Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Muhakemesinde Tavzih Mümkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2007, 22:33   #1
halit pamuk

Varsayılan Ceza Muhakemesinde Tavzih Mümkün mü?

Ceza muhakemesinde tavzih mümkün müdür?

Bilindiği üzere Hukuk Usulü Muhakmeler Kanunun 455 ila 459 maddeler arasında hükümlerin tavzihi başlığı ile tavzihi düzenlemiştir.

Bunun karşılığı Ceza Muhakemesi Kanunda düzenlenmiş mi?

CMUK.m.402'in karşılığı olduğunu düşündüğüm, Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 98. maddesinde

"Mahkumiyet hükmünün yorumunda veya çektirilecek cezanın hesabında duraksama olursa, cezanın kısmen veya tamamen yerine getirilip getirilemeyeceği ileri sürülür ya da sonradan yürürlüğe giren kanun, hükümlünün lehinde olursa, duraksamanın giderilmesi veya yerine getirilecek cezanın belirlenmesi için hükmü veren mahkemeden karar istenir."

hükmü yer almakta ancak; bu sadece mahkumiyet kararıyla ilgili bir hüküm.

Benim sorduğum soru: Ceza mahkemesinin mahkümiyet dışındaki kararlardan, anlaşılmayan ve birbirini tutmayan yani açıklanması gereken durumların varlığı halinde, tavzih yoluna gidilebilir mi? Ceza mevzuatında bunun yasal dayanağı var mı? Yoksa kıyasen HUMK'u uygulayabilir miyiz?

Bu konuda uygulaması olan ya da yorumu olan değerli meslektaşlarımızın görüşünü bekliyorum.

Saygılarımla...
Old 28-09-2007, 16:57   #2
imge_nil

Ceza Muhakemesi Hukukunda Hükmün Tavzihi durumu olmayıp, elinizdeki kesinleşmiş karara karşı m.309 ya da m.311 de belirtilen iadei muhakeme yoluna başvurabilirsiniz. İyi çalışmalar.
Old 28-09-2007, 17:20   #3
Elif Defne

Pek ceza dosyam olmasa da şu anda tam konuya (soruya) uygun bir iş var elimde.Müvekkil,hakkında yapılan icra takibinde takibe konu senet üzerinde oynama vs. iddiaları ile suç duyurusunda bulunmuş ve sonucunda senet alacaklısı hakkında kamu davası açılmıştı.Müvekkilin kendi takip ettiği bu davada sanık (alacaklı) beraat etti.Hazırlık soruşturması sırasında senet aslı incelenmek ve iade edilmek üzere İcra Dairesinden istenmiş ve dosyada kalmış.Sanık beraat edince Mahkeme senedin de sanığa iadesine diye hüküm kurmuş.Karar da kesinleşmiş.Müvekkil icra dosya borcunu ödeyip dosyayı kapattığı için İcra Dairesinden senet aslını almak istiyor doğal olarak alamıyor.Bana geldi ben de en pratik olarak maddi hata kabul edilerek hükümdeki ilgili bölümün düzeltilmesini istedim.Ancak katip arkadaşın bana söylediğine göre;üye Yargıç bunu ancak tavzih ile düzeltebiliriz,onun için de sanığa tebligat çıkartmamız gerekir demiş.Ceza yargılamasında konu ile ilgili tam bilgi sahibi olmamam nedeni görüş belirtmek istemiyorum.Ancak böyle bir örnek olduğu için konuyu sizinle paylaşmak istedim.Cavit Tuna
Old 28-09-2007, 23:32   #4
halit pamuk

Öncelikle cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

24 saate 120 kişi okuyup iki kişi cevap verip hukuki dayanakları da göstermediğine göre, sanırım uygulamada bu yola başvuran çok az insan var.

Kunter Hoca, Karar düzeltme yolunu geniş yorumlayıp tavzih olabileceğini söylese de; kanaatimce, yasa da bu konuda mutlaka bir düzenleme yapılması gerekiyor.

Kıyasen ya da geniş yorumlar yaparak bir tavzih kurumu yaratamayız. Ancak anladığım kadarıyla, CMK da bu konuda bir düzenleme yapılmamış.

Acaba benim göremediğim bir yerde düzenlenmiş mi diye sormak istedim. Ya da benim kaçırdığım bir nokta mı var?

Tavzih,İdari yargıda var, hukuk yargısında var, Niye ceza yargısında olmasın?

Böyle bir düzenleme olmaması, kanun koyucu açısından bir eksikliktir.
Old 27-09-2012, 11:52   #5
ALİ ERTUNÇ

Konu açılalı epey olmuş. Ancak benzer bir sorunla yeni karşılaştım. (Sanık lehine vekalet ücretine hükmedilmiş ancak bunu katılanın mı yoksa hazinenin mi ödeyeceği, kararda açık değil) Bulduğum sonucu paylaşmak istedim.
Kuru/Aslan/Yılmaz, Medeni Usul Hukuku 22. Bası, sayfa 61'de HMK'nın CMK'ya göre genel bir kanun olmadığı, fakat CMK'da hüküm bulunmayan hallerde HMK hükümlerinin kıyasen ceza usülde de uygulanacağını belirtmekte; buna örnek olarak HMK'nın adli yardıma ilişkin 334-340. maddelerinin, ceza mahkemelerinde ve askeri mahkemelerde de uygulanacağını, belirtmektedir.
Çözüm akla yatkın ama İYUK'da olduğu gibi açık bir atıf olmadığından, bir yere dayandırma isteğimiz eksik kalıyor.
Old 24-06-2013, 12:29   #6
Av. Murat ÇETİN

Takip ettiğimiz bir dosyada ceza mahkemesi mahkeme ismi ve adli para cezasının gün sayısındaki maddi hatayı "re'sen" tavzih etti. Eğer re'sen tavzih edebiliyorsa, talep halinde de tavzih olabilmeli diye düşünüyorum.
Ayrıca, CMK Yürürlük Kanunu'nda Yargıtay Ceza Daireleri ve Ceza Genel Kuruluna yazıma ilişkin maddi hataları düzeltme imkanı verilmiş, bunu kıyasen ilk derece mahkemelerine uygulamak mümkün.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi