Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrimenkul Üzerİnde Zİlyetlİk İddİasi

Yanıt
Old 24-09-2007, 19:34   #1
nazell

Varsayılan Gayrimenkul Üzerİnde Zİlyetlİk İddİasi

merhaba sayın meslektaşlarım.kafamı kurcalayan bir sorun var. müvekkilimin tapuda kayıtlı bir taşınmazı var. taşınmaz üzerindeki saldırıya karşı MÜDAHALENİN MEN'İ davasını açtık ve davalı tarafın 40 sene öncesinde dedelerinin aralarında yapmış olduğu satım sözleşmesinin harici bir satım sözleşmesi olduğunu ileri sürdük (nitekim olayda aynen böyledir)harici satım sözleşmesinin geçerli olmayacağını mülkiyetin bu sözleşme ile kazanılamayacağını iddia ettik ve kazandık. ancak karşı tarafın temyiz nedenleri arasında 40 yıllık bir süredir taşınmaza zilyet oldukları taşınmazın semenini kendilerinin aldıklarını ileri sürmeleri olacaktır.. temyize gittiğinde kararımızın bozulma payı ne kadardır. cevaplarını bekliyorumm.
Old 24-09-2007, 21:05   #2
Hukukçu55

tapulu taşınmazların zilyetlik yoluyla kazanımı mümkün olmaz diye düşünüyorum.
Old 25-09-2007, 13:46   #3
Themis99

Ayrıca savunmayı genişletme yasağıda düşünülmelidir. Böyle bir iddia yargılama aşamasında ileri sürülmemiş ise temyiz aşmasında ileri sürülebilir mi?
Old 25-09-2007, 14:33   #4
nazell

Alıntı:
Yazan Themis99
Ayrıca savunmayı genişletme yasağıda düşünülmelidir. Böyle bir iddia yargılama aşamasında ileri sürülmemiş ise temyiz aşmasında ileri sürülebilir mi?

teşekkürler cevabınız için. bahsettiğiniz davayı genişletme yasağını biz duruşmamaızda belirrtik. ben kısaca anlattığım için yazma gereği duymamıştım. 40 yıldır kullandıklarını iddia etmeleri acaba bir şey elde edebilmelerini sağlar mı?
Old 25-09-2007, 14:51   #5
Themis99

MK madde 712 '' Geçerli bir hukuki sebep olmaksızın tapu kütüğüne malik olarak yazılan kişi , taşınmaz üzerinde ki zilyetliğini davasız ve aralıksız olarak on yıl süreyle ve iyi niyetle sürdürürse , onun bu yolla kazanmış olduğu mülkiyet hakkına itiraz edilemez. ''
MK madde 713 '' Tapu kütüğünde kayıtlı olmayan bir taşınmazı davasız ve aralıksız olarak yirmi yıl süreyle ve malik sıfatı ile zilyetliğinde bulunduran kişi o taşınmazın tamamı, bir parçası veya bir payı üzerindeki mülkiyet hakkının tapu kütüğüne tesciline karar verilmesini isteyebilir.
Aynı koşullar altında,maliki tapu kütüğünden anlaşılamayan veya yirmi yıl önce ölmüş yada hakkında gaiplik kararı verilmiş bir kimse adına kayıtlı bulunan taşınmazın tamamının bölünmesinde sakınca olmayan bir parçasının zilyedide ,o taşınmazın tamamı, bir parçası veya payı üzerinde ki mülkiyet hakkının tapu kütüğüne tesciline karar verilmesini isteyebilir.....''Sizin davada bu şartlar gerçekleşmemiş anladığım kadari ile .
Ayrıca bu hükümler harici olarak, mülkiyet kutsaldır. Ve mülkiyete yapılan her tür müdahalenin önlenmesi gerekir. Harici satım sözleşmelerinin geçersiz olduğuna dair bir çok Yargıtay kararı var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi