversitesi; ister iyi, ister kötü bence önemli olan budur ve de kendini yetiştirmektir.
Old 14-03-2007, 16:52   #72
nesli_han

Alıntı:
Yazan kamaci
MERHABA BEN HUKUK ÖĞRENCİSİYİM VE BU İLK SENEM YANİ HUKUKTA YENİYİM BEN ANKARADA VAKIF UNİVERSİTESİ OLAN ÇANKAYA UNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM GÖRMEKTEYİM. İLERDE AVUKAT OLDUĞUMDA VE İŞE BAŞLADIĞIMDA BİR VAKIF UNİVERSİTESİNDEN MEZUN OLMAMIN BANA EKSİLERİ OLDURMU? YATAY GEÇİŞLE (kırıkkale universiTesini düşünüyorum) BİR DEVLET UNİVERSİTESİNE GEÇMELİMİYİM? BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ FİKİRLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.
biraz geç bir cvp oldu sanırım.sizin gibi düşünen birçok arkadaşımız var. eğer vakıf üniversitesini sınav sonucunda tercih edip kazandıysanız bir hukukçu olarak hak ederek kazandığınız üniversitede okumalısınız. yatay geçiş hakkı elbetteki öğrencilere sunulmuş bir hak bunu kullanmak en doğal hakkınız.toplumda vakıf üniversiteleri mezunlarına farklı bir bakış açısı var bunu kimse inkar edemez ama önemli olan sizin kendinizi nasıl yetiştirdiğiniz beceriniz yeteneğiniz. ayrıca kırıkkale üniversitesine geçiş yapmayı düşünmüşsünüz. kendi üniversitem olduğu için sizi aydınlatayım fakültemiz vakıf üniversitesinden yatay geçişle öğrenci gelmesine sıcak bakmadığı için yatay geçiş başvurularını kabul etmiyor.(geçen sene durum böyleydi) siz üniversitenizi başarıyla bitirin sonrası diplomanıza değil size kalmış birşey.
Old 14-04-2007, 14:43   #73
üye15905

unutmayın ki hukuk eğitimi sadece okulda alınacak bir eğitim değildir.. uygulama alanının genişliği olsun iş imkanları olsun cok farklı amaçlara hizmet edebilir bir bölümdür hukuk. bende vakıf üniversitesinde okuyorum fakat eminim ki eğer birşeyler eksikse bu sizden kaynaklanır. insanlardan alabilecekleriniz sonsuzdur, tıpkı istekleriniz gibi... bir hocamız bize hukuk fakültesinde derste "öğrenilmez" demişti ve devam etmişti: "sen öğrenirsin ben seni tamamlarım..." gerçekten öyle. mesleki yaşantınızda seçeceğiniz alan ise tamamen sizin eserinizdir. eğer bir avukat olmak istiyorsanız diğerlerinin arasından sıyrılmanız size bağlı... (yanlış mıyım sayın büyüklerim?)

Yukarda Semira yazmış.
Sevgili Semira,
uğraştığım sektörde dil mezunu olup da benimle hukuk tartışan bir arkadaşım var.
Demek ki sözde olmuyor bazı şeyler özde olmalı.
Old 14-04-2007, 20:27   #74
kamaci

vakıf universitlerine veordan mezun olmuş arkadaşlara yani meslektaşlarına önyargılı davranan ve bakan meslektaşlarıma sesleniyorum

sayın arkadaşlar evet kabul etmeliyimki vakıf universitelerinde sadece okumuş olmak için okuyan bir suru tip var ama bu kişiler asla ve asla hukuk fakultelerinde okuyan öğrenciler değilllerdir. Universiteyi okumuş olmak için yani sırf ailesi istiyor diyee kısacası lise mezunu olmamak için hukuk bölümü yazmazlar. o tip insanların amacı 4-5 yıl universitede okumak değilde eğlenmek için hemde bu eğlence karşılığında ailesi uni okudu diyecek hemde sorumluluktan kaçmak ve babasının yanında çalışmadan para almaktır. Bu amaç içinde sizde takdir edersiniz ki hukuk gibi sorumluluk özveri ve yoğun çalışma isteyen hukuk fakultesini akılllarından bile geçirmezler. vakıf universitelerin bir çok bölümünde okuyan arkdaşlar için söylediklerinize katılıyorum ama asla ve asla hukuk fakultelierinde okuyan için söylediklerinize katılmıyorum ve yersiz bir kompleks olarak görüyorum

yorum yazan arkadaşlara çok çok teşekkur ediyorum..... saygılarımla
Old 18-04-2007, 14:43   #75
SUCCEED

Karar

KisirdÖngÜ Halİne GelmİŞ Bu Konuda Özellİkle Devlet Ünİversİtesİnden Mezun Olan Ve Kendİlerİnce Vakif Ünİversİtelerİne Ve ÖĞrencİlerİne Çamur Atmayi Marİfet Sanan KİŞİlere Cevap Vermek, Yanilgilarini GÖstermek OldukÇa ÜzÜcÜ..
Öncelİkle Vakif Ünİversİtesİ'nden Mezun OlduĞumu Ve Ayni DÖnemde Kuzenİmİn De Devlet Ünİversİtesİnden Mezun OlduĞunu Dolayisiyla Tarafsizca KarŞilaŞtirma İmkanimin OlduĞunu Belİrterek, OldukÇa GÜÇlÜ Bİr Kadro İle HİÇ BoŞ GeÇmeyen Bİr EĞİtİm AldiĞimi ,yabanci Dİl Desteklİ Ve Ara DÖnemlerde Almanya'dakİ Hukuk FakÜltelerİ İle Ortak Akademİk EĞİtİm Programlari İle ÖĞrencİsİnİ DoĞru YÖnde GelİŞtİren Motİve Eden Bİr Ünİversİte Mezunu OlduĞumu SÖylemek İsterİm.
Kuzenİmle Ara Ara Sohbetlerİmİzde OkuduĞum Ünİversİtenİn EĞİtİmİnİn OldukÇa İyİ OlduĞuna Kanaat Getİrdİm.
Bİrebİr Dersane Dekİ Gİbİ, Buna Katiliyorum Zİra;asİstanlarla Sadece Ödev Ve Notlarla İlgİlİ GÖrÜŞÜldÜĞÜnÜ Dersİ Dİrekt Ve ÖĞrencİsİnİ İsmİyle Taniyan Hocalarin VerdİĞİnİ De Belİrtmem Gerekİr.
KİŞİlerİn Kendİ Gayretlerİnİn De Konuyla İlİntİlİ OlduĞunu Da Unutmamak Gerekİr.
KİŞİlerİn Kendİ Ego Problemlerİnİ ÇÖzÜp Konuya Tarafsiz Bakmalarini Tavsİye Edİyorum. Vakif Ünİversİtelerİ Para İle Mezun Verebn Tİcarethaneler DeĞİldİr, Bunu Anlamak İÇİn İlla Oradan Mezun Olmak Gereklİ DeĞİldİr.
Old 20-04-2007, 12:32   #76
DMKY

Selam arkadaslar,

Ben bir devlet universitesi mezunuyum. Kazanmak icin gecemi gunduzume kattim, sabah 7'de ders calsimaya baslardim, saat 22'de de uyumaya giderdim. Tum zamanim test kitaplarim ve dersanemle gecerdi, tek sosyal aktivitem, haftada bir gun bir yerde bir seyler icmekti. Sonunda amacima ulastim ve Ist. Hukuk Fakültesi'ni kazandim.

Kuzenimin derslerle hic bir zaman bir alakasi olmadi. Ders calismayi hic sevmezdi. Guc bela liseyi bitirdi. OSS'yi de kil payi ile kazandi. OSS'yi kazandigi zaman ne kendisi ne de ailesi onun ne okuyacagini bilmiyordu. Aksama kararlarini verdiler ve kuzenim bir vakif universitesinde hukuk fakultesine kaydoldu. Benim kadar cok calismadan okulu 4 senede bitirdi.

Ikimiz de su an hukuk fakultesi diplomasina sahibiz. Ve iddia ediyorum ki, kuzenimin hukuk bilgisi, kesinlikle bir devlet okulu mezunundan az degil. Biz devlet okulu mezunlari, vakif mezunu meslektaslarimizi cok acimasizca elestriyoruz, cunku onlarin bizim kadar emek vermeden hukuk fakultesini kazandigini biliyoruz ama aldiklari egitimin de bos oldugunu iddia ediyoruz. Az emek vererek hukuk fakultesini kazandiklari yargisindan yola cikarak, emek vermeden de bitirdiklerini iddia ediyoruz. Paralari olmasaydi, asla hukuk okuyamayacaklarini bilmemiz bizi daha da cileden cikariyordu.

Artik kabul edelim, her ne kadar para ile hukuk fakultesinde okumaya hak kazanmis olsalar da, onlar da iyi egitim aliyorlar. Bizler sadece, OSS ye hazirlanirken onlardan daha caliskandik hepsi o. Fotokopi zihniyeti ile mezun olmus binlerce devlet okulu mezunun, vakif hukuk fakultelerindeki egitimi acimasizca elestirmelerini haksizca bulmakla beraber, sadece babasinin parasini cok olan birinin hukuk fakultesinde okumasina imkan saglayan bu duzeni de haksiz buluyorum.
Old 20-04-2007, 15:22   #77
tiyerianri

üniversitenin bir kişiye katkısı %30u geçmez.İster özel ister devlet olsun.Özel üniversitelerin eğitimi dışardan bakıldığı kadar kaliteli de değil.En azından ben okuduğum okulu çok iyi biliyorum.Şu an da her özel üniversitenin mutlaka ticari kaygısı vardır.Yoktur diyen arkadaşlara katılmıyorum.Eğer paranızı tıkır tıkır ödüyorsanız iyi bir öğrencisinizdir özel üniversite için.Ama taksitlerinizi geciktiryorsanız sınav sonucunuzu dahi öğrenemezsiniz.Özel üniversitelerin kapatılması taraftarıyımdır.Evet ben de özel okul mezunuyum.Gerekirse diplomam iptal bile edilsin karşı çıkmam.Bunlar benim şahsi fikirlerimdir.
Old 20-04-2007, 23:02   #78
jumeaux

Benim devlet üniversitesini kazanamamam durumunda vakıf üniversitesine gitme şansım vardı; ailem gönederecekti yani. Ama devlet üniversitesini kazandım, böyle bir zorunluluk ortadan kalkmış oldu. Sonrasında okuduğum sınıfa - dokuz eylül üniversitesi hukuk fakültesi ikinci öğretimden bahsediyorum- vakıf üniversitelerinden, hem de paralı okuyanlardan (ki bu arkadaşların kazandığı bölüme gitmek için öss de barajı biraz geçmek yetiyor) yatay geçişle gelenler oldu. Bu arkadaşlarla beraber devlet üniversitelerinden gelenler de vardı ve onlar gayet başarılı olurken vakıf üniversitelerinden gelenler çok da parlak bir başarı gösteremediler genel olarak.
Aslında dudak uçuklatıcı ortalamalarla gelen vakıf üniversitesi öğrencilerinin aynı başarıyı burda sağlayamaması, devlet üniversitesini kazananlardan daha az başarılı olması beni düşündürmüyor değil. Üstelik bu öğrencilerin dersteki katılımı ve çalışmaları da takdire şayandı. Buna rağmen böyle bir durumun var olması açıkçası bana kendimi kötü hissettirmiyor değil. Sanırım ben çalışıp devlet üniversitesini kazanmakla kendime kötülük ettim.
Yanılıyor da olabilirim tabii...
Old 01-05-2007, 22:35   #79
arif bayram

öncelikle vakıf üniversitelerinin karşısında değilim ancak hayat bir sınavdır ve bu sınavda herkes gösterdiği başarıya göre hayatını şekillendirecektir yani eğer bir kişi benim 30 puan altımda alıp benle aynı lisans programında öğrenim görüyorsa burda adalet yoktur burada devreye maddiyat giriyor
eğer anayasadaki eşitlik eşitlerin eşitliği ise diyecek bişeyim yok ancak herkes objektif anlamda eşit ise vakıf ünvleri bu eşitlik anlayışına zıt bir tutum içerisinde.....
Old 02-05-2007, 14:20   #80
SUCCEED

Ben konuya farklı bir pencere açmak istiyorum.
Bir de mağdur edilen başka bir kesim var vakıf üniversitesini burslu kazananlar.
Ben bir hukuk fakültresini burslu kazandım aldığım puan marmara hukuk için yeterliydi ama ben bir vakıf üniversitesine gittim çalıştım didindim kendimden 30 40 puan düşük alanlarla okudum ama hala "özel üniversite(!)" mezunu muamelesi görüyorum
Vakıf üniversitesi mezunlarını baba parasıyla diploma alan kişiler olarak görenler bir de konunun bu tarafını hatırlarına getirmeliler.
Old 02-05-2007, 15:52   #81
tiyerianri

Arkadaşlar; vakıf üniversitesine ki gerçek adı özel ve ticari üniversitelerdir,bu okullara girmek çok kolay ama okumak ve bitirmek bugün en zor dediğiniz üniversitelerden bile daha zordur.Çünkü her sınıfta kalan öğrenci üniversite için alınacak dolar demektir.Vakıf üniversitesinde okumadan dışarıdan bazı olaylara yorum getirmek çok kolaydır.Hele hele öss biz şu kadar aldık bu kadar çalışdık onlar ne yaptı demek bence doğru değil.Çünkü özel okulda okuyanlar sizin össye hazırlanırken yaşadıklarınızı 5 hatta 6 yıl yaşıyorlar.Bizzat yaşadığım için biliyorum.
Old 02-05-2007, 18:36   #82
elzem_87

bende bir vakıf üniversitesindeyim ve çok memnunum hangi devlet universitesinde görülmüşkı 70 kişilik sınıflar.devlet üniversitelerınde 500 kişinin arasında kayboluyorsunuz resmen.hocayla bırebır konuşma fırsatı bıle bulamıyorlar...vakıf uni.daha sayamadıgım avantajları var bunu kımse ınkar edemez
Old 05-05-2007, 15:23   #83
cagriii

Varsayılan merhaba arkadaşlar

bende hukuk eğitimi sadece üniversitede alınan bir eğitim değildir hukuk fakültesine başladıktan sonra yaşamın her alınanında yer yerinde hukuk eğitimi devam etmeklidir tabiki okuduğunuz üniversitedeki eğitimin çok önemli yeri vardır.ayrınca benim düşüncem vakıf üniversitelerinde okuyan vakıf üniversitelerini devlet üniversitelerinde okuyan devlet üniversitelerinin eğitiminin daha iyi olduğunu savunacaktır.bende vakıf üniversitesinde okuyan bir öğrenci olarak,vakıf üniversitelerinde sınıf mevcudu daha az olduğundan vakıf üni.lerindeki eğitimin daha kolay anlaşılabileceğini düşünüyorum ama tabi ki üniversitede yaşamı sadece fakülteden ibaret olmadığını düşünüyorum bende bir devlet üniversitesinde okuyup kampus dediğimiz o havayı okulun o tarihsel kokusunu hissetmek isterim... bence eğitim kalitesinin tartışılması yanlış çünkü genelde vakıf üniversitelerine gelen hocalar devlet üniversitelerinden gelmektedir
Old 12-05-2007, 14:56   #84
MUSTAFAS

Varsayılan Vakif Ünİversİtelerİ

bende ankara atılım üniversitesi hukuk fakültesi 1. sınıfında okumaktayım.fikrimce vakıf üniversitelerinde eğitim daha iyi ve öğrencileri daha çalışkan ve başarılı bizim üniversitemizde hukuk fakültesinde geme notu 70.Türkiyede ki en yüksek geçme notu bizim üniversitede öğrenci kalmamak için mecbur deli gibi çalışıyo.hukuk fakültelerinde yoklama alınmamasına rağmen öğrenmek için derslerimizin hepsi tamamen dolu geçiyo tüm öğrenciler geliyo oturucak yer bile zor buluyorum.çoğu öğrenci hakim savcılık istemediği için sınavlarına bile girmiyor.benim babam savcı bende savcı olmak istiyorum inşallah başarırım.hocalarımıza gelince;

anayasa hukuku dersine sayın tuncer karamustafaoğlu
medeni hukuk dersine sayın ihsan tarakçıoğlu
hukuka giriş ve hukuk sosyolojisi derslerine sayın selahattin keyman
hukuk tarihi ve roma hukuku ve devletler teorisi derslerine sayın levent köker
ve dekanımız sayın nami çağan
bu kadroyla başarısız olmak mümkün değil
Old 20-05-2007, 06:01   #85
nihal cindioglu

Merhaba arkadaslar ben vakıf unıversıtesındekı okuyorum gun geldı okulumu yerden yere vurdum gun geldı en gozde okul yaptım.Benım vakıf unıversıtesınde okumam devlet unıversıtesınde okuyan bır arkadasımdan daha basarısız oldugum anlamanı gelmıyor.Turkiyede sans eserı olarak her hangı bır devlet unıversıtesının hukuk fakultesıne yerlesmıs bır ogrencı ıle ılk okuldan lıseye kadar yedı yırmı dort ders calısıp hukuk fakultesıne yerlesmek ısteyıpte sınav stresıne kapılıp yeterlı puan alamayıp vakıf unıversıtesını secmek zorunda olan arkadasımın ne yapması gerekıyor lutfen soylermısınız.Baska bır konu uzerınde durmak ıstıyorum hakımlık savcılık sınavalarında vakıf unıversıtelerının basarısız oldugunu one surmus bır cok arkadasım onlara soyleyebılecegım vakıf unıversıtesınden mezun olup sınava gıren kac kısı mevcutmus bahsettıklerı yıllarda saygılarımla...Son olarak eklemek ıstedıgım bısey var ıyı kotu herkes egıtım alıyor benım kotu bır avukat veya ıyı bır avukat olmam okulu egıtımımı ne kadar yansıtır???
Old 21-05-2007, 02:54   #86
Emin Cihan UYSAL

iyi günler sayın müstakbel meslektaşlarım,
Seneye son sınıf hukuk fakültesi öğrencisi olacağımı belirtmek istememle birlikte,hem vakıf hem de devlet üniversitesi hukuk fakültesi eğitimini bizzatihi yaşamış biriyim.
Çeşitli nedenlerden dolayı devlet üniversitesini ÖSS sınavında kazanamadım.
Sonra,bir karar verip "Hukuk"un benim açımdan bir yaşam stili olacağını keşfettim,ve bütün pahasına rağmen bir vakıf üniversitesinin hazırlık imtihanı safhasını başarıyla atlayıp,hazırlık okumadan direk olarak birinci sınıfını okumaya başladım.İlk yılımda, başarı sıralamasında 1.sıradaydım.Ve vakıf üniversitesine kaydolurken aklımda olmayan yatay geçiş düşüncesini,bazı ideolojik sebepler ve biraz da maddi nedenlerin etkisiyle hayata geçirdim ve birçok üniversiteye yatay geçiş başvuruları yaptım. Yaklaşık 10'a yakın başvurudan hemen hepsi kabul edildi ve okula kayıt olmam için süre verildi. Ben de kafamdaki şablona uygun bir hukuk fakültesi seçtim.
Şimdi bu konunun başlığının özüne gelecek olursam;
Vakıf üniversitelerinin eğitimini küçümsemeyin(küçümseyen varsa),çünkü vakıf üniversitesindeki hocalar, genellikle geçmişi olan ve uygulamada kaliteli düşünceleri olan insanlardır.Düz mantık kuracak olursak,devlet memuriyetininin üstünde yüksek maaşı veren yere kim gitmez ki ! Karşılaştırma yapamam bile şimdiki aldığım eğitimle..Neden mi istiyorsunuz benden? Hemen vereyim: Vakıf üniversitesindeyken birebir işin ehli Profesörlerle muhatap olurken,şimdi devlet üniversitesinde asistanların deney tahtası olabiliyoruz.Ve bazen yanlış ve acele bilgilerle doldurulabiliyoruz.Sonradan bunları düzeltmek mümkün gibi görünse de nerede kaldı o ders içindeki dikkat ve özen yükümlülüğü bekleyen asistanların sözlerine itibar eden öğrencilerin yadsınamayacak dinleme ve saygı özverisi !!..
Şimdilik söyleyeceklerim bunlar.Eğer yardımcı olabileceğim ve bazı konularda karşılaştırma isteyen arkadaşlarım olursa, buradan mesajlarını bekliyorum.Herkese hayırlı ve huzurlu günler dilerim.Saygılar...
Old 21-05-2007, 14:44   #87
erkanaga

sayın ciooo şu an hangi devlet üniversitesinde olduğunu da söylersen asistanlara ne kadar güvenmemiz gerektiği hakkında da bir fikir elde etmiş oluruz.
Old 21-05-2007, 20:56   #88
Emin Cihan UYSAL

Karar

Alıntı:
Yazan erkanaga
sayın ciooo şu an hangi devlet üniversitesinde olduğunu da söylersen asistanlara ne kadar güvenmemiz gerektiği hakkında da bir fikir elde etmiş oluruz.
Bunu öğrenmen için profilime bakman yeterliydi erkanaga
Ayrıca ben vakıf ve devlet üniversitesi mukayesesi yaptım.Umarım sen de konuya faydası olmayacağını düşündüğüm devlet & devlet üniversitesi kıyaslamasına gerek duymazsın.Saygılarımla..
Old 22-05-2007, 14:24   #89
tiyerianri

Vakıf üniversitelerinde artık iyi hukuk eğitiminden hatta eğitimden bahsetmek bence mümkün değil.Çünkü iş tamamen"duygusallaştı" yani maddiyata döndü.Düşünebiliyormusunuz hemen her özel üniversitede yaz okulu açıyorlar ve ders başına 1000 ytl en ucuzu bu da, alıyorlar.İnsanları sınıfta bırakmak için elinden geleni yapıyorlar.Çünkü her kaybedilen sene gelecek yeşil amerikan doları demek oluyor
Old 22-05-2007, 15:11   #90
Emin Cihan UYSAL

Önemli

Alıntı:
Yazan tiyerianri
ders başına 1000 ytl en ucuzu bu da, alıyorlar.

sayın tiyerianri,
Vakıf üniversitesini yüceltmek ya da yermek için yorum yapmıyorum ancak sizi temin ederim ders başına 1000 ytl alınan vakıf üniversitesi de yoktur..Tüm derslerin mali tutarı,kredi hesabına göre belirlenir.Benim geçiş yaptığım yerde ise bu en fazla 300-400 ytl'yi geçmemiştir."En ucuzu da bu" derseniz eğer; ki demişsiniz, kişileri vakıf üniversitelerine karşı daha da bilemiş olursunuz..Biraz daha sağduyu ve kanıtlarla konuşursak sevinirim.Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi