Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Msn'de Sohbet Boşanma Sebebi Midir?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-12-2007, 09:19   #1
Konuk

Varsayılan Msn'de Sohbet Boşanma Sebebi Midir?

Ben henüz 6 aylık evliyim.Eşim çok iyi ancak ben bir hata yaptım.MSN de eski erkek arkadaşlarımla konuştum.İnanın kötü niyetli değildim.Ancak eşim bunu öğrendi ve ayrılmak istiyor.Ben boşanmak istemiyorum.Acaba o davayı kazanır mı? Ayrıca ben düğünde takılan takıları alabilir miyim.Ya da nalari talep edebilirim. Lütfen çok çaresizim.
Old 19-12-2007, 11:04   #2
Themis99

Sayın Katılımcı,
Medeni Kanun madde 185 haklar ve yükümlülükler başlığını taşımakta olup
Alıntı:
'' Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.
Eşler bu birliğin mutluluğunu elbirliği il e sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.
Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.
''demektedir.

Eşiniz, sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığınızı, bu nedenle evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçelerine dayanarak boşanma davası açabilir. Ancak boşanma davasının kabul edilebilmesi için sizin kusurlu olduğunuzu ispatlamak zorundadır.Kusurlu olduğunuzu ispatlayamazsa açtığı yada açacağı boşanma davası büyük olasılıkla reddedilir.Sunacağı deliller sizin kusurunuzu ispata yönelik her tür delil olabilir.
Medeni Kanun hükümlerine göre kusursuz yada az kusurulu eşin,kusurlu eşten maddi ve manevi tazminat, yoksulluk nafakası isteme hakkı bulunmaktadır.
Hakim dosyaya sunulan tüm delilleri birlikte değerlendirerek sonuca ulaşır. Tazminat taleplerinin kabulü içinde kendinizin kusursuz yada az kusurlu olduğunuzun ispatı gerekmektedir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan hukuki yardım almanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.
Saygılar .
Old 19-12-2007, 11:22   #3
Konuk

Varsayılan boşanma

cevabınız için çok teşekkür ederim.Ancak merak ettiğim bir diğer konuda düğünde takılan takılar ne olacak? Tamamını alma imkanım var mı?
ayrıca az kusurlu derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.diğer eşe göre mi daha az kusurlu olan yoksa yaptığı olay(benimki gibi mesela) biraz yanlış olan.kusura bakmayın lütfen.yanlış ifade ediyor olabilirim.ama çok zor durumdayım ve inanın kötüniyetle yapmadım.
Old 19-12-2007, 11:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Düğünde takılan takılar size aittir ve Yargıtay'ca kadın tarafından kullanılıp, üzerinde taşındığı için kadının zaten almış olduğu kabul edilir. Bu nedenle, ziynet eşyalarının zaten sizde olduğu mahkemece ilk kabul edilen şey olacaktır.

Aksini ispat etmek, yani ziynet eşyalarının sizde olmadığını ispat etmek size düşecektir.

Böyle bir ispat durumu ile karşılaşmamak için, düğünde takılan ziynetleri korumaya almanızda yarar vardır.

Yine de bir avukattan hukuki destek almanızda fayda var.

Saygılarımla.
Old 19-12-2007, 14:19   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Msn de veya başka alanlarda yazışmanın kendisi kusur değildir.Kusurlu sayılacak olan sadakatsizlik veya güven sarsıcı olarak değerlendirilecek içeriktir.

Bu konuda değerlendirme hakime aittir.Peşinen bir şey söylemek yanlış olacaktır.

Diğer yandan eşiniz bu yazışmanın içeriğini hangi yolla elde etti,bu da önemlidir.Sizin özel alanınızda ve sadece size ait olan hesaplardan/bilgisayardan mı yoksa ortak kullandığınız bilgisayarın ikinize de açık belgelerinden mi?

Bilinmelidir ki özel hayatın gizliliği hakkına aykırı biçimde elde edilen verilere ulaşmak /paylaşmak ve kaydetmek yasadışıdır.
Old 19-12-2007, 19:26   #6
Konuk

Varsayılan boşanma

bana ait msn deki kayıtları bir şekilde elde etmiş. Yani özel alana girme söz konusu. Sayın Habibe Yılmaz Hanımefendi bu durumda yani özel alana izinsiz girdiği için lehime birşey değişir mi.
Old 19-12-2007, 22:47   #7
üye8180

Açılan boşanma davasında zaten eşlerin özel hayatları, mahremleri mahkeme huzuruna taşınmaktadır. Böylece kimin eylemleriyle, sözleriyle kusurlu olduğu araştırılmaktadır.Bu mantıktan hareketle son yargıtay içtihatlarına göre, msn kayıtlarının bir eş tarafından elde edilerek mahkeme huzuruna taşınması özel hayatın gizliliğine aykırı bir eylem olarak değerlendirilmemektedir. Çünkü burada amaç ve kasıt özel hayatın gizliliğini delerek karşı tarafı rencide etmek değil, evlilik birliğinde kusurlu tarafı ortaya çıkarmaktır. Bu arada bahsettiğiniz msn de erkek arkadaşlarınızla konuşma eyleminizin tek başına yeterli bir boşanma sebebi olacağını düşünmüyorum.Bilginize.
Old 19-12-2007, 23:29   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Konuk

1-İnternet üzerinden yapılan yazışmaların niteliği konusunda hukukçular ararsında farklı görüşler bulunabilmektedir ve her bir özel durumun ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.

Örneğin yazıların elde edilmesi için,yazıyı elde eden diğer eşin kesin hakimiyetinde ve sadece o kişi tarafından kullanılan bir bilgisayara ve yazılara izinsiz ulaşmış ulaşmış ise bu suçtur.Ve hukuka aykırı delil elde edilmiştir.Bu eylem nedeni ile Ceza kanununa göre şikayet mümkündür.

2-Fakat bilgisayar her iki eş tarafından ortak kullanıyor ve bu bilgiler her iki kişi tarafından görülebilen dosyalardan elde edilmiş ise bu durumda kişisel görüşüm bir suçun oluşmadığıdır.

Nihayetinde eğer konu yargıya taşınacak ise kararı hakim verecektir.

Alıntı:
Konu ile ilgili Ceza Kanunu Düzenlemesi şöyledir:TCK:MADDE 132 - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

MADDE 133 - (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

MADDE 135 - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

MADDE 139 - (1) Kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmeme hariç, bu bölümde yer alan suçların soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlıdır.
Old 27-12-2007, 22:06   #9
Konuk

Varsayılan Bir soru da benden

3.Şahısların bilgisayarlarından kendi rızasıyla alınan yedeklerden tesadüfü olarak bulunan msn yazışmalarındaki bilgilerde eşler arasındaki taraflardan birisi diğer arkadaşları yada akrablarıyla birlikte sohbet esnasında eşine ağır hakaret ve beddualarda bulunuyor ise bunun boşanma sebebi olma durumu varmı ?
+ kişilerin özel verilerini bir şekilde kendi rızası ile aldığından bunun cezai müeyyidesi varmıdır?
Old 28-12-2007, 10:22   #10
hukukcu

Varsayılan mahremiyet?

İster eşler arasında olsun, isterse kardeşler arasında olsun farketmez. Özel bir bilgisayara girip içeriği incelemek TCK 243. maddeye göre suçtur. Özellikle, özel hayata ilişkin bilgiler veya haberleşme içerikleri ayrı bir koruma altına alınmış ve suç olarak kabul edilmiştir. Örneğin, bir kişi eşinin özel bilgisayarını açarak içeriğine vakıf olmuşsa TCK 243'deki suçu, ayrıca haberleşme içeriğini görürse TCK 132'deki suçu, eşine ait özel fotoğrafları da incelerse TCK 134'teki suçu işlemiş olur.

Ortak kullanımda olan ve her iki eşin birlikte kullandığı bir bilgisayar varsa durum değişir. Çünkü eşlerin birbirine bilgisayardaki içeriklere erişim konusunda rıza gösterdikleri düşünülmelidir. Yine burada istisnai bir durum da söz konusu olabilir. Ortak kullanımdaki bilgisayarda şifre ile korunmuş özel bir bölümün izlenmesi halinde rıza olduğundan bahsedilemez.

Ben her ne kadar böyle düşünsem de Samsun'daki bir boşanma davasında bu şekilde düşünülmedi. Bu davanın haberini de dikkatlerinize sunuyorum.
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=272823

Bilgisayar hard disklerinin yedekleri rıza ile alınsa bile, burada tesadüfen bulunan msn kayıtlarının delil olmayacağını düşünüyorum. Zira, yedek alınmasına rıza verilmesi, içeriklere erişilmesi anlamına gelmemektedir. Yedek alma işlemi, içeriğe erişmeye gerek kalmadan bir bütün olarak yapılan bir işlem olduğu için özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş sayılır.

Aslında son olarak başka bir şey söylemek istiyorum. Özel hayat veya gizlilik tartışmasından öte, diğer eş tarafından elde edilen msn kayıtlarının delil sayılması bazı teknik sebeplerle çok zor:
- MSN kayıtları dediğimiz şey txt veya xml uzantılı basit metin dosyalarıdır.
- Bu dosyaların içeriğini istediğiniz zaman istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
- Hatta bu değişikliği tarih saat bakımından bütünlüğü bozmadan yapabilirsiniz.

Yani, ben kötü niyetli bir eşsem, eşimin konuşma/mesaj kayıtlarını her şekilde manipüle edebilirim ve istediğim delili elde edebilirim. Bunu da bir çok bilirkişi kolay kolay anlamaz. Şimdi sormak isterim, hâlâ MSN deliline güvenmek isteyen var mı?
Old 28-12-2007, 12:58   #11
Doç. Dr. Özge Yücel

Bir kimsenin eşine ağır hakaretlerde bulunması onu kırıcı bir davranış olarak değerlendirilir. Onur kırıcı davranış ve kötü muamele ise TMK'ye göre bir boşanma nedenidir.

Ancak bu muameleye maruz kalan eş affederse veya sözleri öğrenmesinden itibaren 6 ay içinde ve her halde bu sözlerden itibaren 5 yıl geçmekle dava hakkı düşer. Ama dava hakkının düşmesi söz edilen somut davranış için söz konusudur, yeni olaylara dayanarak dava açılabileceği gibi diğer boşanma nedenlerine de dayanılabilir.

MSN yazışmaları kanıt olarak değerlendirilebilir ama takdiri delildir yani yargıç üzerinde kanaat oluşturursa karara esas alınabilir. Bu yazışmalar diğer kanıtlarla desteklenirse kanaat uyandırabilir.

Kişisel veriler o kişinin bilgisiyle ve açık/örtülü rızasıyla elde edilmişse bu davranış suç olmadığı gibi buna dayanarak elde edilen kanıtllar hukuka aykırı değildir. Ama rızası olmadan gizlice veya zorla elde edilen verilere dayanan kanıtlar hukuka aykırı olduğundan dinlenmez. Ayrıca bu eylem bir suç oluşturur. TCK'nin 132. maddesine göre haberleşmenin gizliliğini ihlaldir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi