Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

AVM'deki dükkanın malikinden habersiz kiraya verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2017, 17:02   #1
Av.Dr.Yahya DERYAL

Varsayılan AVM'deki dükkanın malikinden habersiz kiraya verilmesi

AVM'deki dükkanın malikinden habersiz olarak AVM yönetimince kiraya verilmesi durumunda malik ne yapabilir?
Old 06-06-2017, 18:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
AVM'deki dükkanın malikinden habersiz olarak AVM yönetimince kiraya verilmesi durumunda malik ne yapabilir?

AVM Yönetiminin gerekçesini merak ettim.
Old 06-06-2017, 18:51   #3
Av.Dr.Yahya DERYAL

AVM Yönetimi der ki: "Size ulaşamadık. Ortak gider borcunuza mahsuben kiraya verdik".
Malikin ortak gider borcundan da haberi yok.
Old 07-06-2017, 09:27   #4
olgu

Malik müdahalenin meni ve ecrimisil talep edebilir, yetkisiz kişilerce yapılmış kira sözleşmesi geçerli olmadığı için kiracı yasal olarak gayrimenkulde bulunmamaktadır.
Old 07-06-2017, 10:46   #5
gunermeric

Yönetim söz konusu işyerinin anahtarını nasıl elde etmiş, malik anahtarı yönetime mi bırakmış?
Old 07-06-2017, 13:23   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
AVM Yönetimi der ki: "Size ulaşamadık. Ortak gider borcunuza mahsuben kiraya verdik".
Malikin ortak gider borcundan da haberi yok.

Kısaca "malınıza el koyduk" demişler.

Sayın olgu gibi düşünmekteyim.
Old 07-06-2017, 13:53   #7
gunermeric

Eğer malik işyerinin anahtarını yönetime bırakmışsa, yönetimin kiraya verme yetkisi olmadığından yönetici ya da diğer sorumlular bakımından yani kira sözleşmesine taraf olan sorumlular bakımından güveni kötüye kullanma suçu oluşur.
Old 07-06-2017, 16:04   #9
Admin

Adli yollardan önce 3091 sayılı kanun gereğince başvuru da denenebilir diye düşünüyorum. Sonuç alınamasa dahi bu şekilde adli yollarda kullanılacak deliller (kiracı olduğunu iddia eden kişinin kontratı vs.) elde edilebilir.
Old 07-06-2017, 16:48   #10
gunermeric

Ben direkt yönetimi hedef aldım ve cezadan gidiyorum

AVM Yönetimi bakımından, TCK 154. maddede düzenlenen Hakkı Olmayan Yere Tecavüz suçu oluşur mu acaba diye düşünüyorum.

Madde metninde;
"Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası verilir"

AVM Yönetimi malikmiş gibi davranmış ve işyerini kiraya vererek gerçek malikin yararlanmasına engel olmuş. Bence bu maddeden de 6 aylık şikayet süresi içerisinde savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir gibi geliyor.
Old 07-06-2017, 17:06   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gunermeric
Eğer malik işyerinin anahtarını yönetime bırakmışsa, yönetimin kiraya verme yetkisi olmadığından yönetici ya da diğer sorumlular bakımından yani kira sözleşmesine taraf olan sorumlular bakımından güveni kötüye kullanma suçu oluşur.
Malik işyerinin anahtarını hangi sebeple yönetime vermiş olabilir? Aklıma "su basması"ndan başka bir sebep gelmiyor. Tutanak tutularak anahtar teslim edilmişse, "kiraya verme yetkisi kesin yoktur" diyebiliriz. Aksini iddia ederseniz aşağıdaki linki okuyun, derim. O zaman da buraya cevap yazdığınıza pişman olursunuz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=35791
Old 07-06-2017, 17:11   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gunermeric
Ben direkt yönetimi hedef aldım ve cezadan gidiyorum

AVM Yönetimi bakımından, TCK 154. maddede düzenlenen Hakkı Olmayan Yere Tecavüz suçu oluşur mu acaba diye düşünüyorum.

Madde metninde;
"Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezası verilir"

AVM Yönetimi malikmiş gibi davranmış ve işyerini kiraya vererek gerçek malikin yararlanmasına engel olmuş. Bence bu maddeden de 6 aylık şikayet süresi içerisinde savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir gibi geliyor.

Bence bu madde uygulanamaz. AVM yönetimi malikin faydalanmasını engellemiyor.
Old 07-06-2017, 17:25   #13
gunermeric

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence bu madde uygulanamaz. AVM yönetimi malikin faydalanmasını engellemiyor.

Hakkı olmadığı halde başkasına kiraya vermek malikin kullanımını engellemek anlamına gelmez mi diyorsunuz? Peki malik nasıl kullanabiliyor içerisinde yönetimin kiracısı varken?

Ben kesin olur da demiyorum meslektaşım, olabilir mi diye düşündüm. Çünkü yönetimin bu yaptığı cezasız kalmamalı
Old 07-06-2017, 17:28   #14
gunermeric

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Malik işyerinin anahtarını hangi sebeple yönetime vermiş olabilir? Aklıma "su basması"ndan başka bir sebep gelmiyor. Tutanak tutularak anahtar teslim edilmişse, "kiraya verme yetkisi kesin yoktur" diyebiliriz. Aksini iddia ederseniz aşağıdaki linki okuyun, derim. O zaman da buraya cevap yazdığınıza pişman olursunuz.

Bu linkin konusu beyin yakıcı Suat Bey, içine girince çıkmak zor
Old 07-06-2017, 17:44   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gunermeric
Hakkı olmadığı halde başkasına kiraya vermek malikin kullanımını engellemek anlamına gelmez mi diyorsunuz?:

O kanun maddesi kapsamına girmez, diyorum.
Old 07-06-2017, 17:44   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gunermeric
Bu linkin konusu beyin yakıcı Suat Bey, içine girince çıkmak zor
Old 07-06-2017, 18:12   #17
Av.Dr.Yahya DERYAL

Bir yeni bilgi daha: Kiracı, yandaki dükkanı da kiraladığı için aradaki duvarı kaldırmış !!!
Sanki tam TCK.154...
Old 08-06-2017, 12:39   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
Bir yeni bilgi daha: Kiracı, yandaki dükkanı da kiraladığı için aradaki duvarı kaldırmış !!!
Sanki tam TCK.154...

"Beraatine" yönünde muhalefet şerhi düşüyorum. Eğer vatandaş sadece yandaki dükkanı kiralayıp müvekkilinize ait dükkanın duvarlarını yıksaydı, suç oluşurdu. Ancak adamın elinde kapı gibi(!) AVM yönetimiyle yaptığı kontrat var.
Old 08-06-2017, 13:16   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Güzel bir tartışma konusu. Konu dönüp dolaşıp yeniden canlanıyor. Sabır dilerim.

Old 08-06-2017, 17:54   #20
Av.Dr.Yahya DERYAL

Hakkı olmayan yere tecavüz
MADDE 154 - (Değişik birinci fıkra: 5841 - 25.2.2009 / m.1) (1) Bir hakka dayanmaksızın
başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini
malikmiş gibi
tamamen veya kısmen işgal eden
veya
sınırlarını değiştiren
veya
bozan
veya
hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan
kimseye,
suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.
Old 08-06-2017, 18:46   #21
olgu

Bu taksirle işlenebilecek bir suç değil, kiracının da kastı olduğunu düşünmüyorum. Yetkisiz kişiden de olsa bir kira sözleşmesine dayanarak müvekkilinizin gayrimenkulünde bulunmakta. Hukuki uyuşmazlık haksız işgal sebebiyle meni müdahale olsa da, cezai anlamda bir işgal olduğunu düşünmüyorum. Kasıt sebebiyle...
Old 09-06-2017, 11:30   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan olgu
Bu taksirle işlenebilecek bir suç değil, kiracının da kastı olduğunu düşünmüyorum. Yetkisiz kişiden de olsa bir kira sözleşmesine dayanarak müvekkilinizin gayrimenkulünde bulunmakta. Hukuki uyuşmazlık haksız işgal sebebiyle meni müdahale olsa da, cezai anlamda bir işgal olduğunu düşünmüyorum. Kasıt sebebiyle...

Kiralayan bakımından ele alınırsa suç oluşabilir bence.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi