Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir Nafakasının Tahsili Neden Gecikir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2009, 12:35   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir Nafakasının Tahsili Neden Gecikir?

Merhaba,yardımlarınız ve açıklamalarınız için şimdiden çok teşekkürederim.İlk davamız kasım 2008'de oldu.Hakim 150.00TL bana,150TL kızıma nafaka bağladı.Eşim başka bir ilde öğretmen.Avukatım duruşmadan hemen sonra İcraya verdi.Mart ayında 2.duruşma yapıldı,Hakim kızımın(5 yaşında)Adliye Psikoloğuna görünmesine karar verdi ve 3.duruşmayı 22 Nisana attı ama biz hala nafaka alamadık.Avukatım bunun normal olduğunu,bazen işlemlerin böyle yavaş ilerleyebileceğini söylüyor,biraz daha bekleyelim,yeniden yazı gönderirsem başa dönmüş olacağız ve bir bukadar daha bekleriz diyor.tam 5 ay oluyor ama hala ses yok.oysa kasımda şahitlerin dinlenmesine karar verdiğinde,gönderilen tüm yazılar yerine ulaştı ve şahitlerin ifadeleri Mart ayındaki duruşmada Hakimin önündeydi.Peki nafaka işlemlri neden bu kadar uzun sürdü,bu durum normalmi,yapmam gereken birşey varmı?
Old 08-04-2009, 12:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Boşanma davası ile nafaka tahsili için icra işlemleri ayrı dosyalar üzerinden yürümektedir. Ne yazık ki ülkemizde tebligat işlemleri yavaş ve sorunludur. Bu nedenle sözettiğiniz gibi gecikmeler, mağduriyetler doğmaktadır. Avukatınıza güveniniz ve işlemler için gerekli bilgi ve masrafları zamanında veriniz; böylece işlemlerin daha kısa sürede yerine getirilmesine yardımcı olunuz.
Adalete ulaşmanın daha kolay olduğu günler görmeniz dileğiyle ve saygılarımla.
Old 08-04-2009, 12:53   #3
Konuk

Peki anladım,çok sağolun...
Old 08-04-2009, 13:49   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,yardımlarınız ve açıklamalarınız için şimdiden çok teşekkürederim.İlk davamız kasım 2008'de oldu.Hakim 150.00TL bana,150TL kızıma nafaka bağladı.Eşim başka bir ilde öğretmen.Avukatım duruşmadan hemen sonra İcraya verdi.Mart ayında 2.duruşma yapıldı,Hakim kızımın(5 yaşında)Adliye Psikoloğuna görünmesine karar verdi ve 3.duruşmayı 22 Nisana attı ama biz hala nafaka alamadık.Avukatım bunun normal olduğunu,bazen işlemlerin böyle yavaş ilerleyebileceğini söylüyor,biraz daha bekleyelim,yeniden yazı gönderirsem başa dönmüş olacağız ve bir bukadar daha bekleriz diyor.tam 5 ay oluyor ama hala ses yok.oysa kasımda şahitlerin dinlenmesine karar verdiğinde,gönderilen tüm yazılar yerine ulaştı ve şahitlerin ifadeleri Mart ayındaki duruşmada Hakimin önündeydi.Peki nafaka işlemlri neden bu kadar uzun sürdü,bu durum normalmi,yapmam gereken birşey varmı?

Benden önce yazan meslektaşıma katılmakla birlikte, 5 ay icra takibinde uzun bir süredir. Tebligat yapılıp, takip kesinleştiyse haciz yapılabilir. Acaba adres değişikliği mi sözkonusu? Ya da haczi kabil mal mı yok? Avukatınız
Alıntı:
yeniden yazı gönderirsem başa dönmüş olacağız ve bir bukadar daha bekleriz diyor
böyle bir beyanda bulunduysa(yanlış anladığınızı sanıyorum), bunun anlamını sorun. Maaş haczi istemiş olup, işyerinden dosyaya maaş kesintisi mi beklenmektedir?
Old 08-04-2009, 15:28   #5
Konuk

İnanın hiç anlamadım,eşimin adresinde herhangibir değişiklik yok,haciz maaşına konulmayacakmıydı,şuanda çalışıyor,öğretmen(maaşımı borçlu göstereceğim felan diyordu ama naptı bir bilgim yok)Zaten onun canı yansaydı(tabiri caizse)yani maaşından kesinti olsaydı,ona herhangibir yazı ulaşsaydı,bana geri dönüş yapardı.Onunda sesi çıkmadı.Avukatım aynen yukarıda yazdıklarımı söyledi.Acaba gerekli işlemleri kendisi yapmadığı için bu gecikme olabilirmi.Kusura bakmayın hukuk dilinden fazla anlamıyorum.O yüzden anlatımımda netlik olmayabilir.Bana,'ara eşini nafakayı ödeyecekmiymiş,yoksa icrayamı verelim' dedi.Bende,'ayrılalı 1 yıl oluyor 1 kere bile kızımın bir ihtiyacı varmı'diye sormadı.İcraya verin,dedim.Ogün bugündür verdim,ses yok diyor
Old 08-04-2009, 15:58   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İnanın hiç anlamadım,eşimin adresinde herhangibir değişiklik yok,haciz maaşına konulmayacakmıydı,şuanda çalışıyor,öğretmen(maaşımı borçlu göstereceğim felan diyordu ama naptı bir bilgim yok)Zaten onun canı yansaydı(tabiri caizse)yani maaşından kesinti olsaydı,ona herhangibir yazı ulaşsaydı,bana geri dönüş yapardı.Onunda sesi çıkmadı.Avukatım aynen yukarıda yazdıklarımı söyledi.Acaba gerekli işlemleri kendisi yapmadığı için bu gecikme olabilirmi.Kusura bakmayın hukuk dilinden fazla anlamıyorum.O yüzden anlatımımda netlik olmayabilir.Bana,'ara eşini nafakayı ödeyecekmiymiş,yoksa icrayamı verelim' dedi.Bende,'ayrılalı 1 yıl oluyor 1 kere bile kızımın bir ihtiyacı varmı'diye sormadı.İcraya verin,dedim.Ogün bugündür verdim,ses yok diyor

Nafaka alacakları imtiyazlı alacaklardandır. Eşiniz danışıklı olarak maaşına haciz koydursa bile, alacağınızı tahsil edebilirsiniz. Tebligat adresi değişmediğine göre, maaş kesintisinde(dosyaya gönderilmesinde) bir sıkıntı olabilir. Avukatınızla konuşup durumu netleştirebilirsiniz. Nafaka ödememek İİK hükümlerine göre de suçtur. Bu konuda icra mahkemesine de müracaat edilebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi