Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fahiş Bilirkişi Ücreti - Bu rakam makul mu - düşürülebilir mi?

Yanıt
Old 14-04-2007, 09:37   #1
aes

Varsayılan Fahiş Bilirkişi Ücreti - Bu rakam makul mu - düşürülebilir mi?

trafik kazasında müvekkilin aracının gördüğü hasarı ödemeyen kasko sigorta şirketine karşı asliye ticaret mahkemesinde tazminat davası açtık 2006 da açılan dava değeri 6.500.YTL civarındadır..ikinci duruşmada mahkeme dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verdi ve 900.YTL bilirkişi ücretine hükmetti...Bu para bana göre dava değeri açısından fahiş ve müvekkilin böyle bir parayı ödeyebilme gücü yok...acaba bu rakkam makulmüdür?yoksa gerçekten fahiş mi?Bunu düşürmek için ne yapabilirim?
Old 14-04-2007, 09:45   #2
Av.Suat Ergin

Sanırım 3 kişilik heyetten rapor istenilmiş...Kişi başı 300 YTL yatırılıyor. İstanbul ve Kadıköy A. Ticaret Mahkemelerinde son zamanlardaki 3-4 dosyamda aynı rakama karar verdiler. Bir müvekkilim sizin müvekkiliniz gibi zor durumda...Sanırım yapacak bir şey yok...

Saygılarımla
Old 14-04-2007, 11:24   #3
Hukukçu55

İstanbul da bir uzmana bir dava dosyasını incelemesi ve rapor yazması için 300ytl fazla olmasa gerek. Dosyanın alınması teslimi için gelip gitme diğer bilirkişilerle haberleşme ve müzakere ve ayrıca itirazların karşılanabilmesi için uygulamada mutlaka ek rapor isteniyor. Aynı prosedür ek rapor için de geçerli. Ayrıca devlet yüzde 20 ye yakın vergiyi peşin kesiyor. kırtasiye mürekkep masrafları... Unutmayın ucuz bilirkişi adalete pahalıya mal olur..
Old 14-04-2007, 15:11   #4
Av.Sedat Yahşi

Diyarbakırda avukatlık ücretleri ile ilgili ihtilaflarda zaman zaman bilirkişi olarak tayin edilmekteyim.Mevcut üç Asliye Hukuk Mahkemesi birbirinden farklı ücret takdir etmekte ve takdir edilen ücretler 50 ila 150 YTL arasında değişmektedir.Bilirkişiliği meslek ve gelir sağlayan bir iş olarak görmediğimden takdir edilen ücretlerin azlığı veya çokluğunu doğrusu çok da düşünmedim.Bu konuda sayın igunduz'a katılıyorum.Ancak,ucuz bilirkişinin adalete pahalıya mal olacağını ise asla kabul etmem.Kimseye zorla bilirkişilik yaptırılmıyor.Takdir edilen ücreti beğenmiyor isem dosyayı almam olur biter.Nasıl olsa bunu kabul edecek dürüst ve vicdan sahibi birileri mutlaka olacaktır.Kaldı ki,bilirkişi raporları hakimleri bağlayıcı da değildir.Bilirkişi,konu ile ilgili görüşlerini mahkemeye sunar,kararı yargıç verir.Saygılarımla
Old 14-04-2007, 19:56   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

7 yıldır devam eden ve dava değeri 3.170 YTL. olan davalı vekili olduğum bir dosya, mahkemece 3 kez bilirkişiye gönderildi.Son bilirkişi ücreti 750 YTL. idi. Davanın aleyhimize sonuçlanması halinde asıl alacak kadar yargılama masrafı ödememiz gerekecek.
Bilirkişi ücretinden daha önemli olanın dosyaya kısa sürede, ek rapor ve Yargıtayın bozma gerekçesini oluşturmayacak bir içerikte raporun sunulmasıdır.
Old 14-04-2007, 21:12   #7
süleyman zengin

Yaptığım iş pek hoşuma gitmese de gayrımenkul kıymet taktiri için tek bilirkişiden rapor istiyorum. Olması gereken bilirkişi heyeti üç kişiden oluşur kuralı gereği bilirkişi heyetinden rapor isteycek olsam bilirkişi ücreti o zaman da çok fahiş oluyor. Hem alacaklıyı hem de borçluya külfet getirdiğini düşünüyorum ve böyle yapıyorum. Allahtan bu güne kadar da kimse tek kişiden rapor alınmış, kıymet taktiri usülene uygun olarak yapılmamış diye itiraz etmedi.Bir bilirkişiye ise 150 00 Brüt ücret taktir ediyorum.Aslında ben de merak ediyorum, diğer yerlerde ne kadar bilirkişi ücreti verildiğini.
Old 14-04-2007, 21:38   #8
Jeanne D'arc

Meslektaşım Sayın Av.Sedat Yahşi'nin görüşüne sonuna kadar katılıyor ve bir hukukçuya yakışır tavrı/duruşu için kendisini kutluyorum.

Alıntı:
Unutmayın ucuz bilirkişi adalete pahalıya mal olur..

Bu tehditvari talihsiz söylem hiç hoş değil. İfadeyi yanlış anlamadıysam; bilirkişi ücreti az takdir edildiğinde oluşan boşluğun, taraflarca tamamlanabilirliğine yapılan vurgu, herşeyden önce kişinin kendisine, yaptığı işe hakaretidir kanaatimce.

Ayrıca diğer gerekçelere de katılmam mümkün değil! CMK kapsamında görev yapan onbinlerce meslektaşım bu bedelin çok daha altında takdir edilen ücretlere rağmen dosya fotokopisini almaya gidiyor, defalarca duruşmalara giriyor, sanık bulunamıyor ama mahkeme sizi duruşmada istiyor, yıllarca devam eden duruşmaları takip ediyor, savunmasını hazırlıyor, kararı temyiz ediyor... Üstüne üstlük ücretini ve cebinden peşinen yaptığı masrafları da aylar geçmesine rağmen alamıyor. Buna rağmen bu güne kadar hiç bir meslektaşım da bu durumu "ne kadar para o kadar adalet" anlayışına getirmemiştir.

Saygılarımla.
Old 15-04-2007, 08:46   #9
Hukukçu55

Adliye dışından bir uzmana masrafını ve emeğini karşılamaktan uzak düz inşaat işçisinin yevmiyesi ile dahi kıyaslanamayacak ücretler takdir ederseniz o zaman hem düzgün hem yeterli ve hem de hukuk nosyonuna sahip insanlar şimdi olduğu gibi bu işten çekilir. çünkü dışarıda serbest çalışan profesyonel ve yukarıdaki nitelikleri haiz bir insana 50 liraya neti 40 lira dosya okutamazsınız.Zorla kimseye bu işi yaptırmıyorlar kuşkusuz.Ama bu nitelikte insanların yaratacağı boşluğu dolduracak olanlarda aynı nitelikler olabilecek mi yada oluyor mu?bundan endişe etmek lazım.
Old 15-04-2007, 09:09   #10
Hukukçu55

Sayın jeanne,

yazdığım sözü mutlak anlamda niçin bilirkişinin taraflardan menfaat temin edeceği manasında değerlendiriyorsunuz?o bir karakter meselesidir ve bence ücretin tutarıyla alakalı değildir.Ücret tutarı ne olursa olsun o karakter yapısına sahip olmayan zaten o duruşu gösteremeyecektir.Benim ifade etmek istediğim mesleki manada yetersiz, bilirkişilikte tecrübesiz kimselerin davalara ve adalete verdiği zararlar,zaman kayıpları yetersiz raporlar ve bu nedenle bozulan kararlar...ne yazık ki ücretlerin düşüklüğü nitelikli ve yeterli bir çok insanın bu işten uzaklaşmasına neden olmuş.Sayın Özdemir'in mesajı bence konuyu çok güzel anlatan canlı bir örnek.Oluşturulan ilk bilirkişi kurulu yeterli olsaydı 3.bilirkişi kuruluna bu kadar zamana ve gidere ne gerek vardı?
Old 15-04-2007, 11:06   #11
Hukukçu55

sn.Yahşi nin görüşlerine katılıyorum ve duruşumuzun aynı olduğunu vurguluyorum sayın jeanne.Umarım ifade etmek istediğimi anlatabilmişimdir.kendine ve yaptığı işe hakaret sözlerinin muhatabı sözün sahibidir.Ben böyle bir sözün muhatabı değilim.Bilginiz olsun
Old 15-04-2007, 12:28   #12
Armağan Konyalı

Bilirkişi ücretleri konusunda Sayın igunduz'e katılıyorum. Ve bu nedenle eski bir fıkrayı aktarıyorum:

Zamanın ünlü bir müzik adamından ders almak isteyen öğrenci diğer ayrıntılar konuşulduktan sonra sormuş:
- Hocam, ders ücreti olarak borcum ne olacak?
- Saat başına 10 sterlin.
- Hocam, 6 sterlin olsa olmaz mı?
- Olur ama tavsiye etmem..
Old 16-04-2007, 12:38   #13
djazz

elbette makul değil bence sebepsiz zenginleşme sağlıyor ve ben yerinizde olsam mahkeme heyeti için hukuki yollara müracat ederim.Hukuku uygulamaları gerekir zorlaşktırmaları değil yinede başarılı olamassanız adli müzaharettin faydalanmaya çalışın
Old 16-04-2007, 14:49   #14
Av.Suat Ergin

"Biraz da Gülelim" başlıklı bir forum olmadığı için buraya yazmak zorunda kalıyorum.

Kooperatif üyeliği ile ilgili bir davada keşfe karar verilmişti. Geçen hafta, birlikte çalıştığımız meslektaşımız gerekli yollukları yatırdı ve keşfe çıkıldı. Ancak keşif yapılacak daire binanın 7 inci katında ve asansör olmadığı için, yaşlı bilirkişiler "biz çıkamayız" demişlerdir.

Sorular:

1- Yeni keşfe genç bilirkişilerle mi çıkılacak? Mahkemeye böyle bir talepte mi bulunacağız.

2- Tarafımızdan yapılmış olan masraflar ne olacak? Yeniden mahkeme yolluğu ve vasıta parası istenince itiraz hakkımız bulunmakta mıdır?

Saygılarımla
Old 16-04-2007, 20:02   #15
Hukukçu55

adli müzaharetten bilirkişi ücretine ilişkin yararlanılamayacağını bu müessesenin harçlarla ilgili olduğunu düşünüyorum.
Old 16-04-2007, 20:21   #16
avturker

Sevgili arkadaşlar her olay kendi koşullarında değerlendirilmeli bence, bilirkişinin alacağı ücrette dosya için harcayacağı mesaiyle orantılı olmalı. Bunu bence bilgimizi kullanarak para kazanmaya çalışan biz avukatların en iyi anlaması gerekir. Bu halde de bir dosya için 300,00YTL bilirkişi ücretinin makul olduğunu düşünüyorum.
Bence bilirkişilikle ilgili daha önemli bir sorun hakimlerin hukuki konularda dahi dosyaları bilirkişiye gönderme alışkanlığı. Örneğin 'burada ecrimisil olurmu', 'bu davaya tüketici mahkemesi sıfatıyla bakılabilirmi?' gibi. Hatta yasal faiz oranlarına göre faizi hesaplamak çin dahi dosyayı bilirkişiye göndermemek gerektiğini düşünüyorum. Bu böyle devam ederse bilirkişilikten sürümden para kazanmayı alışkanlık haline getiren insanlar ortadan kalkmayacak.
Old 17-04-2007, 00:26   #17
av.murat kalkan

Mutsuz

"Bence bilirkişilikle ilgili daha önemli bir sorun hakimlerin hukuki konularda dahi dosyaları bilirkişiye gönderme alışkanlığı. Örneğin 'burada ecrimisil olurmu', 'bu davaya tüketici mahkemesi sıfatıyla bakılabilirmi?' gibi. Hatta yasal faiz oranlarına göre faizi hesaplamak çin dahi dosyayı bilirkişiye göndermemek gerektiğini düşünüyorum. "

Sn.Turker, fikrinize tamamen katılıyor ve Son 6 ay içerisinde başımdan geçen iki olayı paylaşmak istiyorum sizinle. Söyle ki;

İki ayrı bankanın açtığı itirazın kaldırılması davasına girdim bu süreçte. Mahkemelerden birinde, tarafımca yapılan hiçbir itiraz dikkate alınmayarak ilk duruşmada dosya bilirkişiye gönderildi. Ki, itirazlarımın ana konusunu ihtarnamenin usulüne uygun ifadeleri içermediği nedeniyle geçersiz sayılacağı ve bu nedenle de itirazın kaldırılması davasının açılamayacağı içermekteydi. Sayın hakim, dosyayı bu itirazlarım doğrultusunda bir hukukçu bilirkişiye gönderdi. Ve fakat, bilirkişi raporu geldiğinde bir de baktım ki, bu eksiklikle ilgili konularda hiçbir açıklama yapılmadan direkt olarak temerrüt hesabına girilmiş. Bunun üzerine, rapora itiraz ettim ve mahkemeye, hukuki bir konuda zaten hakimin karar verebileceği halde dosyayı bilirkişiye göndermesinin usule uymadığı ve fakat madem ki bu konu için özellikle hukukçu bilirkişiye görev tevdii edildiyse de eksik inceleme ile bu konudan hiiç bahsedilmemiş olması nedeniyle ek rapor alınması kanaatinde olduğumu beyan ettim.Mahkeme, bu itirazlarımı da dikkate almadan dosyayı sonlandırdı.

Bu davanın üzerinden 1*2 ay geçmesinin ardından aynı konudaki başka bir mahkeme, dosyayı bu kerre -yine usulsüz ihtarname konusundaki itirazlarımı neticelendirmeden- emekli bankacıya gönderdi. Tabii ki, raporda ihtarname içeriğine girilmemişti. Ben de bunun üzerine, baktım ki mahkemeden bir değerlendirme yok ve bilirkişi raporunda da bu hususta bir inceleme yok. Bunun üzerine, rapora itiraz ettim ve son çare olarak hukukçu bilirkişi istedim. Duruşmaya bir girdim ki, ilk duyduğum laf, hakimden fırça idi. Bİz hukukçu deilmiyiz, ihtarnamenin içeriğini ben inceleyebileceğim halde hukukçu bilirkişi istemenizi kendime hakaret addederim diye bir sitem geldi. Ben de dayanamadım ve sayın hakim, bu hakareti ben deil, bu tip dosyaları anında hukukçu bilirkişiye gönderen meslektaşlarınız size addetmektedir demek zorunda kaldım.

P.S. : Daha sonradan öğrendiğim kadarı ile, ilk olayda bahsi geçen sayın hakim aslında ceza hakimi iken daha sonra tayini icra mahkemesi hakimi olarak çıkmış ve bizim davaya girdiğinde de bu mahkemeye atanalı çok olmamış maalesef.

Saygılarımla,
Old 17-04-2007, 01:14   #18
avayhan

Burada yazılanlardan en son şu anlam çıkıyor. 'PARAN VARSA HUKUK VAR, YOKSA BAŞININ ÇARESİNE BAK.' Sorarım size bir hukuk devletinde adaletin de eğitim gibi ücretsiz olması gerekmez mi? Veya vatandaşın üzerindeki yük bir şekilde sağlık sigortası yöntemine benzer bir şekilde hafifletilemez mi? 21. yy'da Türkiye'nin hukuk devleti anlayışının tekrar gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi