Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Soruşturması aşamasında alınan bilirkişi raporuna itiraz etmemek rapor içeriğini kabul anlamı taşır mı?

Yanıt
Old 15-06-2017, 14:30   #1
av.k.d

Varsayılan Ceza Soruşturması aşamasında alınan bilirkişi raporuna itiraz etmemek rapor içeriğini kabul anlamı taşır mı?

Merhabalar,

Ceza soruşturmasında savcılık tarafından maddi zararın ortaya çıkması için aldırılan rapora şüpheli tarafından rapor tebliğ alınmasına rağmen itiraz edilmemesi raporda tespit edilen maddi zarar miktarını ve rapor içeriğini kabul anlamı taşır mı?

Hukuk yargılamasında örneğin davacı tarafın rapora itiraz etmemesi usuli kazanılmış hak olarak kabul edilmekte ( YHGK 1980/4-1264E,1983/175K)olup ceza yargılaması açısından böyle bir sonuç doğurur mu ?

Diğer taraftan CMK 67/5 "Bilirkişi incelemeleri tamamlandığında, yeni bilirkişi incelemesi yapılması veya itirazların bildirilmesi için istemde bulunabilmelerini sağlamak üzere Cumhuriyet savcısına, katılana, vekiline, şüpheliye veya sanığa, müdafiine veya kanuni temsilciye süre verilir. Bu kişilerin istemleri reddedildiğinde, üç gün içinde bu hususta gerekçeli bir karar verilir." kanun maddesinde süreden kasıt ne kadar olduğu ve bu süre içerisinde itiraz edilmemesinin sonuçlarından bahsedilmemektedir.Benim araştırdığım konu ise soruşturma aşamasında alınan rapora itiraz edilmemesinin sonuçlarının neler olduğudur.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 15-06-2017, 15:28   #2
Av. Hatun Olguner

Ceza yargılamasında bilirkişi raporlarına karşı itiraz süreye tabi değildir. Her zaman itiraz yapılabilir... Rapora itişraz etmemek rapor içeriğini kabul anlamı taşımaz düşüncesindeyim. Her zaman rapor içeriğine itiraz mümkündür.
Old 15-06-2017, 15:38   #3
av.k.d

Sayın Hatun bende aynı düşüncedeyim fakat elimde somut bir veri olması açısından bu konuyu açtım acaba Yargıtay'da böyle bir emsal var mıdır? Ben araştırdım fakat bulamadım.Saygılar
Old 15-06-2017, 16:11   #4
Av. Hatun Olguner

Ceza yargılamasında bilirkişi raporları bağlayıcı değildir. Bu nedenle mahkeme bu raporların aksine karar verebilir. Her zaman resen veya taraflardan birinin talebi üzerine yeni bilirkişi raporu alınmasına karar verebilir. İtitrazın süreye tabi olmaması bundandır. Yargıtay kararı ben de bulamadım. Ancak aramanıza da gerek yok kanısındayım. Siz ititrazlarınızı sebepleriyle birlikte mahkemeye bildirin. İtirazlarınızın makul ve haklı sebepleri varsa mahkemece dikkate alınacaktır...
Old 16-06-2017, 13:49   #5
Av.Dr.Yahya DERYAL

CMK.m.67/5:
"Bilirkişi incelemeleri tamamlandığında, yeni bilirkişi incelemesi yapılması veya itirazların bildirilmesi için istemde bulunabilmelerini sağlamak üzere Cumhuriyet savcısına, katılana, vekiline, şüpheliye veya sanığa, müdafiine veya kanunî temsilciye süre verilir. Bu kişilerin istemleri reddedildiğinde, üç gün içinde bu hususta gerekçeli bir karar verilir".
Old 16-06-2017, 13:55   #6
Av.Dr.Yahya DERYAL

Ceza usulünde, bilirkişi raporuna itiraz imkanı bulunmakla beraber, süresi (yasal süre) belirtilmemiştir. Mahkemece verilen makul sürede itiraz edilmeyen bilirkişi raporu da bağlayıcı nitelik kazanamaz. Fakat tarafın/tarafların itiraz etmediği bir rapor mahkemece daha "kolaylıkla" hükme esas alınabilir.
Old 16-06-2017, 13:55   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Ceza mahkemelerinde hakim re'sen maddi gerçeği bulmakla yükümlü olduğundan, tarafın itiraz süresini geçirmesi veya itiraz etmemesi ya da geç itiraz etmiş olması, sorun teşkil etmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi