Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacağın Temliki

Yanıt
Old 28-11-2007, 14:48   #1
üye19870

Varsayılan Alacağın Temliki

Değerli meslekdaşlarlarım merhaba

İpoteke dayalı takip yapmış bulunmaktayım. Üçüncü bir şahıs gelip ödemeyi bana yapacağını, fakat alacağı ona temlik etmemi istedi. Ben de kabul etmiş bulunmaktayım. Yazılı temlik sözleşmesi yapıldıktan sonra o kişinin de bizzat icra dairesine gelmesi gerekiyor mu? Ve bu konuda fiili tecrübesi olan arkadaşların uygulamadaki püf noktalar konusunda yardımcı olmaları rica olunur.

saygılarımla
Old 28-11-2007, 23:21   #2
sailor1981

1.temlık sözleşmesini noterde yapar ve damga vergısını ödeyerek....temlık alan icra dairesıne ibraz eder ve işlemlere sizin kaldığınız yerden devam eder...(uygulamada dosya kapak hesabı yapılmadan damga vergısı yatırılıyor, icra müdürleri bunu farkedıp ilave damga vergısı için yenıden malıyeye gönderıyor..kapak hesabı yapıp temlık sözleşmesını buna göre yapın)..
Borçlar kanununa göre noterden yapılma zorunlulugu yok ancak uygulama hep noter yolu ile özellıkle icra dosyalarında bu arada damga vergısı sanırım binde 7.5...kolay gele
Old 29-11-2007, 11:18   #3
ISTANAZ

İcra dairelerinde de temlik sözleşmesi yapılabiliyor diye biliyorum. ben bir kez yaptırmayı düşünmüştüm. Müdür yardımcısı yapılabildiğini, ancak uğraşmak istemediklerini söyledi. Siz deneyin, belki notere gitmeniz gerekmeden halledersiniz
Old 29-11-2007, 11:22   #4
avfatihemir

sevgili meslektaşım,
temlik icra müdürlüğünde yapılabilir. Talap açarak yapabilirsiniz.
Old 29-11-2007, 12:30   #5
üye19870

Değerli arkadaşlarım, yorumlarınız için teşekkürler, ama önem arz eden bir nokta daha var ki temlike konu dosya ipotek takip dosyası. Bunu da dikkate alarak cevap yazarsak sevinirim.

saygılarımla.

(Bu arada cevap yazanların hanesine teşekkür eklenmiştir. )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi