Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardım ve kapsadığı davalara ilişkin

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2007, 16:13   #1
SUCCEED

Varsayılan adli yardım ve kapsadığı davalara ilişkin

Adli yardım bürosu tarafından davacı avukatlığı yapmak üzere görevlendirildim Aklıma takılan iki soru var.Davalı eş gelirini daha düşük göstermek için sahip olduğu dükkanı kardeşine devretmiş,muvazaa davası açmam gerekiyor adli yardım görevlendirdiği davaya ilişkin davaları da kapsıyor mu? Hakim ara kararında 245 ytl tedbir nafakasına hükmetti bu parayı nasıl tahsil edebilirim? İlamsız icra yoluyla sanırım. Bu konuda zamanaşımı var mıdır? Ayrıca icra takibi başlattığım zaman avukatlık üctretine hak kazanacak mıyım? Adli yardım davaya ilişkin takipleri de kapsıyor mu?
Old 19-05-2007, 16:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan DEVİN
Adli yardım bürosu tarafından davacı avukatlığı yapmak üzere görevlendirildim Aklıma takılan iki soru var.Davalı eş gelirini daha düşük göstermek için sahip olduğu dükkanı kardeşine devretmiş,muvazaa davası açmam gerekiyor adli yardım görevlendirdiği davaya ilişkin davaları da kapsıyor mu? Hakim ara kararında 245 ytl tedbir nafakasına hükmetti bu parayı nasıl tahsil edebilirim? İlamsız icra yoluyla sanırım. Bu konuda zamanaşımı var mıdır? Ayrıca icra takibi başlattığım zaman avukatlık üctretine hak kazanacak mıyım? Adli yardım davaya ilişkin takipleri de kapsıyor mu?

Sayın DEVİN,

Mevzuatın ilgili bölümünü aktarıyorum:

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği

Adli Yardımın Yapılışı

Madde 6

e) Görevlendirilen avukat, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür. Bağlantı ve ilişki bulunsa bile başka dava ve icra takipleri veya benzeri hukuksal işlemler, görev konusu iş kapsamında kabul edilmez.

Buna göre muvazaa davası bağlantılı dava olsa bile açamazsınız. Tedbir nafakasını icraya konu edebileceğinizi sanıyorum. Çünkü alınan işin fer'idir. İcra vekalet ücretine hak kazanırsınız. Tedbir nafakasında zamanaşımı var mı? Diye soruyorsunuz. Tahmin ediyorum, kısa bir zamandan söz etmektesiniz. Yani 7 gün gibi...Böyle bir süre bulunmamaktadır. Dava devam ettiğine göre böyle bir yorumda bulundum. İlamsız takip yapacaksınız. Davadan sonra kararın icrası için kesin bir bilgim yok. Ancak Yönetmeliğe bakınca onu da yapamazsınız gibi gelmektedir. Yine de Adli Yardım Bürosu'ndan görev alan meslektaşlarımızın yorumlarını bekleyelim, derim.

Saygılarımla
Old 19-05-2007, 23:05   #3
uskudarli80

Ben adli yardımda görevli bir avukat olarak cevap vermek istiyorum.
görevlendirildiğiniz davayla ilintili olsa dahi açamazsınız. Müvekkilinizi o ilintili davada da adli yardıma müracaat etmesi hususunda baroya yönlendiriniz.Kendisine yeniden atama yapılacaktır. Atama da genellikle ilk atama yapılan avukatı yani sizi atıyorlar. Görevlendirildiğiniz davada verilen kararın icrası için de aynı yol izlenmeli. Başvurucuya barodan yeniden atama yapılmalı. dediğim gibi bu yeni atanack avukat da genellikle siz olursunuz. Trafik kazası nedeniyle açtığım tazminat davasında kazandığım tazminat kararının icrasında başvurucu icra işi için baroya avukat tayini hususunda müracaat etti. Baro icra için de yine beni atadı. Sizin duurmunuzda aynı.Yani kısaca adli yardım icra takiplerini kapsamaz. O konuda yeniden atama yapılması lazım. Vekalet ücreti hususuna gelince vekalet ücreti kazanırsınız. Bu da tabi ki Av.Kanunu 164 madde gereğince sizindir. Saygılarımla
Old 20-05-2007, 03:51   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Tıpkısının aynısı bir davada takip yapmak için adli yardım müvekkilinden ayrıca vekalet aldım,sözleşme yaptım ve baroya bilgi verdim. Bu durumda karşı taratftan alacağınız vekalet ücreti adli yardım kapsamında olmayacağı için sizin olacaktır.
Old 21-05-2007, 07:50   #5
SUCCEED

Bilgilendirdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim
Old 21-05-2007, 15:58   #6
av.ayselyildiz

Sayın Meslektaşım, Adli Yardım Kurulu üyesi olarak sorunuzu yanıtlamak istiyorum. Adli yardım görevi, görevlendirildiğiniz dosya ile sınırlıdır. Ancak açılmasında lüzum gördüğünüz dava ve takip işlemleri için, "ek yetki" talebinde bulunabilirsiniz. Bu taleplerinizin kabul edilmesi durumunda, söz konusu ek yetki kapsamındaki diğer işler için de öngörülen maktu ücreti almaya hak kazanırsınız. Yaptığınız iş ve işlemler nedeni ile karşı taraf aleyhine hükmedilen vekalet ücretleri de size aittir. Çalışmalarınızda başarılar diler, birkaç merkez dışında çok sağlıklı işlemediğini gördüğümüz Adli Yardım Sistemi' nin baronuz çevresinde sağlıklı işlemesine katkı sağlamanızı dilerim...
Old 19-11-2009, 09:52   #7
nizar

Adli yardım gereği görevlendirildiğim bir dosyada duruşmada hakim "vekilliğe kabul kararı"BP eksik olduğu gerekçesi ile vermedi.

Böyle bir duruşma tutanağı ile VEKİLLİĞE KABUL KARARI OLMADAN avukatlık ücretini barodan tahsil etmek mümkün müdür?

Bu konuda yönetmelikte açıklık yok.Uygulamayı paylaşır mısınız?
Old 12-08-2010, 14:36   #8
bb6549

dava dileçenizin havaleli fotokopisi ve harç makbuzu ibrazı ile vekalet ücretinizi alabilirsiniz..ilk duruşma tutanağını beklemek zorunluluğunuz yok
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi