Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat sıfatıyla tanıklık

Yanıt
Old 11-11-2008, 11:33   #1
avesrademr

Varsayılan Avukat sıfatıyla tanıklık

Merhaba. Tanık sıfatıyla ismimin yanında parantez içinde avukat yazdığı şekliyle duruşma tarihine dair bir tebligat aldım ve tanık olarak yazıldığımı bu şekilde öğrendim. Tebligatta başka herhangi bir içerik yok, hangi konuda ispata çağrıldığıma dair de. HUMK m. 258'e göre tebligatta bulunması gereken hususlardan biri de tanığın hangi konuda ispata çağrıldığına dair bilgidir. Mahkeme kalemine dosya hakkında bilgi almak istediğimi belirttim, fakat tanık olarak göründüğüm için ısrarla bilgi vermiyorlar. İçeriği bilmem lazım zira bahsedilen mahkeme ile bir alakam olamaz, orda dosyam da yok. Böyle bir durumla karşılaşan ya da fikir beyan etmek isteyen hukukçu arkadaşlarımın yanıtlarını bekliyorum. Teşekkürler.
Old 11-11-2008, 12:10   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın meslektaşım;

Aşağıdaki linki okumanız fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15375

Saygılarımla.
Old 11-11-2008, 12:59   #3
Tractatus

Avukatlık yaptığınız bir işle alakalı bir olay ise tanıklıktan çekinebilirsiniz.
Old 11-11-2008, 13:18   #4
avesrademr

av-ufuk çok teşekkür ederim cevap verme nezaketinde bulunduğunuz için. linkteki tartışmayı okudum. tanıklıktan çekinme meselesi malum ancak ben gönderilen celpte hangi konuda tanık olarak dinleneceğimi bilmiyorum, bilgi verilmiyor mahkeme kaleminden. ve gönderilen tebliğ parçasında da ne tarafları görüyorum ki fikir sahibi olabileyim ne de konuyu. Bu normal midir?
Old 11-11-2008, 13:30   #5
av.pergamon

Sadece avukat olmanız, dosyaya incelemeniz için yeterli olmalıdır. Kalemin dosyayı göstermemesi doğru değil.
Old 11-11-2008, 13:34   #6
avesrademr

av.pergamon, telefon yoluyla bilgi almaya çalıştım ama kaleme bizzat gitsem de aynı gerekçelerle bilgi vermeyceklerine eminim zira normalde kalemlerden telefon yoluyla her zaman bilgi alabiliyorum. ilgili adliye hiç gittiğim bir adliye değil ve çok uzak, zaten bu yüzden telefonla öğrenmeye çalıştım.
Old 11-11-2008, 13:37   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım,

İlgili adliyeye bizzat gitmeniz ve mahkeme yargıcı ile; davanın tarafları ve tanıklığınızın hangi konuda istendiğine ilişkin olarak bilgi istemeniz karşısında talebinizin reddedileceğini sanmıyorum.

Saygılarımla.
Old 11-11-2008, 13:44   #8
gurhankoc

1136 sy. AVUKATLIK KANUNU

Madde 46 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/32 md.)

Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyeri veya yanında çalışan sekreteri eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarla örnek aldırabilir. Avukatın onanmasını istemediği örnekler harca tabi değildir.

Avukat veya stajyer, vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekaletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.

Bir an için yasa maddesini unuttunuz sanırım. Eğer bizzat giderseniz size bilgi verilmemesi ihtimali, yasaya göre yok.
Old 11-11-2008, 13:59   #9
avesrademr

Yok hayır unutmuş değilim ama durum farklı sayın gurkankoc. Bahsettiğim, ilgili adliyede herhangi bir dosyam vs. yok ve müvekkillerimden birinin taraf olduğu bir dava olsa zaten vekaletleri bende ve de başka bir avukat arkadaş da yürütmüş olsa neticede bilgim olurdu, bunun yanında vekil sıfatıyla tanık olarak tebliğ alıyorum.
Teşekkür ederim yine de ilginiz için.
Old 11-11-2008, 14:03   #10
gurhankoc

Bir mahkeme dosyasını inceleyebilmeniz için o adliyede dava veya icra takip dosyanızın olmasına gerek yok.
Tanık olmanız veya dosya hakkında ilgisiz biri olmanızın da bir önemi yok.
Eğer Avukatlık kimliğiniz yanınızdaysa sorun çıkmayacaktır.
Old 11-11-2008, 14:12   #11
avesrademr

"Bir mahkeme dosyasını inceleyebilmeniz için o adliyede dava veya icra takip dosyanızın olmasına gerek yok. " Bahsettiğim bu değil. Tabii ki gerek yok.
Sanırım yeterince açık olmadı sorum. Yine de teşekkürler.
Old 11-11-2008, 14:14   #12
av_sibelll

asyın Avesrademr, adliyenin uzak olmasından ötürü , eğerki dosyanın bulunduğu adliyeyi yazarsanız belki orada işi olan meslektaşlarımız size yardım etmek ister ve dosya hakkında size bilgi verebilir. Zira vekaletnamemiz olmasa bile dosyayı incelem hakkımız bulunmakta.
Yada kaleme faksla bir dilekçe gönderin ve talebinizi belirtin. Belki o zaman yardımcı olurlar. Eğer bu şekilde de bilgi alamazsanız o adliyeye bizzat gitmeniz sizin lehinize olur diye düşünüyorum. naçizhane düşünceler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi