Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babayı Mirastan Iskat

Konuyu Kilitleyin
Old 24-11-2016, 14:59   #1
caglayan

Varsayılan Babayı Mirastan Iskat

Merhabalar,
2013 tarihinde reşit oldum, anneannem sağ iken çocukları arasında mal paylaşımı yaptı ve bu satış usulü ile oldu. Annem boşanmayı düşündüğü için, edinilmiş malı olmaması açısından ben annemin hakkına düşenleri satın aldım. tek çocuğum. 2014 yılında annem ile babam anlaşmalı boşandılar. Annemde intifa olmak üzere hala çıplak tapu sahibi benim. Annem, bir başka konu hasebiyle mal edinmiyor. Fakat, babam tekrar evlenmeyi düşünüyor ve ben, vefatım halinde bugün ve gelecekte benim üzerime kayıtlı olan/olacak mülk, para vs. hiçbirinden babamın miras yoluyla yararlanmasını istemiyorum.Evli değilim, çocuğum yok, evlenmek ya da çocuk yapmak gibi bir niyetim de yok. Bunun için vasiyetname hazırlamamı önerdiler, fakat yasal bağlayıcılığı noktasında babama itiraz hakkı doğuyor ve ne yazık ki babam benim mirasımdan ferağ etmek için hiçbir sözleşmeye yanaşmıyor.
Ben de son çözüm olarak mirastan ıskat davası açmak istiyorum.
Nitekim feragat etmeyeceğini öğrendikten sonra kendisinin iyi niyetini sorguladığım için kendisi ile manevi bağım da son buldu.
Bu zamana kadar çalışmadı, annemi aldattı, bana huzursuz bir ev ortamı oluşturdu, babalık görevlerini yerine getirmedi.
Mirastan ıskat davası açtığımda delil olarak neleri sunabilirim? Şahit göstermek işime yarar mı? Bu zamana kadar borcunu harcını ödedik onlara dair de delillerimiz var. Kadınlarla olan fotoğrafları, bu zamana kadar çalışmadığına dair SGK primleri, vs.
Ayrıca beni telefonda intihar etmekle tehdit etti. Fakat konuşma kayıtları tutulmadığı için bunu delillendiremiyorum.
Genelde baba ve annenin çocuğu men ettiği görülmüş ama çocuğun ana-babayı ret ettiği görülmemiş olduğu için hukukta var olan bu haktan yararlanmamın zor olduğunu söyleyenler oldu ama ben genç bir kadın olarak eğer mümkün ise bütün yolları denemek ve başarıya ulaşmak istiyorum.
Old 28-11-2016, 12:50   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

- Eski yasa zamanında mirastan iskat terimi yeni yasada mirasçılıktan çıkarma olarak tanımlanmıştır. Yasanın 510.maddesinde bu husus belirtilmiştir.

B. Mirasçılıktan çıkarma
I. Sebepleri
Madde 510- Aşağıdaki durumlarda mirasbırakan, ölüme bağlı bir tasarrufla saklı paylı mirasçısını mirasçılıktan
çıkarabilir:
1. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın yakınlarından birine karĢı ağır bir suç iĢlemiĢse,
2. Mirasçı, mirasbırakana veya mirasbırakanın ailesi üyelerine karşı aile hukukundan doğan yükümlülüklerini önemli
ölçüde yerine getirmemişse.

- Siz bu maddenin 2.fıkrasını dayanak gösterip Notere gidip mirasçılıktan çıkarma belgesi düzenleyebilirsiniz. O belgede bir kaç cümleyle babanızın aile yükümlülüklerini yerine getirmediğinden bahsetmeniz yararınıza olacaktır.

- Normal şartlarda babanızın sizden daha önce vefatı öngörülür. Ancak sizin babanızdan önce vefatınız halinde babanız sizin mirasçılıktan çıkarma tasarruf işleminize karşı dava açarak bunun iptalini en azından saklı payının kendisine verilmesini isteyebilir. Mirasçılıktan çıkarma belgesini gerekçeli yapmanız bu davanın babanızın aleyhine sonuçlanma olasılığını artırır.

- Olayınızın her aşamasında bir avukata danışmanız yararınıza olacaktır.

Kolay Gelsin.
Old 06-12-2016, 21:12   #3
caglayan

Murat Bey teşekkür ederim,
konuyla ilgili araştırma yaparken kimse vasiyet haricinde böyle bir belgeyi noterden yapabileceğimi kimse söylememişti.
gerçekten müteşekkirim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi